۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۷
کد خبر: 83319451
۰ نفر
استخراج دی‌ان‌ای انسان‌های اولیه از آدامس‌های چند هزارساله

تهران- ایرنا- پژوهشگران از سه‌تكه آدامس متعلق به ده هزار سال پیش، دی‌ان‌ای نخستین ساكنان اسكاندیناوی را استخراج كردند.

به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس الرت، اگرچه این آدامس‌ها كه از جنس صمغ به دست آمده از پوست درخت غان هستند، در دهه 90 میلادی و در جریان حفاری شكارگاه باستانی Huseby Klev واقع در ساحل غربی كشور سوئد كشف شده بودند، دانشمندان به‌تازگی توانستند آثاری از دی‌ان‌ای نخستین ساكنان اسكاندیناوی را در آن‌ها بیایند.
محققان دی‌ان‌ای دو زن و یك مرد را از این سه‌تكه آدامس استخراج كرده‌اند.
در این آدامس‌های قدیمی كه برخلاف نمونه‌های جدید به‌طور مصنوعی شیرین نشده بودند، سه ژنوم متفاوت شناسایی شده كه نشان می‌دهد این سه نفر از اعضای یك خانواده نبوده و از لحاظ ژنتیكی شبیه ساكنان اسكاندیناوی و شمال اروپا بوده‌اند.
اهمیت این اكتشاف جدید در آن است كه تعداد استخوان‌های كشف شده از انسان‌های دوره میان‌سنگی در اسكاندیناوی بسیار كم است و استخوان‌های حاوی دی‌ان‌ای فعال از آن هم كمتر.
«پر پرسون» از مؤلفان این پژوهش در بیانیه‌ای با اشاره به این‌كه می‌توان از آدامس‌ها به‌عنوان منبعی برای استخراج اطلاعات دی‌ان‌ای افراد استفاده كرد، می‌گوید كه می‌توان از دی‌ان‌ای استخراج‌شده از آدامس‌های قدیمی، اطلاعاتی را در مورد روابط اجتماعی، بیماری‌ها و خوراك انسان‌هایی كه قرن‌ها پیش می‌زیسته‌اند، به دست آورد.
جزئیات این پژوهش در مجله Communications Biology منتشر شده است.
علمی**9418** 1055

سرخط اخبار علم و آموزش