شخصیت فلسطینی:دشمن صهیونیستی فقط زبان زور می فهمد

بیروت - ایرنا - 'عبدالله كتمتو' هماهنگ كننده 'انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین' تاكید كرد:دشمن صهیونیستی فقط زبان زور می فهمد و مردم فلسطین در برابر آن باید وحدت داشته باشند و اختلافات داخلی را پشت سر بگذارند و از مقاومت مسلحانه پشتیبانی كنند، زیرا كه در برابر این دشمن راهی جز این نیست.

وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بیروت همچنین با تاكید بر اینكه هدف دشمنان از گسترش ایران هراسی در جهان جلوگیری از ادامه پیشرفت های این كشور است، گفت: دشمنان به خوبی از پیشرفت های فناوری و نظامی ایران و تمدن این كشور و فضای قانونی و مدیریتی آن خبر دارند و به دنبال جلوگیری از ادامه این روند هستند.
هماهنگ كننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین با تاكید بر این كه سوریه از حماس در صورت بازگشت از اشتباه استقبال می كند، گفت: سوریه هیچ تصمیم سیاسی برای مخالفت مطلق با حماس ندارد و از نظر دمشق دشمن اصلی و 'شر مطلق' رژیم صهیونیستی و آمریكا هستند.
این شخصیت فلسطینی كه پیش از آغاز بحران سوریه امام جماعت مسجد ' الوسیم ' اردوگاه فلسطینی نشین 'یرموك' در نزدیك دمشق را بر عهده داشت ، خاطر نشان كرد كه یكی از سیاست های آمریكا در منطقه از بین بردن سه ارتش قدرتمند عربی شامل مصر ، عراق و سوریه بود و همه اقدامات واشنگتن در سال های اخیر در این چارچوب قابل ارزیابی است.
مشروح این مصاحبه به شرح زیر است :

** هدف از گسترش ایران هراسی جلوگیری از پیشرفت ایران است
كتمتو تاكید كرد: دشمنان می خواهند فضای ایران هراسی را همچون فضای اسلام هراسی به وجود بیاورند. آن ها به خوبی از پیشرفت های فناوری و نظامی ایران و تمدن ایران و فضای قانونی و مدیریتی این كشور خبر دارند و به این پیشرفت ها بسیار اهمیت می دهند و به همین دلیل برای جلوگیری از پیشرفت ایران در منطقه، این فضا را القا می كنند.

** تلاش دشمنان برای ساختن چهره بد از ایران در جهان
وی افزود: از نظر آن ها مردم منطقه باید فكر كنند كه ایران می خواهد آن ها را از بین ببرد و دلایل مذهبی، دینی و تاریخی نیز می آورند تا این باور را مطرح كنند و این اصلا درست نیست.
هماهنگ كننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین اضافه كرد: ما در سفرهای مكرر به ایران و دیدارهایمان با شخصیت های بزرگ و مقامات ارشد كشور شاهد بودیم كه تهران هرگز چنین تفكری برای تحمیل سلطه خود به دیگران ندارد و این تفكر استعماری را اصلا ندیدیم. ولی دشمنان ایران سعی می كنند چنین نگاهی را مطرح كنند.

** دشمن صهیونیستی فقط زبان زور می فهمد
كتمتو گفت: مردم فلسطین فقط یك مسیر دارند كه باید آن را طی كنند، فلسطینیان باید وحدت داشته باشند و اختلافات داخلی را پشت سر بگذارند و از 'مقاومت مسلح' پشتیبانی كنند، زیرا كه دشمن صهیونیستی فقط زبان مقاومت و زبان سلاح را می فهمد.
دشمن صهیونیستی توانایی بالایی در حقه بازی سیاسی دارد و به هیچ وجه نمی توان بر آن از لحاظ سیاسی اعتماد كرد.

** سربازان اسراییلی بسیار ترسو هستند
شخصیت فلسطینی افزود: ما بعضی از اوقات با مجروحان فلسطینی در كشورهای مختلف دیدار و با آنها گفت و گو می كردیم. آنان به ما می گفتند یك سربازان اسرائیلی بسیار ترسو هستند و هنگامی كه درگیری ها شروع می شد، صدای جیغ و داد كشیدن آن ها را می شنیدیم.
سربازان اسرائیلی تجهیزات نظامی پیشرفته ای دارند و تا دندان مسلح هستند، ولی از جوانی كه با سنگ روبروی آن ها می ایستد، هراس دارند.
كتمتو اضافه كرد: همه كسانی كه می خواهند كشورشان در آزادی زندگی كند باید از ملت فلسطین و سلاح و مقاومت آن دفاع كند، چون ملت فلسطین سپری علیه دشمنان است و اگر این سپر از بین برود، همه كشورهای منطقه با بحران های زیادی مواجه خواهند شد.

