مديرعامل اسبق باشگاه: سرمربي تراكتورسازي پرانرژي باشد

تبريز-ايرنا- مديرعامل پيشين باشگاه تراكتورسازي با بيان اينكه ژرژ ليكنز نتوانست انتظارات را برآورده كند، معتقد است: تيم پرهيجان تراكتور با هواداران پر شور خود بايد سرمربي جوان، پرانرژي و در صورت امكان خارجي داشته باشد.

محمدحسين جعفري روز يكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا، ادامه فعاليت سرمربي بلژيكي در تراكتورسازي را مفيد ندانست و افزود: زماني كه تراكتورسازي با باخت مقابل سپيدرود دچار حاشيه شد، ليكنز توان خروج تيم از بحران را نداشت و اين وضعيت نامناسب تا پايان ليگ همراه باشگاه ماند تا نشان دهد كه اين مربي، مرد روزهاي بحراني نيست.
وي اظهار داشت: تيم بزرگ تراكتورسازي كه براي هر بازي آن دههاهزار هوادار به ورزشگاه ها مي آيد، بايد از آن دسته از مربياني بهره مند شود كه توانايي مديريت و روان شناسي بالايي داشته و مي توانند بر روي نيمكت ضمن همراهي با هواداران پرشور، تيم را با تپ و تاپ ويژه اي راهنمايي كند كه اين كار از عهده مربيان جوان بر مي آيد.
جعفري، گزينه هاي ايراني براي هدايت تراكتورسازي را خوب ندانست و ادامه داد: مديران و مسئولان باشگاه بايد از هم اكنون به فكر سرمربي آينده تيم باشند و در رويكردي واقع بنيانه مي توان از كشورهاي عربي منطقه ،مربيان جواني را كه سرشار از انرژي بوده و براي نشان دادن خود و دست يابي به موفقيت تشنه هستند، استخدام كرد و به تبريز آورد.
وي به دوران مديريت خود و انتخاب «توني اولويرا» به عنوان سرمربي تراكتورسازي اشاره كرد و گفت: در آن زمان گزينه هاي مختلف و مطرحي مدرنظر داشتم، اما به دليل اينكه توني سابقه فعاليت در ليگ عربستان را داشت و با زندگي و ويژگي هاي مسلمانان آشنا بود، وي را استخدام كردم.
جعفري اضافه كرد: هرچند بعدها با توني دچار اختلافاتي شديم، اما چون او به خصوصيات و روحيات شرقي آشنا بود، خيلي زود خود را در ميان هواداران جا داد و البته موفق نيز شد.
وي به موفقيت هاي تيم پيروزي تهران طي سه سال اخير اشاره كرد و دليل اصلي آن را انتخاب آگاهانه برانكو به عنوان سرمربي دانست.
جعفري گفت: چون برانكو سابقه فعاليت در ايران و عربستان را داشت، بسيار زود با انجام برخي كارهاي روحي و رواني و البته فني، تيم پيروزي تهران را به قهرماني رساند.

