۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰
کد خبر 83319391
۰ نفر
آل سعود اجساد شیعیان را هم گروگان می گیرد

تهران-ایرنا- یك پایگاه خبری عربی در گزارشی از اقدامات ضد انسانی آل سعود علیه شهروندان شیعه عربستان ، از گروگان گرفته شدن اجساد فعالان و بازداشتی های شیعه توسط رژیم، عدم تحویل آنها به خانوادهایشان و دفن آنها در گورهای دسته جمعی خبر داد.

پایگاه خبری مرآة الجزیره گزارش داد كه از زمان روی كار آمدن آل سعود در عربستان، سركوب مخالفان شیعه در این كشور یك سیاست دنباله دار و سازمان یافته است و غالبا نیز این سركوب ها به صورت دسته جمعی بوده و اهالی یك محله یا یك منطقه به طور كلی برای انتقام گیری از یك فرد در استان های شیعه نشین این كشور مجازات می شوند.
طبق این گزارش، زندانی كردن های طولانی مدت، شكنجه های سازمان یافته، بازداشت های بی دلیل و محاكمه های غیر قانونی برخی از اقدامات سعودی ها علیه شهروندان شیعه است كه در نهایت به اعدام و گروگان گیری اجساد شهدا در گورهای دسته جمعی ختم می شود این درحالی است كه موضع گیری كشورهای غربی- عربی درباره این جنایت های دولت ریاض تنها محكوم كردن های لفظی و غیر جدی و سكوت مطلق در برابر آن است و این در حالیاست كه سعودی ها قوانین بین المللی و اصول دینی را درباره آزادی انسان و حقوق بشر زیر پا می گذارند.
پایگاه مرآة الجزیره در گزارش خود به گزارش پایگاه موسوم به «احرار» كه پایگاهی برای دفاع از حقوق شهروندان و فعالان بازداشت شده در شرق عربستان است، اشاره می كند كه در آن آمده است: سعودی ها در اقدامات جنایت آمیز خود علیه فعالان و شهروندان شیعه، آنها را با گردن زدن یا شلیك گلوله به سرشان اعدام می كنند و برخی از اجساد را در گورهای دسته جمعی قرار داده و به خانواده هایشان تحویل نمی دهند.
طبق این گزارش با عنوان « گورهای دسته جمعی سری سعودی ها»، اعدام شهروندان شیعه سیاست دایمی سعودی ها ضد شهروندان شیعه در عربستان است.
پایگاه احرار در این گزارش با اشاره به اینكه اجساد فعالان شیعه گروگان ، مثله و مورد اهانت قرار می گیرد و در گورهای دسته جمعی سری دفن می شوند خواستار تحرك جدی برای افشای این گورهای جمعی و بازخواست سعودی ها شد.
براساس این گزارش در آخرین اقدام در 11 می (21 اردیبهشت) نظامیان سعودی با حمله به شهرك شیعه نشین «السنابس» 8 جوان از اهالی این شهرك را به ضرب گلوله كشتند و اجساد آنها را به سرقت برده و در گورهای جمعی ناشناس دفن كردند.
همچنین آنها 33 فعال از شهروندان شیعه كه در زندان های سعودی اسیر بودند را در 23 آوریل (3 اردیبهشت) سال 2019 اعدام كردند و اجساد آنها در گورهای دسته جمعی سری دفن شده است.
نظامیان سعودی همچنین در 7 ژانویه سال جاری میلادی نیز به شهرك شیعه نشین «أم الحمام » حمله كرده و شش جوان از اهالی این شهرك را به قتل رساندند كه طبق این گزارش اجساد آنها نیز به خانواده هایشان تحویل داده نشده و در گورهای دسته جمعی دفن شدند.
همچنین این نظامیان در 23 آوریل گذشته به محله 'الكویكب' در استان شیعه نشین القطیف این كشور یورش برده و 3 نفر از اهالی آن را كشتند كه اجسادشان تحویل داده نشده است .
در این گزارش به یورش نظامیان رژیم سعودی به محله شیعه نشین و تاریخی «المسوره» و تخریب آن در سال 2017 و غارت ، آتش زدن خانه ها و قتل و ضرب و شتم اهالی این محله در خیابان ها و میدان های عمومی نیز اشاره شده است.
احرار گزارش می دهد كه در تابستان همان سال مقامات سعودی حكم اعدام چهار بازداشتی شیعه را صادر كردند و نظامیان این رژیم نیز به شهر شیعه نشین «سیهات» حمله كردند كه در جریان آن سه جوان شیعه در خیابان به ضرب گلوله كشته شدند.
این پایگاه ، اعدام و گروگانگیری اجساد شیعیان در عربستان را اقدامی جدید از سوی سعودی ها ندانسته و اشاره می كند كه در دهه های گذشته دایما رخ داده است بطوری كه اشاره می كند در 2 اكتبر 1988 نیز مقامات سعودی حكم اعدام 4 نفر از شیعیان را در حجاز صادر كردند كه اجسادشان به نقاط نامعلومی منتقل شده و به خانواده هایشان تحویل داده نشده است.
خاورم**9366**1508