** دولت سوریه می تواند اشتباهات حماس را فراموش كند
هماهنگ كننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین تاكید كرد: پشتیبانی سوریه از مقاومت و گروه های مقاومت یك مساله غیر قابل انكار است و بسیاری از فرماندهان این گروه ها در سوریه حضور داشتند.
وی افزود: جنبش حماس تصمیماتی گرفت كه با كمك های سوریه به مردم فلسطین همخوانی نداشت، ولی دولت دمشق و در راس آن ها 'بشار اسد' رییس جمهوری سوریه هرگز با نگاه انتقام جویانه با مردم فلسطین و جنبش های مقاومت برخورد نكرد و از آن ها یك شیطان نساخت.
اگر حماس با رویكرد دیگر خود یعنی مقاومت فقط برای فلسطین و دخالت نكردن در امور دیگران رفتار كند، دولت سوریه با آن مشكلی نخواهد داشت و اشتباهات آن را فراموش خواهد كرد.
وی اضافه كرد: به نظر من تلاش ها برای بازگرداندن حماس به جایگاه خود در محور مقاومت برای ایفای نقش اساسی آن در مقابله با رژیم اشغالگر به سرانجام خواهد رسید.

** از بین بردن سه ارتش قدرتمند عربی از سوی آمریكا
كتمتو تاكید كرد: هدف آمریكا تضعیف ارتش و نیروهای نظامی مهم منطقه است . در منطقه سه ارتش عربی قدرتمند شامل مصر ، سوریه و عراق وجود داشت.
ارتش مصر با توافقنامه 'كمپ دیوید' نیروی خود را از دست داد و به یك ارتشی تبدیل شد كه به دفاع، امنیت و ثبات منطقه دیگر اهمیت نمی دهد.
وی افزود: در عراق همه ما می دانیم حوادثی كه رخ داد و سیاست هایی كه برای نابود كردن ارتش این كشور اتخاذ شد ، باعث شد تا ارتش عراق از بین برود.
شخصیت فلسطینی اضافه كرد: آمریكا از این ارتش می ترسید و بیم این را داشت كه در آینده فرماندهی این ارتش در دست انسان های درست بیفتد به گونه ای كه نقش خود را به طور صحیح انجام دهند. اراده بر این بود كه ارتش عراق نابود شود و در این بین ارتش سوریه تنها ارتش قوی عربی باقی مانده در منطقه بود.
وی گفت: این ارتش دغدغه بسیاری از مسایل امت اسلامی را دارد و همیشه شعار عدم اعتراف به اسرائیل را بالا می برد و اینكه هیچ معاهده ای بین سوریه و اسرائیل انجام نخواهد شد.
كتمتو افزود: ارتش سوریه كه مخالف اشغالگری اسرائیل بود، باید نابود می شد و به همین دلیل جنگ سوریه شروع شد. هیچ ارتشی از خارج نیامد كه بگوید من می خواهم ارتش سوریه را نابود كنم، آن ها وارد سوریه شدند در حالی كه زمینه ای برای اصلاحات اجتماعی و اقتصادی و مبارزه با فساد در داخل ایجاد شده بود و برای پیش روی در این مساله برنامه ریزی داشت.
كتمتو گفت: دشمنان آمدند و از این موضوع را بهانه ای برای ضربه زدن به سوریه قرار دادند. سیاست آن ها نابود كردن ارتش سوریه و همه نیروهایی بود كه این كشور می توانست برای رویارویی با برنامه های صهیونیستی در منطقه از آن استفاده كند.

