۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۹
کد خبر: 83319354
۰ نفر
بازار سنتی قزوین مقابل حوادث آسیب پذیر است

قزوین - ایرنا - مدیركل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: بازار سنتی قزوین وضعیت ایمنی ناپایداری داشته و در مقابل حوادث مختلف از جمله زلزله و آتش سوزی آسیب پذیر است.

قدرت الله مهدیخانی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه حوادثی چون حادثه آتش سوزی بازار سنتی تبریز می تواند در اماكن مشابه همچون بازار سنتی قزوین نیز بوقوع بپیوندد،افزود: مطالعات حوادث مربوط به بازار قزوین انجام شده است اما باید طرح های پیش بینی شده به منظور ارتقای ایمنی و پیشگیری از حوادث در این مكان زودتر به اجرا گذاشته شود.
وی با بیان اینكه تاكنون از سوی اداره كل مدیریت بحران چندین مرحله از بازار سنتی قزوین بازدید شده است،افزود: نقاط مشكل دار و حادثه خیز شناسایی و به مالكان مغازه ها و همچنین شهرداری گوشزد و اعلام شده است.
مهدیخانی با بیان اینكه اگر در ساعات شب بازار سنتی قزوین دچار آتش سوزی شود، اطفا و كنترل حریق كار دشواری خواهد بود،گفت: سیستم برق كشی و گازرسانی بازار سنتی قزوین با نواقصی روبروست كه برای جلوگیری از حوادثی چون آتش سوزی نیازمند اصلاح و بهسازی است.
وی با اشاره به مشكل خودروهای آتش نشانی سنگین برای ورود به بازار،گفت: البته برای رفع این مشكل، خودروهایی با حجم كوچك تر توسط شهرداری پیش بینی شده است.
مدیركل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: در چند نقطه از بازار سنتی قزوین شیرهای هیدران برای مهار آتش سوزی نصب شده اما كافی نیست و این مكان به یك ایستگاه آتش نشانی مجزا و اختصاصی نیازمند است و شهرداری و شورا نیز از این موضوع استقبال كرده و در این خصوص پیگیر هستند.
وی با بیان اینكه خیلی از كپسول های آتش نشانی موجود در مغازه های بازار سنتی قزوین آنچنان كه باید كارایی ندارند، اظهار داشت: پیشنهاد كرده ایم كه شیرهای اطفای حریق بزرگ به فاصله هر 10 مغازه بازار نصب شود تا در صورت وقوع آتش سوزی بتواند در اطفای حریق سرعت عمل لازم را داشت.
مهدیخانی با بیان اینكه بافت های سنتی از جمله بازار قدیمی قزوین در مقابل حوادث غیرمترقبه آسیب پذیری بالایی دارند و باید نسبت به ایمن سازی این اماكن دقت و توجه بیشتری شود،افزود: احتمال نشست زمین در برخی نقاط بازار در پی افكن چاه ها نیز از مشكلات مربوط به این مكان است كه در سال های گذشته مواردی از حوادث مربوط به آن را مشاهده كرده ایم.
3013