آذربايجان شرقي در مجازات جايگزين حبس رتبه اول كشور را دارد

تبريز - ايرنا - رئيس كل دادگستري آذربايجان شرقي گفت: اين استان در صدور احكام مجازات جايگزين حبس در 2 سال پياپي رتبه اول كشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام حكمت علي مظفري شنبه شب در جلسه هم انديشي هيات امناي ستاد ديه استان با روساي اتحاديه‌هاي صنفي بازار در آستانه برگزاري جشن گلريزان، افزود: براي جرايمي كه با امنيت مردم ارتباط نداشته و عنوان مجرمانه ندارد، ترجيحا از مجازات جايگزين زندان استفاده مي‌شود.
وي اظهار داشت: مجرمان مخل امنيت مردم نه تنها به زندان محكوم مي‌ شوند بلكه به خاطر امنيت مالي و جاني مردم با آن ها برخورد سختي مي شود.
رئيس كل دادگستري آذربايجان شرقي با اشاره به آغاز بهره گيري از پابندهاي الكترونيكي براي زندانياني كه امكان استفاده از قانون «مجازات جايگزين حبس» ندارند، گفت: استفاده از اين پابندها از هفته گذشته آغاز شده و به صورت انبوه در مورد زندانيان واجد شرايط استفاده مي ‌شود.
حجت الاسلام مظفري ادامه داد: سال گذشته 440 نفر از زندانيان جرائم غير عمد در آذربايجان شرقي آزاد شدند و اميد است امسال نيز با مشاركت خيران و مردم نوعدوست تعداد زيادي از اين زندانيان آزاد شوند.
دادستان عمومي و انقلاب تبريز نيز در اين جلسه گفت: محكومان مالي و غيرعمد ناخواسته با داشتن شاكي خصوصي و بيشتر به خاطر ركود و نوسانات بازار روانه زندان شده‌اند.
موسي خليل الهي، افزود: اين زندانيان با كمك خيران از زندان هاي استان آزاد و به كانون گرم خانواده خود برمي گردند.
وي يادآوري كرد: 440 نفر از زندانيان جرايم مالي و غيرعمد آزاد شده در سال گذشته بيش از يك هزار و 220 ميليارد ريال بدهي داشتند .
دادستان عمومي و انقلاب تبريز با اشاره به طرح شفاهي حفظ قرآن در زندان ‌هاي استان و زندان مركزي اين شهر گفت: دو سوم از زندانيان در اين طرح شركت كرده اند و در راستاي اجراي اين طرح 2 هزار نفر از زندانيان حافظ جزء يك تا 30 قرآن كريم هستند‌.
خليل الهي، ادامه داد: تعدادي از زندانيان نيز در كارگاه هاي حرفه آموزي فرش و كفش در زندان هاي استان فعاليت دارند و قسمتي از درآمد شغل خود را به خانواده‌هاي خود مي دهند.
مدير ستاد ديه آذربايجان شرقي نيز در اين جلسه با اشاره به استفاده از مجازات جايگزين حبس براي محكومان غير امنيتي، گفت: اين اقدام آمار زندانيان كيفري و جرائم غيرعمد استان را به شدت كاهش داده است.
رسول تقي پور، افزود: امسال بيش از 530 نفر از زندانيان زندان هاي استان با بدهي يك هزار و 500 ميليارد ريال منتظر كمك خيران هستند تا به آغوش گرم خانواده برگردند.
وي اظهار داشت: اگر از مبلغ بدهي اين افراد 70 ميليارد ريال در جشن گلريزان جمع آوري شود بقيه بدهي آن ها از طريق تقسيط، گذشت شاكيان، تسهيلات كم بهره و كمك هاي مردمي تامين مي شود.
تقي پور، با قدرداني از خانواده هاي متوفياني كه هزينه ‌هاي مراسم عزاداري متوفي را براي آزادسازي زندانيان اختصاص مي دهند، گفت: سال گذشته 162 خانواده به ميزان حدود 10 ميليارد ريال هزينه مراسم متوفي خود را به آزادي زندانيان جرائم غيرعمد استان اهدا كردند.
در اين جلسه اصناف، بازاريان و اتحاديه‌هاي تبريز براي كمك به آزادي زندانيان جرائم غيرعمد در جشن گلريزان 5 ميليارد ريال متعهد شدند.
جشن گلريزان استان يكشنبه 29 ارديبهشت بعد از افطار از ساعت 21:30 تا 23:30 در تالار معلم برگزار مي شود.
8023/3071