تداوم سكانداری راست گرایان افراطی در استرالیا

تهران - ایرنا - اسكات موریسون رهبر حزب حاكم محافظه كار لیبرال – ملی موفق شد در چهل و ششمین انتخابات سراسری استرالیا كه روز گذشته برگزار شد، با كنار زدن بیل شورتن رهبر حزب اپوزیسیون كارگر نخست وزیری خود را احتمالا برای آینده دراین كشور تثبیت كند. البته حضور موریسون تازمانی تضمین شده است كه وی از سوی حزبش مورد حمایت قرار گیرد.

به گزارش رسانه های استرالیایی ، اسكات موریسون نخست وزیر كنونی و رهبر حزب ائتلافی لیبرال- ملی كه یك حزب راستگرای افراطی شناخته می شود، موفق شد در این انتخابات با شكست دادن بیل شورتن رقیب خود ، حضور دستكم سه سال دیگر را در كاخ نخست وزیری تثبیت كند.
نتایج این انتخابات با توجه به اینكه در نظر سنجی های انجام شده در دو سال اخیر و بویژه در هفته های اخیر منتهی به انتخابات، «بیل شورتن» رهبر حزی اپوزیسیون را پیروز نشان می داد، برای استرالیایی ها با شوك سیاسی همراه بوده است.
بیل شورتن رهبر حزب كارگر همزمان با اعلام شكست حزبش در این انتخابات اعلام كرد كه از رهبری این حزب كناره گیری خواهد كرد.
موریسون نخست وزیر كنونی درنخستین اظهارات پس از اعلام نتایج گفت كه وی همیشه 'به معجزه اعتقاد داشته' و نتایج نشان داد كه حزب محافظه كار لیبرال – ملی همچنان اكثریت آرای مردم در استرالیا را در دست دارد.
كمیسیون برگزار كننده انتخابات اعلام كرده كه نتایج قطعی این انتخابات تا ساعاتی دیگر ارائه می شود اما شمارش بیش از 74 درصد آرا نشان می دهد كه ائتلاف صاحب قدرت كنونی همچنان سكان سیاسی این كشور را در دوره قانونی آتی نیز برعهده خواهد داشت.
بر اساس گزارش این كمیسیون ائتلاف تحت رهبری موریسون تاكنون موفق به كسب 74 كرسی پارلمان و حزب كارگر 66 صندلی پارلمان استرالیا را در این انتخابات به خود اختصاص داده اند . علاوه بر این شش صندلی دیگر نیز به سایر احزاب این كشور اختصاص یافته است. براساس قوانین استرالیا حزب پیروز نیاز به كسب 76 صندلی در پارلمان این كشور برای تشكیل كابینه آتی را دارد.
به طور قطع با این آرا بیل شورتن قادر به تشكیل دولت آتی در استرالیا نخواهد بود و وی بلافاصله پس از آشكار شدن نتایج به موریسون رقیبش تبریك گفت و درعین حال بركناره گیری خود از ریاست حزبش تاكیدكرد.
شركت در انتخابات در استرالیا اجباری بوده و قریب به 16.4 میلیون نفر در انتخابات سراسری كه روز گذشته در سراسر استرالیا برگزار شد، شركت كردند.
چهل و ششمین انتخابات سراسری استرالیا به عنوان مهمترین رویداد سیاسی سال جاری برای تعیین نمایندگان پارلمان ( نمایندگان و سنا) ، انتخاب نخست وزیر و كابینه دولت آتی در سراسر این كشور مطرح بوده است.
این كشور اقیانوسیه ، دارای نظام سلطنتی مشروطه در فرم تشكیلات حكومت فدرال است و ملكه‌ انگلیس، رییس آن كشور نیز محسوب می‌شود؛ اما وظایف وی توسط فرماندار كل استرالیا ایفاد می شود كه انتصابش نیز به پیشنهاد نخست وزیر استرالیا و تایید ملكه انگلستان انجام می شود.