** برداشت های مختلف از دیدار اسد از تهران
هماهنگ كننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: سفر اسد رییس جمهوری سوریه به ایران یك سفر برای دیدار بین هم پیمانان بود.
هجمه بزرگی از طرف دشمنان علیه ایران ، سوریه و لبنان و هر كشوری كه مخالف سیاست های آمریكا باشد، شروع شده است. طبیعی است كه هم پیمانانی چون سوریه و ایران و رهبران آن ها با یكدیگر دیدار كنند ، دیدگاه های خود را درباره مسایل منطقه و نگاه استراتژیك خود در میان بگذارند تا بهترین راه حل ها را ارایه دهند.
وی اضافه كرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران یك شخصیت بزرگ است كه آرامش درونی بسیاری دارد و می تواند این آرامش را به كسانی كه در كنار او می نشینند و صحبت می كنند، منتقل كند.
هر انسانی نیازمند این است كه با چنین شخصیت هایی دیدار كند و از آرامش آن ها بهره ببرد.
كتمتو تاكید كرد: كسانی كه آرامش درونی دارند، می توانند به طور عمیق تر و به دور از استرس به مسایل فكر كنند. این دیدار فضای بسیار مثبتی داشت و برداشت های مختلفی در خصوص آینده روابط ایران و سوریه و چگونگی پیشرفت این روابط می توان از آن برداشت كرد.

** بحران سوریه به خاطر حمایت از مقاومت است
وی ادامه داد: هر كسی كه می خواهد مساله سوریه را بررسی كند، باید بداند كه این كشور به دلیل اینكه یكی از اركان مقاومت در منطقه است، مورد هدف قرار گرفت. در واقع ایجاد بحران در سوریه با هدف ضربه زدن به مقاومت و فشار بر ایران از یك جهت و فشار بر حزب الله از یك جهت دیگر بود.
كتمتو گفت: به خواست خدا سوریه چنین موضع گیری هایی درباره مقاومت داشت و این فعالیت های تجاوزكارانه و فشارها همه برای از بین بردن مقاومت شروع شدند.

** ایستادگی در برابر آمریكا علت دیگر بحران سوریه است
هماهنگ كننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: ما منكر نیستیم كه ملت سوریه مثل همه كشورهای دیگر نیازمند این است كه همه ضروریات و شرایط زندگی برایشان فراهم شود.
وی اضافه كرد: می دانیم كه دولت سوریه از سال 2005 میلادی به بعد برای حل بحران های داخلی خود گام های بزرگی برداشت. اما آمریكا و اسرائیل و هم پیمانان آن، سوریه را در مرحله اصلاحات داخلی وارد یك جنگ و بحران كردند تا به اهداف خود در منطقه دست یابند.
مساله اصلی ایستادگی ایران ، سوریه و لبنان در مقابل برنامه های آمریكا بود و دلیل اصلی شروع جنگ در سوریه همین قضیه بود.

** كسانی كه دنبال آزادی سوری ها بودند به فكر آزادی مردم خود باشند
كتمتو تاكید كرد: آمریكا سعی می كند برای هر ملتی كه مقابل برنامه های آن بایستد، مشكلاتی را همانند سوریه ایجاد كند. اگر مساله اصلی آزادی بود پس چرا این آزادی را در كشورهای خود همانگونه كه ادعا می كنند، اجرا نمی كنند. چرا كشورهایی كه ادعا می كردند می خواهند برای شهروندان سوری آزادی به وجود بیاورند، برای ملت های خود این حق را قایل نیستند.

** سوریه به دنبال عدالت برای مردم خود است
شخصیت فلسطینی ادامه داد: ما خواهان این هستیم كه عدالت در بین همه ملت ها گسترش یابد و زندگی با امنیت، كیفیت و با رفاه برای همه مردم فراهم شود و این نیازمند برنامه ریزی از طرف همه كشورها است.
این موضوع با دخالت های بالقوه خارجی حل نخواهد شد، این یك نكته اساسی پیرامون قضایای سوریه و بحران هایی است كه از آن رنج می برد.

** آمریكا اكنون دنبال تحمیل گرسنگی به مردم سوریه است
كتمتو گفت: آمریكا اكنون سیاست محاصره بیشتر و تحمیل گرسنگی بر ملت ها را در پیش گرفته و محاصره و تحریم سوریه شدیدتر نیز خواهد شد.
این سیاست های آمریكا در راستای فشار اقتصادی بیشتر و كم كردن منابع مالی و غیرمالی و در راستای جنگ نرم انجام می گیرد.

