۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۲
کد خبر: 83319348
۰ نفر
كشف مواد معدنی در سمت تاریك ماه

تهران- ایرنا- بر اساس نتایج یك مطالعه، كاوشگر چینی Yutu-2 موفق به كشف اولین علائم از وجود پوشش معدنی بر سطح تاریك ماه شده است.

فضاپیمای «چانگ 4» (Chang'e-4 ) چین، اوایل سال جاری میلادی اولین فضاپیمایی بود كه بر سطح تاریك و یا پشتی ماه فرود آمد.
اكنون بر اساس مطالعه ای كه در مجله Nature منتشر شده است، كاوشگر این فضاپیما به نام Yutu-2، به اولین علائم از وجود یك پوشش معدنی بر سطح پشتی ماه دست یافته است. اگر مواد معدنی كه این كاوشگر چینی كشف كرده است بخشی از پوسته اصلی ماه باشد، این كشف می تواند به دانشمندان در نحوه شكل گیری ماه و حتی زمین كمك كند.
فضاپیمای چانگ 4 به طور عمدی در دهانه Von Karmán ماه، یكی از بزرگترین سازه های تاثیر گذار شناخته شده در منظومه شمسی، فرود آمد.
همانطور كه در مجله National Geographic اشاره می شود، این مكان آتشفشانی مكان مناسبی برای تحقیق دانشمندانی است كه قصد دارند مواد پوستی قمری را در سطح ماه پیدا كنند.
كاوشگر یوتو 2، در تحقیق حوضه كارتر، دو ماده معدنی پیروكسن كم كلسیم (low-calcium (ortho) pyroxene) و اولیوین (olivine) پیدا كرده است. این مواد با پیش بینی ها در مورد آنچه كه ممكن است در حاشیه بالای ماه باشد، مطابقت دارند.
اما اكنون دانشمندان بر این باورند كه پوسته ماه و لایه های گوشته از یكدیگر كاملا متمایز و جدا هستند، به طوری كه یك اقیانوس ماگمایی و گدازه ای بسیار قدیمی كه سرد و خنك است، در میان آن ها وجود دارد.
آنچه كه قبلا در مورد تركیب ماه می دانستیم، عمدتا بر اساس نمونه های سطحی است كه توسط ماموریت های آپولو به دست آمده اند، كه از سطح بالایی ماه آورده شده اند.
تا به امروز هیچ كس نمونه های گوشته ای از ماه را جمع آوری نكرده است.
علمی**2038**1485