* زنوزي بايد نقش خود در مسايل تيمي را به صفر برساند
مديرعامل سال هاي 89 تا 92 تيم فوتبال تراكتورسازي يكي از دلايل ناكامي هاي اين تيم در هفته هاي پاياني ليگ برتر را مربوط به نوع رفتار و نقش آفريني زنوي، مالك باشگاه بيان كرد.
جعفري گفت: زنوزي، مرد بزرگي براي صنعت و ورزش آذربايجان است كه با هزينه هاي شخصي وارد تيم داري شده و سختي هاي زيادي را متحمل مي شود، اما بايد توجه داشت كه وي مالك و اختياردار باشگاه است و بهتر است در مسايل فني و تيمي دخالت هاي آشكار نداشته باشد.
وي اظهار داشت: جايگاه مالك باشگاه ابهت، اهميت و ارزش بسيار بالايي دارد كه نبايد به خاطر مسايل حاشيه اي فوتبال دچار لطمه شود.
جعفري، نبود مديرعامل و تغييرات مكرر در رده هاي اداري و فني را از ديگر مشكلات تراكتورسازي در فصل سپري شده ليگ برتر دانست و اضافه كرد: بايد توجه داشت كه ثبات در مديريت ها و كادر فني از اركان و جزو عوامل اصلي و محوري موفقيت يك باشگاه است كه متاسفانه تراكتورسازي در اين زمينه كارنامه اي قابل قبول از خود ارايه نكرد.
وي اظهار داشت: بدون ترديد نبود مديرعامل و تغييرات پي در پي مديران باشگاه به تيم آسيب زد، چه بسا اگر مديرعاملي قوي و مقتدر در راس باشگاه وجود داشت، شايد حواشي مربوط به بازي با سپيدرود و مساله دروازه بان حاشيه ساز تيم به راحتي قابل حل بود.
جعفري با اشاره به حضور مديران نام آشنا و مجرب همچون درودگر، اسدي و بهتاج، گفت: اين افراد همگي از مديران زبده و كاربلد بودند، اما از سمت هاي خود كناره گيري كردند كه بايد دلايل كناره گيري آنها آسيب شناسي و در فصل جديد اين مشكلات برطرف شود.

* مديرعامل تراكتورسازي بايد مورد حمايت هواداران باشد
جعفري با تاكيد بر اينكه اولويت اول مالك باشگاه تراكتورسازي بايد انتخاب مديرعامل باشد، گفت: البته در باشگاهي مثل تراكتورسازي بايد فردي به عنوان مديرعامل به كار گمارده شود كه مورد حمايت هواداران بوده و حمايت هاي مردمي را پشت سر داشته باشد.
وي افزود: نبايد از نظر دور داشت كسي كه به عنوان مديرعامل باشگاه پرطرفدار تراكتورسازي تعيين مي شود، بايد از سوي مالك اختيار تمام و كمال براي اداره تيم داشته باشد تا با خيال آسوده و به دور از هر گونه مسايل حاشيه اي و فشارهاي جنبي به كار خود ادامه دهد و پاسخگوي اقدامات خود باشد.
جعفري، در دسترس بودن مديرعامل باشگاه را از رموز موفقيت در تراكتورسازي بيان كرد و گفت: مديرعامل باشگاه بايد همواره و در هر شرايطي ارتباط مستقيم و منطقي با هواداران و مردم داشته باشد و در كنار آن ايجاد روابط حسنه با رسانه ها را بايد جزو اولويت هاي كاري خود قرار دهد.
وي يكي از وظايف مهم و اصلي مديرعامل آينده تراكتورسازي را ساختارسازي در بدنه باشگاه دانست و يادآوري كرد: تراكتورسازي بدون داشتن ساختار اداري، مالي و فني نمي تواند راه به جايي ببرد و بايد در اين حوزه سنگين از سوي مالك و مديران اقدامات پايه اي و محوري به انجام برسد.
جعفري با اشاره به اقدامات خود براي ساختارسازي در باشگاه تراكتورسازي اضافه كرد: در آن زمان كه براي ارايه خدمات بهتر و مناسب به هواداران وارد عرصه شده و اقداماتي همچون ايجاد امانت داري در ورودي ورزشگاه را راه اندازي كرديم تا هوادار بدون دغدغه وارد استاديوم شود، ضمن آن ليدرها را ساماندهي كرده و اجازه فعاليت هاي خارج از منشور باشگاه به آنها نمي داديم.
به گزارش ايرنا، محمدحسين جعفري در تيرماه سال 1389 به عنوان مديرعاتل باشگاه تراكتوسازي منصوب شد و در ارديبهشت سال 1392 از سمت خود كناره گيري كرد.
طي اين سه سال دو عنوان نايب قهرماني در ليگ برتر و حضور در ليگ قهرمانان آسيا براي تراكتورسازي حاصل شد.
3038/518