نشت نفت در شمال غرب پايتخت

تهران- ايرنا- مي گويند بوي نفت امانشان را بريده است و صرفنظر از خطرات احتمالي زندگي در نزديكي انبار نفت «شهران» از بوي بد نفتاب كه وقتي فضاي سبز و باغ ها را آبياري مي كنند بيشتر به مشام مي رسد كلافه شده اند.

به گفته اهالي منطقه شهران شمالي در شمال غرب پايتخت، فرآورده هاي نفتي به داخل زمين نفوذ كرده و هنگام آبياري درختان و فضاي سبز خودش را نشان مي دهد؛ راست مي گويند خبرنگار ايرنا كه براي تهيه گزارش با مردم همراه شده بود مشاهده و استشمام كرد هنگام آبياري بوي بسيار تند نفتاب مناطقي از اين محل را درگير كرده است.
مسئولان محيط زيست هم با تاييد اين مشكل مي گويند كه طي چندسال گذشته هر كاري كرده اند زورشان به شركت پخش فرآورده هاي نفتي نرسيده و راهي برايشان نمانده جز اقدام قضايي؛ به گفته اين مسئولان، پس از بارندگي ها، بلندشدن بوي فرآورده هاي نفتي تشديد مي شود.
براساس آنچه روي سايت شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه تهران آمده است؛ پايتخت سه انبار نفت شامل ري، شمال شرق و شمال غرب و نيز يك انبار گاز مايع دارد؛ انبارنفت شمال غرب در محله شهران، انتهاي بلوار آيت الله كاشاني، انتهاي خيابان شهران واقع شده است.

**پاي صحبت اهالي
«رضا» يكي از شهروندان ساكن شهران است كه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: ما تقريبا 12 سال است ساكن جنت آباد شمالي هستيم و هر روز كه شهرداري براي آبياري پارك هاي منطقه از آب هاي زيرزميني استفاده مي كند بوي نفت به شكل آزاردهنده اي به مشام مي رسد.
وي ادامه داد: در زمستان با آغاز بارش باران و به دنبال آن بالاآمدن سطح آب هاي زيرزميني و كاهش دما اين مشكل چندبرابر و بوي نفت آزار دهنده تر مي شود.
اين شهروند گفت: چند سال پيش مردم مي گفتند يكي از منابع نفت انبار نفت نشت كرده و نفت درون آن به آب هاي زيرزميني منطقه رسيده است.
رضا اظهارداشت: آب رودخانه اي كه در مجاورت انبار نفت قرار دارد در بعضي مواقع چرب و بوي بد آن آزار دهنده مي شود، جلبك هاي كف رودخانه نيز برخلاف جاهاي ديگر سياه و بد بو است.
«مسعود» شهروند ديگري است كه مي گويد براي آبياري باغ خود از آب چاه استفاده مي كند و درباره اين مشكل گفت: بوي نفت در آب هاي اين منطقه ديگر براي ساكنان جزيي از زندگيشان شده است.
اين شهروند افزود: براي حل مشكل بارها پيگيري كرده ايم اما هربار به درِ بسته خورده ايم زيرا كسي كاري براي ما انجام نداد.
وي گفت: در حوالي شهران باغي دارم و وقتي كه براي آبياري درختان به آنجا مي روم و پمپ را روشن مي كنم قبل از بالا آمدن آب، بوي نفت به مشام مي رسد.
اين شهروند ادامه داد: در چند سال گذشته بيش از چهار درخت گردو در باغم خشك شده است.

