حمله موشكی یمنی ها به عمق عربستان حامل پیام جدی است

تهران – ایرنا- حمله پهپادی نیروهای ارتش و كمیته های مردمی انصارالله یمن به عمق عربستان نشان داد كه نیروهای یمنی با توسعه فناوری موشكی خود و طراحی انواع پهپادها توانسته اند در معادلات نبرد تغییرات راهبردی به وجود آورند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در تازه ترین جنایت علیه مردم یمن، جنگنده های ائتلاف حمله به یمن روز پنجشنبه گذشته( 26 اردیبهشت ماه) برخی مناطق مسكونی صنعاء را هدف قرار دادند كه در جریان آن بیش از 70 یمنی كشته و زخمی شدند. این جنایت سعودی ها در حالی به وقوع پیوست كه 24اردیبهشت ماه گروه مردمی انصارالله یمن با هفت فروند پهپاد «قاصف k 2» تاسیسات حیاتی نفتی عربستان واقع در منطقه ینبع در ساحل دریای سرخ هدف قرار دادند. این گسترده‌ترین عملیات هوایی یگان‌های پهپادی ارتش و كمیته‌های مردمی یمن از زمان آغاز تجاوز به این كشور در ششم فروردین ماه 1394 است.
به گزارش شبكه خبری «المسیره» یمن، «محمد عبدالسلام» رئیس هیات مذاكره كننده دولت نجات ملی یمن و سخنگوی جنبش مردمی انصارالله جنایت اخیر ائتلاف حمله به یمن در به خاك و خون كشیدم مردم این كشور دلیلی بر شكست نظامی و سیاسی نیروهای متجاوز و ناتوانی آنها در برابر عملیات ارتش و كمیته های مردمی به شمار آورد و حمله پهپادی یمنی ها به تاسیسات نفتی عربستان را اقدامی قلمداد كرد كه گاو شیرده ترامپ را هدف قرار داده است.

** نتایج ناگوار حمله یمنی ها به عمق عربستان
روزنامه «البناء» لبنان در گزارشی به قلم «هشام الهبیشان» نوشت: بدون تردید تصمیم سازان جنگ علیه یمن هنوز هم در نتیجه حمله ارتش و كمیته های مردمی یمن به تاسیسات حیاتی عربستان سعودی در شوك به سر می برند. زمان، نتایج و پیامدهای این حمله، ضربه بزرگی به ائتلاف حمله به یمن است. اكنون پس از سپری شدن بیش از 4 سال از ماجراجویی سعودی ها در حمله به یمن پیامدها و نتایج خطرناك این جنگ نظام سعودی را هدف قرار داده است و حمله انصارالله به تاسیسات نفتی عربستان و اثرگذاری این حمله بر افكار عمومی این كشور از جمله پیامدهای این جنگ است.
'افكار عمومی عربستان در نتیجه این حمله ها به واقعیت شكست نظام سعودی و ائتلاف آن در جنگ یمن پی برده است. یمنی ها با حمله های خود به تاسیسات حیاتی عربستان همه را شگفت زده كرده اند. این موضوع نشان داده است كه یمنی ها به ماهیت حمله های عربستان و آمریكا پی برده اند و در ایجاد یك راهبرد برای عكس العمل موفق شده اند. در نتیجه این حمله و شوكه شدن مردم عربستان اكنون در داخل عربستان یك رویكرد كلی در حال شكل گیری است كه مخالف ادامه جنگ است. اكنون بیشتر مردم عربستان از حجم زیان ها و خطرات این جنگ برای عربستان اطلاع دارند.'
روزنامه الكترونیكی «رای الیوم» نیز نوشت: جنبش مردمی انصارالله پس از سپری شدن 4 سال از حمله سعودی ها و محاصره یمن اكنون زمام امور را به دست گرفته است و پی در پی شگفتی می آفریند. نخستین شگفتی این جنبش موشك باران ریاض و شهرهای جده، طائف، جازان و خمیس مشیط با بیش از 120 موشك بالستیك بود. این حمله های به انصارالله روحیه داده است. اكنون نیز این گروه با موشك باران مراكز نفتی راهبردی عربستان نگرانی بسیاری را در داخل و خارج برانگیخت و در بازارهای نفتی آشوب و بلوایی به وجود آورد.

