۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
کد خبر 83319395
۰ نفر
اقدامات دولت فنلاند در كنترل انتشار اخبار دروغ

تهران - ایرنا - دولت فنلاند از سال 2014 میلادی با اجرای طرح مقابله با اخبار جعلی و دروغین ( فیك نیوزها ) توانسته از انتشار بسیاری از خبرهای نادرست در سطح این كشور جلوگیری كند.

به گزارش شبكه تلویزیونی سی ان ان، در این طرح به همه شهروندان، دانشجویان، خبرنگاران و سیاستمداران آموزش داده می‌شود تا چگونه در برابر اخبار دروغین كه تنها به دنبال تشویق اذهان عمومی و ایجاد دودستگی و نفاق در درون جامعه هستند؛ مقابله كنند.
در سال‌های اخیر عملیات اطلاعات جاسوسی فراوانی از طریق حملات آنلاین صورت گرفته است اما بیشتر آنان در حوزه مهاجرت، اتحادیه اروپا و پیوستن فنلاند به عنوان عضو كامل ناتو بوده است.
در سال 2015 رئیس جمهور فنلاند از كلیه شهروندان این كشور خواست تا در برابر انتشار هرگونه اخبار جعلی احساس مسئولیت داشته باشند.
یك سال بعد از این هشدار، كارشناسان آمریكایی برای مقابله با اخبار كذب و جمع آوری این نوع اخبار در سطح جامعه از دولت فنلاند درخواست مشورت كردند.
دولت فنلاند همچنین با اصلاح سیستم آموزشی و ایجاد تفكر انتقادی در مراكز آموزشی كشور تأثیر به سزایی در رشد سواد رسانه‌ای شهروندان این كشور داشته است.
بر اساس آخرین نظرسنجی موسسه جامعه باز (Open Society)، فنلاند در میان 35 كشور اروپایی دارای جایگاه اول از نظر سواد رسانه‌ای میان شهروندان است.
طرح مقابله با اخبار دروغین دولت فنلاند دو سال قبل از دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریكا راه اندازی شد.
یكی از مهمترین دلایل راه اندازی این طرح هم مرزی فنلاند با كشور روسیه است. فنلاند دارای 832 مایل مرز مشترك با روسیه است.
«تواینن» رئیس ارتباطات دفتر نخست وزیر فنلاند در این باره می‌گوید، فنلاند از 101 سال گذشته بعد از اعلام استقلال و جدایی از روسیه همیشه از كمپین تبلیغاتی حمایت كرملین رنج برده است. درسال 2014 پس از الحاق كریمه به روسیه و حمایت مسكو از شورشیان شرق اوكراین، برای فنلاند مشخص شد كه میدان جنگ تغییر یافته است و در حقیقت صحنه نبرد حال حاضر در جنگ اطلاعاتی آنلاین صورت می‌گیرد.
آساق**9473** 1546