۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳
کد خبر 83319314
۰ نفر
درآمد هنگفت طالبان از دریافت هزینه گمركی

تهران- ایرنا- درآمدهای سالانه طالبان از طریق دریافت هزینه های گمركی و جمع آوری زكات در افغانستان به 22 میلیارد افغانی می رسد؛ علاوه بر این قاچاق مواد مخدر، زورگیری و سرقت‌ های مسلحانه، استخراج غیرقانونی معادن از منابع اصلی درآمد طالبان در افغانستان هستند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) در گزارشی نوشت، طالبان سال‌ هاست كه با حكومت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این كشور می‌ جنگند، با وجود این كه اخیرا تلاش‌ ها برای مذاكره با این گروه افزایش یافته است، اما طالبان تاكنون انعطافی از خود برای مذاكره با دولت افغانستان نشان نداده است.
علاوه بر این همزمان با قدرت گرفتن طالبان یكی از موارد بسیار جنجالی و بحث برانگیز درباره این گروه تامین منابع مالی آنها است؛ برخی بر این باورند كه طالبان از سوی سازمان‌های جاسوسی منطقه تامین مالی و تجهیز می ‌شوند و برخی نیز پای كشورهای بزرگ را به میان می‌آورند. در این میان منابع مالی همچون گمرك‌ ها و مسیرهای تجاری كمتر در معرض توجه قرار گرفته اند.

**درآمد های گمركی
به گزارش تارنمای سلام وطندار، درآمد سالانه طالبان از گمرك ‌ها و جمع‌ آوری زكات از سراسر افغانستان به رقمی بیش از 22 میلیارد افغانی می ‌رسد.
به نوشته این تارنما، برخلاف تصورات، گمرك طالبان بسیار منظم است. این گروه بر اساس فهرستی در گمرك‌ های خود از كالاهای مختلف مالیات مشخصی دریافت می كنند. مالیات كالاها نسبت به حجم آنها متفاوت است.
به صورت میانگین روزانه از شاهراه‌ های شمالی، جنوبی، شرقی و غربی افغانستان، بیش از 30 خودروی باربری تردد می كنند و این رقم برای مناطق اطراف كابل به 200 تا 300 خودرو می ‌رسد. نظم در گمرك‌ های طالبان حرف اول را می‌ زند و مردم با كمال میل هزینه های گمرك كالاهای تجاری خود را می‌ پردازند، در حالی كه این وضعیت در گمرك‌ های دولتی افغانستان كاملا برعكس است.

**قاچاق مواد مخدر
مهم‌ ترین و بزرگ‌ ترین منبع درآمد گروه‌ تروریستی طالبان از طریق تجارت مواد مخدر است. البته فعالیت ‌ها و تجارت‌های غیرقانونی دیگری نیز وجود دارد كه طالبان خود را با آن سرگرم می‌ كنند تا درآمدی به دست بیاورند.
به نوشته خبرگزاری آریانا نیوز، افغانستان طی 2 دهه گذشته با تامین حدود 70 تا 90 درصد از مواد مخدر جهان، از جمله بزگترین و مهمترین كشورهای تولید كننده مواد مخدر شناخته شده است.
درآمد سالانه طالبان از طریق قاچاق مواد مخدر حدود 100 تا 400 میلیون دلار و از طریق استخراج غیرقانونی از معادن 50 میلیون دلار تخمین زده شده است.
افغانستان همچنین دارای ذخایر معدنی چون زغال سنگ، مس، سنگ آهن، روی، جیوه و عناصر خاكی كمیاب و سنگ‌ های قیمتی مانند یاقوت، زمرد، طلا، نقره است كه ارزش گذاری این معادن بسیار دشوار است. متاسفانه مقدار بسیار كمی از ثروت این معادن از طریق قانونی و زیر نظر دولت استخراج می ‌شود.
**آساق**9470**1663**