۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۷
کد خبر: 83319303
۰ نفر
نگرانی‌ها از توسعه شهر هوشمند گوگل

تهران- ایرنا- شركت SideWalk Labs كه یكی از شركت‌های وابسته به گوگل است، زمین‌های ساحلی بایر شهر تورنتو را در كشور كانادا خریداری كرد تا شهر جدیدی را بنا كند كه رویای زندگی در شهرهای آینده را متبلور كرده و مدلی برای سایر شهرهای جهان باشد.

قرار بود این شهر هوشمند بر پایه اینترنت ساخته شود و تجربه استفاده از جدیدترین فناوری‌ها را برای شهروندان فراهم كند. این تجربیات شامل استفاده از خودروهای بدون راننده، بهره‌گیری از راهكارهای خلاقانه برای جمع‌آوری زباله و فضاهای مشترك برای تشكیل اجتماعات مختلف، به روش‌های جدید می شود.
اما این واقعیت كه در توسعه شهر گوگل تعداد بسیار زیادی حسگر مورد استفاده قرار گرفته كه اطلاعات را از سراسر این منطقه بندری گردآوری می‌كند، نگرانی‌هایی را ایجاد كرد. اكنون بسیاری از شهروندان تورنتو این پرسش را طرح می‌كنند كه آیا اساسا یك شركت خصوصی می‌تواند مسئولیت توسعه شهری را بر عهده بگیرد؟
در ابتدا قرار بود شهر گوگل مساحتی معادل 48.500 مترمربع داشته باشد، اما بعدا اسنادی به دست آمد كه نشان می‌داد برنامه شركت Sidewalk منطقه بسیار وسیع‌تری را تحت پوشش قرار خواهد داد. این شركت در ازای سرمایه گذاری خود برای توسعه شهر گوگل انتظار دریافت بخشی از مالیات املاك و عوارض توسعه تورنتو و همچنین افزایش ارزش زمین‌های مورد استفاده برای ساخت شهر گوگل را دارد. این در حالی است كه افزایش بهای یك منطقه از شهر، بر قیمت سایر مناطق آن شهر نیز اثر می‌گذارد. انتشار این اطلاعات موجب افزایش نگرانی شهروندان در خصوص شفافیت اطلاعاتی پروژه و كمرنگ شدن مرز بین یك شركت خصوصی و ساختارهای عمومی دولت شده است.
در حال حاضر یك گروه از شهروندان تورنتو انجمنی موسوم به Block Sidewalk تشكیل داده‌اند تا نسبت به فعالیت‌های شركت Sidewalk واكنش نشان دهند.
علمی **9259**1485