مطالبه گری و پاسخگویی حق متقابل مردم و مدیران است

بوشهر- ایرنا - مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهرگفت: مطالبه گری در چارچوب قانون و پاسخگویی در شرح وظایف حوزه مسوولیتی حق متقابل مردم و مدیران دستگاههای اجرایی است.

به گزارش ایرنا فاطمه كرم پور روز یكشنبه در نشست با مدیران سازمان های تابعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان بوشهر افزود: امروزه نقش رسانه در تصمیم گیری های مدیریتی و استراتژیك هر مجموعه اجرایی قابل توجه است كه مدیران باید با اهتمام نسبت به این مهم از ظرفیت های رسانه در پیشبرد امور دستگاه خود استفاده بهینه كنند.
وی با گرامیداشت 27 اردیبهشت ماه روز ارتباطات و روابط عمومی یادآورشد: ابزارهای نوین ارتباطی باعث سرعت بخشی در انتقال اطلاعات را فراهم كرده است و روابط عمومی نیز حلقه ارتباطی بین مردم و دستگاه مربوطه است.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر اظهارداشت: باتوجه به افتتاح سالن كنفرانس ایرنا ، حضور مدیران در قالب نشست ها و میزگردهای خبری فرصت خوبی برای پاسخگویی و ارائه عملكرد مدیران استان است.
كرم پور با اشاره به ایجاد دبیرخانه برای تبیین برنامه های روز ملی خلیج فارس اظهارداشت: این دبیرخانه در پایان خرداد ماه سال جاری فراخوان جشنواره به مناسبت روز ملی خلیج فارس را به صورت عمومی اعلام می كند.
وی گفت: هرچند برنامه های روز ملی خلیج فارس در سالجاری از تنوع و كیفیت خوبی برخوردار بود اما بدلیل محدودیت زمانی امكان تولید محتوا نبود كه براساس فراخوان برای سال آینده این مهم در قالب حضور موثرتر فعالان عرصه های مختلف هنری در بخش های شعر، كتاب، داستان، فیلم كوتاه و مستند تولید محتوا انجام خواهد شد.
كرم پورافزود:روز ملی خلیج فارس یك رخداد و موضوع ملی است و متعلق به دستگاه خاصی نیست در همین راستا باید با استفاده از ظرفیت و
مشاركت جمعی چنین مناسبتی برگزار شود.
وی با اشاره به اهمیت برگزاری جلسات دستگاه های تابعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برای هم افزایی ، تعامل و استفاده از ظرفیت بین بخشی جلسات به صورت دوره ای در دستگاه های تابعه برگزار خواهد شد.
رئیس سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر نیز گفت: در شرایط كنونی به مدد فناوری های نوین ارتباطی سرعت ارسال و انتقال اطلاعات به كسری از ثانیه تقلیل و انحصار رسانه ای نیز در عصر جدید ارتباطات از میان برداشته شده است.
اكبر اقبال مجرد افزود:در چنین شرایطی هیچ حوزه و امر اجتماعی از تاثیر شگرف انقلاب ارتباطات مصون نیست و مدیری موفق است كه از همه ظرفیت های ارتباطی در تصمیم سازی و تصمیم گیری استفاده كند.
وی یادآورشد: هم اینك حال و روز مطبوعات و فعالیت های فرهنگی در استان بوشهر مشابه سایر نقاط كشور خوش نیست و باتوجه به نقش رسانه در پویایی، نشاط و تقویت روح امید در جامعه و فضای سیاسی جامعه در سال منتهی به انتخابات نیاز است كه به این حوزه برای فرصت سازی مشاركت مردم در عرصه های سرنوشتی اهتمام بیشتری شود.
اقبال مجرد گفت: همانطور كه برای فعال سازی و تسهیل گیری فضای كسب و كار و بنگاههای اقتصادی كارگروههای در استان بوشهر تشكیل و نتیجه بخش نیز بوده است این مهم برای اتخاذ تصمیم مناسب در عرصه فعالیت های فرهنگی نیزضروری است.
مدیركل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر نیز گفت: همزمان با ماه مبارك رمضان برنامه های ضیافت الهی در 50بقعه این استان درحال برگزاری است.
حجت السلام محمد رضا اسماعیل پور افزود: دراین برنامه ها 50 روحانی بومی و اعزامی حوزه علمیه قم برای مشاوره، تدریس و سخنرانی حضور دارند.
وی با اشاره به اجرای برنامه ترتیل خوانی قرآن در همه شهرستان های استان بوشهر یادآورشد: در شهر بوشهر این برنامه در امامزاده امام محمدباقر(ع) كوی خواجه ها، امامزاده عبدالمهیمن در بهمنی و حسینیه ثارالله در حال برگزاری است.
اسماعیل پور در خصوص برگزاری مسابقات قرآنی گفت: امسال سی و ششمین دوره این مسابقات در مرحله شهرستانی و استانی و چهل و دومین مرحله كشوری در استان اصفهان برگزار می شود.
مدیركل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر اظهارداشت:مسابقات قرآنی در 18 رشته برگزار می شود و رتبه های اول تا سوم هر رشته به مسابقات كشوری راه پیدا می كنند و در صورت موفقیت وارد مرحله بین المللی خواهند شد.
وی از راه اندازی مراكز افق در بقاع متبركه خبر داد و بیان داشت: در قالب این طرح مركز فرهنگی، قرآنی بقاع متبركه به مركز اجتماعی، فرهنگی، قرآنی تغییر یافته است.
اسماعیل پور ادامه داد: در این استان امامزاده عبدالمهیمن در بوشهر، امامزاده سلیمان بن علی در شهرستان گناوه و یكی از بقاع شهرستان كنگان برای راه اندازی مراكز افق با هدف كمك به نیازمندان و خانواده های زندانیان تحت پوشش كمیته امداد در نظر گرفته شده است.
مدیركل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر اظهارداشت: درآمد یك پاساژ موقوفه در شهرستان عسلویه نیز برای مركز افق هزینه می شود.
مدیركل امور كتابخانه های استان بوشهر نیز از برگزاری نهمین جشنواره كتابخوانی رضوی خبر داد و گفت: این جشنواره در استان بوشهر برای چهارمین سال در سه رده كودك، نوجوان، جوان و بزرگسال در حال برگزاری است.
سیدعلی هاشمی افزود: برای شركت در این جشنواره 12 كتاب مرتبط با امام رضا(ع)، امام جواد(ع)، شاهچراغ و حضرت معصومه(س) در نظر گرفته شده است.
وی هدف از برگزاری این جشنواره را آشنایی مردم با مكتب اهل بیت و ترویج فرهنگ كتابخوانی عنوان كرد و اظهار داشت: این مسابقات هم اكنون آغاز شده است و تا تاریخ 28 خرداد ماه ادامه دارد.
مدیركل امور كتابخانه های استان بوشهر یادآورشد: داوری و معرفی افراد برتر در سطح استانی و كشوری این جشنواره در دهه كرامت اجرا می شود.
هاشمی اظهارداشت: بخشی از این كتاب ها به صورت مكتوب در كتابخانه ها در دسترس است و بخشی نیز می توانند به صورت اینترنتی آن ها را دریافت كرده و پاسخ سوالات را به كتابخانه ارائه دهند.
وی افزود: همچنین افراد علاقمند می توانند با تصویرسازی بخشی از كتاب در این جشنواره مشاركت كنند.
7212/6045