**پیام های حمله موشكی انصارالله به عمق عربستان
شبكه خبری «الجزیره» قطر نیز گزارش داد: گروه مردمی انصارالله یمن این بار مرزهای عربستان را هدف قرار ندادند، بلكه عمق 800 كیلومتری عربستان و خطوط نفتی را كه شریان زندگی عربستان است، هدف قرار دادند. موفقیت پهپادهای كمیته مردمی عربستان در پیمودن این مسافت بدون هیچ گونه مانعی سوالات بسیاری را درباره مفید بودن قراردادهای تسلیحاتی عربستان با آمریكا مطرح كرده است. عربستان پیش از این از آمریكا سامانه دفاعی پیشرفته خریداری كرده است. بر اساس گزارش مركز بررسی قراردهای تسلیحاتی در «استكهلم» عربستان بزرگترین خریدار اسلحه در دنیا است و حجم صادرات آمریكا به ریاض طی سال های 2009 تا 2016 به 65 میلیارد دلار رسیده است. در سفر سال 2017 میلادی ترامپ به عربستان دو طرف اعلام كردند كه تفاهمنامه ای به ارزش 110 میلیارد دلار میان دو كشور امضا شده است. با توجه به چنین مسائلی شگفت آور است كه سرزمین های عربستان تا این حد ضربه پذیر باشند. این موضوع نه تنها نشان می دهد عربستان از قدرت بازدارندگی برخوردار نیست، بلكه این موضوع نشان می دهد كه عمق عربستان از هرگونه حمله های مسلحانه ای از جانب انصارالله در امان نیست.
شبكه خبری الجزیره افزود: «استفان راجرز» عضو شورای مشاورین ستاد ترامپ تلاش كرد میان حمله های انصارالله به تاسیسات نفتی عربستان و تنش میان ایران و آمریكا ارتباط برقرار كند. وی مدعی شد ایران خواسته است با تحریك انصارالله به حمله، این پیام را به عربستان و دیگر كشورها برساند كه از طریق همپیمانان خود می تواند عمق این كشورها را هدف قرار دهد. این در شرایطی است كه «محمد البخیتی» یكی از فرماندهان انصارالله با رد این موضوع گفت انصارالله برای انتقام از عربستان دست به حمله زده و این حمله های هیچ ارتباطی به تنش ایران و آمریكا ندارد. پیام این حمله ها آشكار بود و انصارالله با آن نشان دادند كه می تواند انتقام بگیرد. انصارالله خواهان صلح هستند اما همزمان مرد جنگ هم هستند و اگر عربستان به جنگ علیه یمن وارد نمی شد انصارالله این كشور را هدف قرار نمی دادند.
روزنامه رای الیوم نیز نوشت: حمله موشكی یمن به عربستان به آمریكا و همپیمانان آن نشان داد كه ایران نیازی به بستن تنگه هرمز و استفاده از موشك های خود برای هدف گیری نفت كش ها ندارد. بلكه گروه هایی هستند كه این ماموریت را انجام دهند و جریان دریانوردی را تعطیل كنند.
تارنمای العهد لبنان هم عنوان كرد: با وجود اینكه بیش از 5 سال از حمله ائتلاف عربستانی آمریكا به یمن سپری می شود بازهم ارتش و كمیته های مردمی یمن گزینه های بسیاری در اختیار دارد. عملیات گسترده پهپادهای یمن در حمله به تاسیسات عربستان بیانگر این موضوع است. عملیات پهپادهای یمن علیه اهداف نفتی وابسته به شركت آرامكو در عمق عربستان اقدام تازه ای نیست. اما این عملیات از نظر تعداد پهپادها و بی نظیر بودن آن دارای اهمیت است. این عملیات نشان می دهد كه یگان های رزمی وابسته به ارتش و كمیته های مردمی یمن در توسعه واحدهای تسلیحاتی مهارت بالایی به دست آورده اند. استفاده همزمان از 7 پهپاد نشان می دهد كه یمن دارای اتاق عملیاتی پیشرفته و مدرن است و بر روی یاوگویی دشمنان مبنی بر اینكه سلاح های یمن را نابود كرده اند خط بطلان می كشد. این عملیات نشان داد كه عربستان در جلوگیری از حمله یمنی ها به عمق خود شكست خورده است.
العهد نیز نوشت: عملیات گروه مردمی انصارالله در عمق سعودی نشان داد اجرایی سازی بندهای توافقنامه سوئد از سوی انصارالله به معنی ضعف این گروه و چشم پوشی آن از آزار دادن عربستان در عمق راهبردی آن نیست. بلكه این عملیات این پیام قوی را در بر داشت كه ائتلاف حمله به یمن به عنوان حامی طرف مقابل توافقنامه سوئد هم باید به بندهای این توافق و در راس آن بند مربوط به عقب نشینی از حومه استان الحدیده و بندرهای آن پایبند باشد. این عملیات نشان داد است ارتش و كمیته های مردمی یمن گزینه های بسیاری برای مقابله با دشمنان دارد. این در حالی است كه دشمنان یمن دیگر گزینه ای در اختیار ندارند و پس از این حمله با التماس از واشنگتن و جامعه بین الملل خواسته اند كه از خطوط نفتی آنها حمایت كنند و بهانه آنها هم این بود كه هدف قرار دادن خطوط نفتی نه تنها به ریاض بلكه به سراسر جهان لطمه وارد می كند. این عملیات نشان از شكست و عجز و ناتوانی سعودی ها دارد و گفتمان ترامپ را برای همگان ثابت كرد كه عربستان بدون حمایت آمریكا نمی تواند، دوام بیاورد.
پژوهش**9278**1552