۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۵
کد خبر: 83319434
۰ نفر
تأثیر مخرب شبكه‌های 5G بر دقت پیش‌بینی‌های هواشناسی

تهران- ایرنا- امواج رادیویی شبكه‌های بی‌سیم 5G دقت پیش‌بینی‌های هواشناسی را تا 30 درصد كاهش می‌دهد.

كمیسیون ارتباطات فدرال آمریكا از سال گذشته باند 24 گیگا هرتزی مورد استفاده در شبكه‌های 5G را عرضه كرده است اما دانشمندان از نزدیكی بسیار زیاد این باند به باند 23.8 گیگا هرتزی مورد استفاده در جمع‌آوری اطلاعات در مورد اوضاع جوی، نگرانند. استفاده از تعداد زیادی از رادیوهای به بی‌سیم 5G در باند نزدیك به باند تجهیزات هواشناسی، می‌تواند در كار این تجهیزات اختلال ایجاد كند.
دكتر نیل جاكوبز رئیس ادارهٔ ملی اقیانوسی و جوی آمریكا در جلسه استماعی در محضر كمیسیون فرعی محیط‌زیست مجلس نمایندگان این كشور در مورد آسیب احتمالی شبكه‌های 5G بر پیش‌بینی وقوع رویدادهای آب و هوایی مثل تندباد، شهادت داد. به گفته وی، ریدرهای بی‌سیم 5G می‌تواند تقریباً 77 درصد از اطلاعات حاصل از امواج مایكروویو غیرفعال را از بین ببرد.
داده‌های امواج مایكروویو یكی از مراجع مهم در پیش‌بینی رویدادهای آب و هوایی هستند. تا جایی كه در نبود این داده‌ها، دقت پیش‌بینی‌های هواشناسی تا 30 درصد كاهش می‌یابد.
دو نماینده دمكرات آمریكایی در نامه‌ای خطاب به كمیسیون ارتباطات فدرال خواستار آن شدند كه تا زمان رسیدگی به تأثیرات احتمالی بر پیش‌بینی‌های هواشناسی، صدور مجوز استفاده از باند 24 گیگا هرتزی برای شبكه‌های 5G متوقف شود.
علمی**9418** 1055

سرخط اخبار جامعه