گزارش نشدنِ نقض حقوق كودك در مدارس، جرم است

تهران- ایرنا- رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی كشور گفت: طبق قانون حمایت از كودك و نوجوان مصوبه سال 81، اگر مسئولی در سازمان ها، نهادها یا موسساتی كه محل نگهداری كودكان است، متوجه «نقض حقوق كودك» یا خشونت علیه كودكی شود و گزارش ندهد، طبق قانون مجرم است.

رضا جعفری روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: چنین فردی تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد و فرقی نمی كند كه محل آن مدرسه، مهدكودك یا مركز نگهداری كودكان بهزیستی باشد.
وی خاطرنشان كرد: مواردی داریم كه خود پرسنل سیستم آموزش و پرورش مانند مدیر، مربی یا ناظم از طریق مشاهده تغییرات رفتاری كودك، افت تحصیلی، حضور نامنظم یا رفتارهای پرخاشگرانه متوجه موارد سوءرفتار با كودكان می شوند و موارد این چنینی را به اورژانس اجتماعی اطلاع می دهند.
وی اضافه كرد: موارد گزارش شده هنوز به حد مطلوبی نرسیده و نظام مند نیست.

* درخواست برای نظام مند شدن گزارش خشونت در مدارس
رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی كشور گفت: از مسئولان آموزش و پرورش درخواست داریم تا الزاماتی تدوین شود كه برمبنای آن گزارش خشونت علیه كودكان یا دیگر موارد مربوط به حقوق كودك در مدارس نظام مند شود.
جعفری افزود: اورژانس اجتماعی مكانی برای ارائه گزارش موارد وقوع خشونت های خانگی و سایر موارد آسیب رسان به گروه های در معرض آسیب از جمله زنان و كودكان است كه همگان اعم از شهروندان و سایر دستگاه ها می توانند از این ظرفیت برای ارتقا و تعالی سلامت روانی و اجتماعی جامعه استفاده كنند.
وی اظهار داشت: گزارش های نقض حقوق كودك در مدارس نیز از طریق كادر آموزشی و اولیای مدارس به اورژانس اجتماعی اطلاع رسانی می شود و به محض دریافت خبر و پس از بررسی های اولیه، مداخلات تخصصی لازم صورت می گیرد.
جعفری با اشاره به اجرای طرح نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان موسوم به طرح نماد در مدارس كشور برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی برای دانش آموزان، اضافه كرد: سازمان بهزیستی در كنار وزارتخانه و سازمان های دیگر در اجرای آن، همكاری دارد و گزارش «نقض حقوق كودك» در این طرح نیز پیش بینی شده است.
اورژانس اجتماعی یكی از برنامه‌های مداخله ای با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است كه خدمات خود را از طریق خط تلفن 123، تیم سیار اورژانس و پایگاه خدمات اجتماعی ارائه می دهد و در بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی مداخله می كند.
مردم می توانند خشونت های خانگی به ویژه كودك آزاری، همسرآزاری، سالمند آزاری، معلول آزاری و خودكشی را با كارشناسان سامانه 123 در میان بگذارند. هم اكنون 350 مركز اورژانس اجتماعی در شهرهای بالای 50 هزار نفر در كشور فعال است.
اجتمام*9185*1834

سرخط اخبار علم و آموزش