** محيط زيست و گزينه اقدام قضايي
معاون پايش و نظارت اداره كل محيط زيست استان تهران نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به اينكه نفوذ و نشت نفت در سطح آب هاي زيرزميني محله شهران مشهود است گفت: نشت در اين محله به گذشته باز مي گردد، نفت در لايه هاي خاك نفوذ كرده و وارد آب هاي زيرزميني شده است.
محمد رستگاري افزود: تخلف زيست محيطي آشكار در اين محدوده توسط شركت نفت رخ داده و به دليل نشت سوخت هاي فسيلي در اين محله، قنات هاي آب زيرزميني كه براي آبياري باغ ها استفاده مي شوند آلوده شده و به اين باغ ها صدمات جبران ناپذيري وارد كرده است.
وي خاطرنشان كرد: زماني كه بارش باران زياد مي شود سطح آب هاي زيرزميني افزايش مي يابد و اين امر باعث مي شود نشتي لايه هاي نفت بالا بيايد و نسبت به زمان هاي ديگر بيشتر مشهود باشد.
معاون پايش و نظارت اداره كل محيط زيست استان تهران با بيان اينكه چند جلسه با شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي و خطوط لوله و مخابرات نفت ايران داشته ايم گفت: اين مساله مورد بحث و بررسي قرار گرفت اما به نتيجه نرسيديم.
وي ادامه داد: اداره كل محيط زيست استان تهران طبق قانون در اين زمينه وارد شده است و از مراجع قضايي موضوع را پيگيري مي كند.
رستگاري تاكيد كرد: شركت هاي مربوطه بايد با حفاري چاه اقدام به پاكسازي اين محله كنند تا از وجود مشكلات زيست محيطي در آينده جلوگيري شود.
وي همچنين با اشاره به بند 7 سند چشم انداز شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران اظهارداشت: رعايت الزامات ايمني، بهداشت و محيط زيست در تمامي فعاليت هاي شركت جزو اهداف كلان اين شركت به شمار مي رود.

** آيا با فاجعه زيست محيطي مواجهيم؟
جمال قدوسي فعال حوزه محيط زيست نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا حقوق و سلامت شهروندي را وظيفه راهبردي دولت دانست و گفت: با وجود تاييد سازمان محيط زيست دال بر نشت نفت از انبارهاي شهران شمالي به آب هاي زيرزميني سلامت شهروندان در خطر است و هرچه زودتر بايد براي اين كار چاره انديشيد.
وي با بيان اينكه براي برطرف كردن آلودگي آب و خاك در اين محله اولين كار اين است كه منبع نشت شناسايي شود اظهارداشت: وجود سوخت هاي فسيلي در آب هاي سطحي اين منطقه تاييد شده است.
قدوسي افزود: آب هاي سطحي به راحتي آلوده مي شوند اما آب هاي زيرزميني تا 200 متر عمق دارند و اگر نفت تا اين عمق رسيده باشد يك فاجعه رخ داده است و پاكسازي آب و خاك آن منطقه كار بسيار زمان بر و هزينه بري خواهد بود.
اين فعال حوزه محيط زيست ادامه داد: براي پاكسازي آب و خاك اين منطقه بايد از گياهان پالاينده استفاده شود اما اول بايد ديد نفت تا عمق چند متري خاك را آلوده كرده است.
وي گفت: استفاده از گياهان پالاينده براي برطرف كردن آلودگي ها در عمق كم مفيد است و بازه زماني حدود 30 سال طول مي كشد كه تاثير خود را بگذارد.

**خطرات انبار نفت و عبور حاملان سوخت
به گزارش خبرنگار ايرنا زمان ساخت انبار نفت واقع در شمال شهران به سال 1353 باز مي گردد؛ آن زمان تعداد خانه هاي مسكوني در اين محله به تعداد انگشتان دست هم نمي رسيد اما الان با گذشت سال ها درست يا غلط اين انبار با خانه هاي مسكوني بسياري همسايه شده است و همين امر احتمال خطرات را چندبرابر مي كند.
صرفنظر از مشكلات زيست محيطي موجود، تانكرهايي كه براي بارگيري به اين انبار نفت مي روند براي رسيدن به اين مخازن بايد از خيابان اصلي شهران عبور كنند كه همين عبور و مرور خطرآفرين است و مشكلات ترافيكي زيادي را به وجود مي آورد.
از سال 1385 تاكنون 6 مورد واژگوني تانكرهاي حمل سوخت در شهران گزارش شده است كه اقدام بموقع در اطفاي آنها سبب جلوگيري از بروز حوادث ناگوار شده است.
خبرنگار ايرنا تلاش كرد با مسئولان شركت پخش فرآورده هاي نفتي هم در اين زمينه گفت وگو كند كه موفق نشد زيرا در چند نوبت با شماره تلفن هاي مختلف اين شركت تماس گرفت ولي موفق به مصاحبه با هيچكدام از مسئولان اين شركت نشد.
در عين حال اگر اين شركت توضيحي دراين زمينه داشته باشد، ايرنا آمادگي دارد موارد را منتشر كند.

گزارش از امير پرندآور
تهرام/3225/ 1008