آغاز برداشت محصولات كشت پاييزه گنبدكاووس با دانه روغني كلزا

گنبدكاووس - ايرنا - مدير جهادكشاورزي گنبدكاووس در شرق استان گلستان اعلام كرد كه فصل برداشت سه محصول كشت پاييزه اين شهرستان با برداشت دانه روغني كلزا آغاز شده و در روزهاي آينده نيز برداشت جو و گندم آغاز مي شود.

غلامعلي نورا روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: هم اكنون سطح قابل برداشت دانه روغني كلزا در گنبدكاووس حدود 14 هزار هكتار با پيش بيني توليد 28 هزار تن است.
وي افزود: برداشت دانه روغني كلزا از چند روز پيش در گنبدكاووس آغاز شده و تاكنون 662 تن از اين محصول با قيمت تضميني هر كيلوگرم 34 هزار ريال خريداري شده است.
نورا اضافه كرد: براي خريد اين محصول چهار مركز خريد توسط تعاون روستايي گنبدكاووس پيش بيني شده كه فعلا يك مركز آن فعال و سه مركز ديگر نيز با افزايش برداشت محصول فعال مي شود.
وي از آغاز برداشت 'جو' در گنبدكاووس ظرف 2 تا 3 روز آينده خبر داد و بيان داشت: امسال سطح قابل برداشت اين محصول 21 هزار هكتار با پيش بيني 50 هزار تن است.
مدير جهادكشاورزي گنبدكاووس، قيمت تضميني خريد جو را هر كيلوگرم 11 هزار و 600 ريال اعلام كرد و گفت: به دليل تفاوت قيمت 5 تا 6 هزار ريالي هر كيلوگرم از اين محصول در بازار آزاد، خريد آن توافقي خواهد بود.
نورا، زمان برداشت گندم در گنبدكاووس را نيز بين 10 روز تا دو هفته آينده ذكر كرد و افزود: در سال زراعي 98 - 97 به دليل ابرناكي هوا، برداشت اين محصول و نيز دو محصول پاييزه ديگر يعني دانه روغني كلزا و جو، حدود 10 روز به تاخير افتاد.
وي، سطح قابل برداشت گندم در گنبدكاووس را 104 هزار هكتار با پيش بيني توليد 300 هزار تن و قيمت تضميني خريد آن را هر كيلوگرم 17 هزار ريال اعلام كرد و اظهار داشت: امسال به دليل بارش روزهاي پاياني سال 97 و نيز جاري شدن سيل اوايل امسال، 21 هزار هكتار از مزارع گندم، جو و دانه روغني كلزا دراين شهرستان 100 درصد از بين رفت.
نورا اضافه كرد: با اين حال به دليل بارش هاي خوب سال زراعي 98 - 97 بويژه در مناطق شمالي گنبدكاووس، محصول مزارع اين بخش از وضعيت بسيار خوبي برخور بوده و افزايش توليد خواهند داشت.
اين مقام مسئول همچنين از آمادگي كامل براي خريد سه محصول گندم، جو و دانه روغني كلزا در گنبدكاووس خبر داد و گفت: مراكز خريد متناسب با پيش بيني توليد سه محصول در شهرستان راه اندازي شده است.
وي افزود: كار معاينه فني 500 دستگاه كمباين درحال انجام است و تا الان 90 درصد كار انجام شده و بقيه نيز تا آغاز برداشت گندم به پايان مي رسد.
نورا همچنين از كشاورزان گنبدي درخواست كرد تا پس از اطمينان از خشك شدن محصول نسبت به برداشت آن فقط با استفاده از كمباين هاداراي برگه معاينه فني، اقدام نمايند.
شهرستان 350 هزار نفري گنبدكاووس با 160 هزار هكتار اراضي زراعي و باغي كه بخش اعظم آن به كشت گندم، جو و دانه روغني كلزا مي رود، از شهرستان هاي برتر گلستان و كشور در توليد اين سه محصول بويژه گندم است.
/3039/1860