انجمن های ادبی ظرفیتی برای شناسایی استعدادها هستند

اصفهان- ایرنا- دبیر مجمع انجمن های ادبی كشور گفت: انجمن های ادبی می توانند به شناسایی و جذب استعدادها و توانمندی های فرهیختگان ادب در استان های كشور كمك كنند.

مهرناز آزاد روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: فرهیختگان بسیار زیادی در جامعه هستند كه هنوز شناسایی نشده اند و توانمندی های آنها اگر به مجموعه انجمن ها تزریق شود، در ادبیات شاهد جهشی بزرگ خواهیم بود.
وی اظهار امیدواری كرد كه در سال جاری فرهیختگان فرهنگ و ادب كه در دوردست ها از چشم دورمانده و توانمندی هایشان مهجور مانده است به میادین فرهنگی و ادبی دعوت شوند.
دبیر مجمع انجمن های ادبی كشور ادامه داد : در كشور مجموعه ‌های ادبی زیادی فعالیت می‌ كنند كه پیش‌برنده جریان شعر و ادبیات داستانی، تولید كتاب و ترویج كتابخوانی هستند و با این كه نقش مهمی در جریان ادبیات دارند، متأسفانه اطلاعات كاملی از این مجموعه‌ ها در دست نبود.
وی یادآورشد: ضمن اینكه این انجمن ‌ها، مردمی، خصوصی و غیردولتی هستند و در اجرای برنامه‌ های خود با مشكلات حمایتی مواجه هستند.
آزاد با اشاره به تشكیل مجمع انجمن های ادبی كشور تصریح كرد : تلاش این مجمع بر شناسایی انجمن های ادبی در سراسر كشور و بررسی نیازهای و حمایت از ایده ها و طرح‌ های خوب آنهاست.
وی اظهارداشت: این مجمع، انجمن ها را زیر یك پرچم و با یك هدف واحد منسجم می كند و با این كار قدرت پیش برنده ادبیات را در كشور چند برابر كرده و با استفاده از توان آنها برای تولید محتوا فواید و بركات بیشتری را در حوزه‌ی ادبیات حاصل می كند.
آزاد مهمترین وظیفه دبیران انجمن های ادبی سراسر كشور را ساماندهی، شناسایی، مدیریت و هماهنگ كردن فعالیت های استان خود برشمرد و گفت: تلاش بر این است كه بستری فراهم شود تا انجمن‌ها توانمندی های یكدیگر را بیشتر بشناسند و بنیاد با حمایت از ایده‌های برتر، این ایده‌ ها را به انجمن‌ های دیگر معرفی كند.
وی هدف نهایی و مهم این مجمع را شناساندن انجمن های سراسر كشور به یكدیگر و استفاده از توانمندی ها در حوزه های آموزش و پژوهش، تولید محتوا و ارتقای سطح سواد مجموعه های خود عنوان كرد و گفت: همه باید با یك قدرت واحد در راه ارتقا ادبیات حركت كنند.
آزاد، ایده مجمع انجمن های ادبی كشور را ایده ای بسیار خلاقانه و تاثیرگذار برشمرد كه توانست ظرف مدت یكسال حدود یكهزار و 600 انجمن در كشور را شناسایی و حدود 600 انجمن را تایید و شناسه دار كند.
دبیر مجمع انجمن های ادبی كشور، ایجاد اتاف فكر، برگزاری جلسات ماهیانه در استان ها، تبادل اندیشه و هم افزایی را عامل مهمی برای ارتقا و تولید محتوای قابل ارائه در انجمن ها برشمرد.
مجمع انجمن های ادبی كشور هر سال به همت بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و طی آن دبیر مجمع و دبیران استانی انتخاب می شوند.
در اردیبهشت ماه 98 با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهرناز آزاد با كسب اكثریت آرا از بین 500 انجمن شركت كنننده در انتخابات، توانست به عنوان دبیر مجمع انجمن های ادبی كشور انتخاب شود.
مهرناز آزاد، دبیر انجمن شاعران جوان استان اصفهان، مولف 10 اثر، سردبیر برخی مجلات علمی، فرهنگی و هنری كشور و نایب رییس انجمن صنفی روزنامه نگاران و عضو هیات مدیره‌ خانه ارتباطات استان اصفهان و رییس كانون دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان فعالیت های چشم‌گیری در حوزه های فرهنگی ، هنری و علمی داشته است.
/6026/6994