انتخابات فدرالی استرالیا هر سه سال یك بار برگزار و هدف از برگزاری آن تعیین سرنوشت و جهت گیری سیاسی - اقتصادی این كشور با تعیین چهار فرد - گروه تصمیم ساز و اجرایی مهم شامل 76 عضو مجلس سنا، 151 نماینده مجلس نمایندگان، نخست وزیر و كابینه دولت است.
چهل و پنجمین انتخابات فدرالی استرالیا سال 2016 برگزار شد كه در پی آن مالكوم ترنبول برای بار دوم به عنوان سی امین نخست وزیر این كشور برگزیده شد، اما 9 ماه پیش در پی كودتای سیاسی درون حزبی لیبرال، اسكات موریسون جایگزین وی شد.
در واقع از سال 2007 تاكنون هیچ یك از نخست وزیران استرالیا نتوانستند، دوره سه ساله خود را به طور كامل طی كنند و معمولا هریك با یك كودتای درون حزبی ، جای خود را به هم حزبی دیگر داده است.
اسكات موریسون نیز از 9 ماه پیش تاكنون با یك تبانی سیاسی درون حزبی، مالكوم ترنبول نخست وزیر وقت را كنار زد و خود نخست وزیر این كشور شد، رخدادی كه ترنبول نیز آن را تجربه كرده بود.
براساس گزارش رسانه های استرالیایی، بهبود شرایط اقتصادی، كاهش هزینه های زندگی ، ارتقای سلامت در كانون توجه رای دهندگان استرالیایی قرار داشته ،در حالیكه جوانترهای شركت كننده دراین انتخابات عمدتا به دنبال تحقق وعده های تحقق مسكن مناسب و رفع چالش های مرتبط با تغییرات آب و هوایی بوده اند.
شورتن در وعده های انتخاباتی خود گفته بود كه در صورت به قدرت رسیدن مالیات ثروتمندان را افزایش می دهد و برنامه های دولت و صنایع را به سمت كاهش تولید گازهای گلخانه ای سوق خواهد داد.
انتخابات دراسترالیا به طور معمول روزهای شنبه برگزار می شود و واجدین شرایط در روز 18 ماه مه 2019 (28 اردیبهشت 98) با حضور در7 هزار ایستگاه انتخاباتی آرای خود را برای تعیین سرنوشت مجالس نمایندگان و سنا و همچنین تعیین نخست وزیر و دولت آتی دراین كشور اقیانوسیه به صندوق ها ریختند.
میزان مشاركت در انتخابات در استرالیا به طور معمول بالاست و افراد بالای 18 سال كه در رای گیری شركت كننده با جریمه 20 دلاری استرالیا روبه رو می شوند. در انتخابات گذشته این كشور در سال 2016 ، 95 درصد از استرالیایی های واجد شرایط در انتخابات شركت كردند .
درپی پیروزی مجدد راستگرایان افراطی در انتخابات سراسری استرالیا ، كاخ سفید با صدور بیانیه ای پیروزی اسكات موریسون را دراین انتخابات تبریك گفت. موریسون به عنوان یكی از متحدان دونالد ترامپ در این بخش از جهان عمل كرده و حتی بلافاصله پس از انتقال سفارت آمریكا به بیت المقدس اعلام كرد كه سفارتش را به این شهر منتقل خواهد كرد كه با اعتراض و انتقاد بسیاری از منتقدان داخلی و خارجی روبه رو شد.
درمجموع ائتلاف تحت هدایت موریسون با اتخاد سیاست های نژادپرستانه و افراط گرایانه ضد مهاجرتی از یكسو و تابعیت محض از آمریكا و همسویی با واشنگتن در جنگ تجاری علیه چین به عنوان یك دولت راست افراطی در داخل و متحد بی چون و چرای آمریكا در سیاست خارجی شناخته شده است.
گزارش: مریم شفیعی
آساق**1599**1663**