۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
کد خبر 83319386
۰ نفر
رییس شورای شهر تهران از سه قوه گلایه كرد

تهران- ایرنا- محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران با گلایه از قوای سه گانه در حمایت از مسائل شهر تهران اظهارداشت: هنوز توجهی از سوی سه قوه به حمایت از نمایندگان مردم در شورا نمی بینیم؛ باوجود حمایت بی سابقه مردم نه تنها حمایت ها زیاد نشده بلكه كمتر هم شده است.

به گزارش ایرنا وی روز یكشنبه در یكصد و چهل و دومین جلسه این شورا اظهارداشت: در دومین سالروز رای تاریخی تهرانی‌ها به شورای اسلامی شهر پنجم هستیم كه پشتوانه بی سابقه‌ای را برای مدیریت شهری تهران‌ خلق كرد.
وی افزود: بار سنگین این امانت بر دوش ما در شورای اسلامی شهر تهران است كه باید برای تحقق مطالبات و انتظارات مردم كاری كنیم و این به معنای نداشتن مسئولیت سایر قوا و دستگاه‌های نظام نیست.
هاشمی تصریح كرد: انتظارات ما از دولت تدبیر و امید بیش از عملكرد دو سال گذشته آن در حوزه مدیریت شهری است؛ تهران و شهروندان بار خدمات پایتخت را به دوش می كشندبدون آنكه دولت نقش خود را در حل مشكلات و مسائل پایتخت و مقابله با پیامدهای این وضعیت ایفا كند.
وی بیان كرد: پیش از این بارها از تریبون شورای اسلامی به خود انتقادی از عملكرد مجموعه شورا و شهرداری دست زده ام و اجازه می خواهم امروز و به پاس ادای امانت مردم و پاسخ دادن به انتظارات بحق شهروندان گلایه هایی نسبت به سایر دستگاه های مسئول بیان كنم.

**مجلس گامی برای حل مشكلات تهران برنداشت
هاشمی همچنین گفت: مجلس شورای اسلامی نیز با وجود همزبانی و همدلی با مدیریت شهری، تاكنون در عمل اقدامی جدی و فراتر از گذشته در حل مسایل تهران نكرده است.
رییس شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان كرد: تنها گام مثبت مجلس جلوگیری از تصویب لایحه دولت برای تملك درآمدپایدار مدیریت شهری بوده كه آن نیز هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

**قوه قضاییه كمك كند
هاشمی همچنین خطاب به قوه قضاییه اظهارداشت: از دستگاه قضا با مدیریت جدید نیز انتظار داریم با اطلاع رسانی نسبت به سرنوشت پرونده های مرتبط با شهرداری تهران كه هزاران میلیارد تومان از حقوق شهروندان با رسیدگی قطعی به این پرونده ها احیا و بازگردانده می شود و بخش زیادی از مشكلات مردم قابل حل است، ما را یاری كند.

*نهادهای حاكمیتی یاری كنند
رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه از سایر نهادهای حاكمیتی مانند سپاه پاسداران، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز خواست تا نه تنها سطح همكاری، تعامل و كمك به مدیریت شهری را نسبت به دوره گذشته كاهش ندهند كه شایبه مسایل سیاسی در افكارعمومی شكل گیرد بلكه حمایت و كمك به حل مسایل شهری در تهران را در اولویت قرار دهند.
وی بیان كرد: نارضایتی مردم در شرایط فعلی بزرگترین تهدید برای نظام و خطرناكتر و مهمتر از تهدیدهای خارجی است.
هاشمی افزود: خدمت رسانی و حل معضلات جامعه بزرگترین بازدارندگی و قدرت دفاعی برای نظام محسوب می شود.
وی تأكید كرد: موثرترین آرایش جنگی برای تهران حل معضلات ریشه ای مردم و نشاندن لبخند رضایت بر لبان شهروندان مظلوم تهرانی است كه بدون كمك و همراهی همه نهادها و دستگاههای موثر فراهم نخواهد شد.

**صداوسیما تعامل قوی تری داشته باشد
هاشمی در ادامه سخنان خود افزود: پوشش اطلاع رسانی فعالیت ها، مشكلات و نیازهای مدیریت شهری تهران در دوره فعلی در مقایسه با دوره های گذشته افت محسوسی داشته است.
وی گفت: در حالی كه این انتظار وجود داشت كه صداوسیما با شورای پنجم كه از آرا و نمایندگی چندین برابری مردم برخوردارند، تعامل قوی تری داشته باشد.

*مدیریت شهری عملگرایی را تقویت كند
رییس شورای اسلامی شهر تهران اظهارداشت: در این میان نقش مدیریت شهری بویژه شهرداری تهران از همه تاثیرگذارتر است و امیدواریم انگیزه و اشتیاق مدیران و مسئولان شهرداری برای افزایش كارآیی و خدمت رسانی به مردم در عمل دیده شود.
وی اظهارامیدواری كرد كه از هرگونه اتلاف بیت المال، رانت، تخلف، هزینه های غیرضروری و تشریفاتی در این سال سخت برای مردم در مدیریت شهری تهران جلوگیری شود.
هاشمی از اعضای شورا نیز خواست با تقویت واقع بینی و عملگرایی به جای ایده آل گرایی و بهبود وحدت و كاهش اختلاف سلیقه ها، 2 سال باقیمانده را با انگیزه و انرژی مضاعفی به خدمت بپردازند.
وی گفت: همه ما با تجدید عهد با شهروندان تهرانی از هرگونه انتقاد، پیشنهاد و نظر سازنده و كارشناسی برای رفع مشكلات و خدمت رسانی بهتر مدیریت شهری به مردم استقبال می كنیم.
رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: از اصحاب رسانه و خبرنگاران خواهش می كنم این ارتباط را به وسیله رسانه ها و فضای مجازی تسهیل و نزدیكتر كنند.

**حمایت مردم فرصتی استثنایی است
هاشمی در ادامه سخنان خود تاكید كرد: شكستن ركورد مشاركت مردم در انتخابات شورای شهر و حضور حدود چهار میلیون نفر شهروند تهرانی، پشتوانه بی سابقه ای را برای مدیریت شهری تهران آفرید.
رییس شورای اسلامی شهر تهران با تاكید بر اینكه برای جمهوری اسلامی كه مبدع نظام مردم سالاری دینی در جهان است، این شورا، بهترین ابزار برای تثبیت و تعمیق اراده مردم در اداره جامعه است، افزود: رای و حمایت مردم از شورای پنجم یك تهدید نیست بلكه فرصتی استثنایی است.
هاشمی گفت: اغراق نیست اگر گفته شود مجموعه حمایتی كه از نهاد مدیریت شهری در گذشته می شده است با این حمایت بی سابقه مردم نه تنها افزوده نشده بلكه به نوعی كاسته شده است.
تهرام/7244/ 1008