** كشورهای استكباری ارزشی برای توافق نامه ها قایل نیستند
شخصیت فلسطینی اضافه كرد: ما اگر از مفاد توافقنامه ژنو برای حقوق بشر و حقوق كودكان مطلع باشیم، به این نتیجه خواهیم رسید كه این حقوق نه برای آمریكا و نه برای كشورهای استكباری هیچ اهمیتی ندارد.
وی تاكید كرد: كشورهای استكباری این توافقنامه ها را امضا می كنند، ولی در عین حال برای گسترش سیطره خود در منطقه آن ها را زیر پا می گذارند.
آیا كودكان ما با كودكان آن ها و انسان ما با انسان آن ها و جامعه ما با جامعه آن ها فرق دارد كه در تعامل با ما هیچ اهمیتی به حقوق بشر نمی دهند.

** بیشترین فشار محاصر اقتصادی بر دوش مردم عادی است
كتمتو گفت: محاصره اقتصادی و سیاست تحمیل گرسنگی بر ملت سوریه سیاستی است كه آمریكا برای فشار بیشتر بر ملت ها و بر دولت ها انجام می دهد.
اگر كشوری برای تامین غذا و امكانات حیاتی خود محاصره شد، این محاصره به طور مستقیم بر سیاستمداران و نظامیان و دستگاه های امنیتی تاثیر نخواهد گذاشت، ولی بر شهروند عادی و مردمان عادی و كم درآمد آن تاثیر خواهد گذاشت. اگر قدرت خرید مردم تحت تاثیر این محاصره قرار بگیرد، آن ها بسیار رنج خواهند كشید.
شاید بخشی از جامعه بتواند این فشار ها را تحمل كند و شرایط اقتصادی آن ها و طرز زندگی آن ها موجب می شود كه بعضی از نیازهای اساسی خود را تامین كنند، ولی به طور كل آمریكا می خواهد از ملت ها به عنوان یك اهرم فشار بر دولت ها استفاده كند تا تسلیم سیاست های آن ها شوند.

** شكست نظامی در سوریه موجب آغاز جنگ اقتصادی شد
كتمتو گفت: اشغالگری غربی و آمریكایی در سوریه با شكست مواجه شد، هنگامی كه نتوانستند از طریق جنگ نظامی خواسته های خود را عملی كنند باید یك جنگ از نوع دیگری را شروع كنند، آن ها نقشه های آماده ای برای شروع چنین جنگ هایی دارند.
كشورهای غربی و آمریكا توانستند از مساله توافق نامه های بین المللی به عنوان یك سلاح برای تسلیم كردن دیگر ملت ها استفاده كنند. آن ها كشورهای مختلف را از واردات و یا صادرات كالای مشخصی منع می كنند، ذخایر آن ها بالاخره تمام خواهد شد و این كشورها با فشار مواجه خواهند شد و آن ها از این مساله استفاده می كنند.
منطقه عربی و اسلامی الآن در مرحله صبر قرار دارد، ملت های ما صبر می كنند تا كرامت خود را از دست ندهند.
ما در این منطقه نیازمند این هستیم كه كرامت ما حفظ شود، ملت های ما برای حفظ كرامت خود صبر خواهند كرد تا اینكه از این بحران خارج شوند.

** محاصره اقتصادی آمریكا علیه سوریه شكست می خورد
كتمتو گفت: ما نمی توانیم بگوییم كه آمریكا و كشورهای غربی كشورهای جاهلی هستند، آن ها كشورهایی هستند كه ارزش های انسانی را زیر پا می گذارند.
وی افزود: این محاصره اقتصادی سوریه به دلایل زیادی شكسته خواهد شد و به پایان خواهد رسید.
این محاصره با تلاش بعضی از كسانی كه از انسانیت كامل در غرب برخوردار هستند و اصرار بعضی از كشورهایی كه نمی خواهند زیر سلطه آمریكا باشند، شكست خواهد خورد.
آمریكا موفق نخواهد شد بعد از محاصره اقتصادی سوریه به خواسته خود برسد، چون این منطقه در طول تاریخ به صبر عادت دارد و متجاوزان را همیشه شكست داده است.

