خدمات و محتوا؛ حلقه‌های مفقوده شبكه ملی اطلاعات

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: وزارت ارتباطات 80 درصد وظایف خود را در لایه زیرساخت شبكه ملی اطلاعات انجام داده و هنوز خدمات و محتوا دو لایه مفقوده هستند كه متولی ندارند.

مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات و افتتاح پروژه های ارتباطی، صبح امروز یكشنبه با حضور آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاونان وزیر ارتباطات و در سالن همایش‌های شهید قندی برگزار شد.
سعید رضا عاملی در این مراسم گفت: در سه دهه اخیر دو تحول بزرگ اتفاق افتاده و روندهای ما را تغییر داده كه اولین آن، ظهور دانش یكپارچه بعد از دهه 50 بود.
وی افزود: به این واسطه عوامل جدیدی در بازار به وجود آمد كه نظام ارتباطی یكپارچه كالایی را به وجود آورد، این نظام تاكید می كرد كه باید با پدیده ارتباط داشت و با آن تعامل برقرار كرد.
عاملی ادامه داد: اتفاق دومی كه در عرصه علم افتاد و روند جدیدی را به وجود آورد ظهور دانشی به نام شبیه‌سازی هستی است. فعالان این عرصه به این اصل رسیدند كه اگر ما قانون اصل پدیده‌ها را به دست بیاوریم، می توانیم چیزی طراحی كنیم كه ابطالی در آن اتفاق نمی‌افتد، مانند طراحی بدن هواپیما با شبیه سازی بدن دلفین.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ما در فضای متفاوتی با فضای جدید مواجه می شویم، اگر به جای درك كردن نق بزنیم، دوستی خاله خرسه را رقم می زنیم و دقیقا همان اتفاق برای ما رخ می دهد و دلسوزی‌هایی از جنس خاله خرسه نمی‌تواند در این مسیر ما را همراهی كند.
وی تصریح كرد: باید برای استقرار جامعه اسلامی از ظرفیت عقلانیت استفاده كنیم و یكی از كارهایی كه این سال‌ها در همین راستا تدبیر شد شبكه ملی اطلاعات بود و كاركرد اول این شبكه حفاظت از داده های ملی جمهوری اسلامی ایران و تسهیل امر زندگی مردم است.
عاملی در ادامه گفت: ارتباطات، ركن مهمی در شبكه ملی اطلاعات است. این شبكه خوشبختانه با توان وزیر ارتباطات 80 درصد پیشرفت كار داشته، 12 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه داشته و هفت هزار و 500 میلیارد تومان از بخش خصوصی تامین اعتبار كرده است.
وی مشاركت قابل توجه بخش خصوصی را از نقاط قوت پروژه شبكه ملی اطلاعات برشمرد و گفت: گرهی در این شبكه داریم كه نشان می دهد با دانش یكپارچه به آن نگاه نكرده‌ایم، وزارت ارتباطات می گوید من زیرساخت را آماده كرده ام چه كسی باید محتوا و خدمات را فراهم كند؟ و این حلقه مفقوده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: واقعیت این است كه شبكه ملی اطلاعات جایگزین دولت می شود، دولت الكترونیك قرار است دولت فیزیكی را روز به روز كوچكتر كند و باید تمام خدمات را به صورت هوشمند ارائه دهد.
او خاطرنشان كرد: اگر مدیریت یكپارچه متمركز در شبكه ملی اطلاعات وجود نداشته نباشد، دچار مشكل خواهیم شد. نباید وزارت ارتباطات متولی تمام بخشهای مربوط به شبكه ملی اطلاعات باشد.
وی در پایان بیان كرد: بحث دو تكه شدن اینترنت دیگر یك فرضیه نیست، اتفاقی است كه رخ داده است. اگر امكان اینترنت 2 وجود دارد آیا امكان اینترنت 3 وجود ندارد؟ امروز میزان استفاده از گوگل در چین خیلی زیاد نیست و آنها از شبكه بومی خودشان استفاده می كنند.
عاملی تاكید كرد: ما هم ظرفیت طراحی اینترنت با قابلیت های كشور خودمان را داریم، اگر امیدوارانه شبكه ملی اطلاعات را پیش ببریم و حلقه های مفقوده آن را به سامان برسانیم، باید به اینترنت 3 فكر كنیم. باید جغرافیای كشور خود را به دو بخش مجازی و واقعی تقسیم كنیم و فضایی را بسازیم كه داده های ما را تضمین كند.
علمی * 9207** 1055