** قدرت مقاومت موجب ورود دشمنان علیه آن شد
هماهنگ كننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین گفت: اگر محور مقاومت ضعیف بود، دشمنان تلاش نمی كردند برای مواجهه با آن وارد نبرد و جنگ شوند.
كشورهای غربی با كسانی وارد جنگ می شوند كه برای برنامه های آن ها در منطقه خطری ایجاد كند.
برنامه های آمریكا و اسرائیل به دلیل وجود محور مقاومت و پیروزی های آن در سوریه و لبنان و در همه منطقه با مشكل مواجه شده است، محور مقاومت چندین بار ثابت كرده كه می تواند برنامه های آنها را بر هم بزند.
شكست دادن برنامه های آمریكا در منطقه در عرف سیاسی و عرف استراتژیك یك پیروزی استراتژیك است.
پیروزی فقط این نیست كه دشمن خود را به قتل برسانیم، پیروزی به معنای این است كه برنامه های دشمنان برای تسلیم كردن ملت های منطقه را نقش برآب كنیم.

** آمریكا همواره به دنبال رضایت اسراییل است
كتمتو گفت: آمریكا همیشه می خواهد رژیم صهیونیستی در خاورمیانه را تقویت كند.
اسرائیل جبهه پیشرفته استعمار در منطقه است و آمریكا می خواهد همیشه آن را راضی و تقویت كرده تا بتواند كشورهای منطقه را ناتوان كند و ثبات را در این كشورها از بین ببرد.
انتقال سفارت آمریكا به قدس و آماده سازی برای معامله قرن و الحاق جولان به رژیم صهیونیستی همه در این راستا انجام می گیرد.
آمریكا در قانون بین المللی هیچ حقی ندارد كه دست به چنین كاری بزند و خاك دیگر كشورها را به اسرائیل هدیه كند.

** ترامپ به دنبال دور كردن سایه جنگ در آمریكا است
شخصیت فلسطینی اضافه كرد: 'دونالد ترامپ' می خواهد سایه جنگ را از كشور خود دور كند. او به خوبی می داند كه شخصیت های زیادی در غرب و در آمریكا هستند كه مخالف سیاست های او هستند و به همین دلیل تلاش می كند بحران هایی را در خارج از آمریكا ایجاد كند.
در زمان ریاست جمهوری 'جرج بوش' در آمریكا كسانی بودند كه می گفتند بوش باعث كینه توزی ملت های جهان علیه آمریكا شده است، ترامپ با این اقدامات نیز همان كار بوش را می كند و ملت های جهان با این اقدامات از آمریكا متنفر خواهند شد.
این مساله به مرور زمان حل خواهد شد و ملت های زیادی هستند كه از زیر سایه ناتوانی بیرون خواهند آمد و آزاد خواهند شد. این ملت ها چیزی برای از دست دادن نخواهند داشت و قطعا زندگی با كرامت و رویارویی با آمریكا را ترجیح خواهند داد.

** اسراییل نمی تواند منافع كشورهای عرب را تامین كند
كتمتو اضافه كرد: اسرائیل نمی تواند منافع كشورهای عربی را تامین كند. توافقنامه های زیادی بین كشورهای عربی و اسرائیل انجام شد و از جمله آن ها توافقنامه 'اوسلو' و 'مادرید' بود.
آیا ملت مصر بعد از توافق با اسرائیل همانگونه كه به آن ها وعده داده شده بود در رفاه زندگی كردند. آیا نیازهای اساسی مردم مصر از جمله غذا و دارو و ثبات و امنیت فراهم شد.
آیا وقتی اردن روابط خود را با اسرائیل عادی و توافق 'وادی عربه' را امضا كرد ، وضعیت آن بهتر شد و قدرت حاكمیتی اردن بیشتر شد. آیا شهروندان اردن با كرامت و رفاه بیشتر زندگی كردند یا اینكه بحران های اقتصادیشان بیشتر شد.
آیا قیمت پول ملی اردن و قدرت خرید مردم این كشور بیشتر شد یا اینكه هر روز با تورم بیشتر مواجه بودند. بدون شك وضعیت كشورهایی كه روابط خود را با اسرائیل عادی سازی كردند، بهتر نشد و بدتر شد.

** عادی سازی روابط اعراب با اسراییل موجب افزایش مشكلات آنان می شود
هماهنگ كننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: ما به كشورهای عربی كه خواهان عادی سازی روابط با اسرائیل هستند، می گوییم كه هیچ اجباری برای این كار ندارند. اصلا این كشورها چیزی كم ندارند كه بخواهند با ایجاد رابطه با اسرائیل آن را جبران كنند. این كشورها اصلا هیچ هزینه ای نیز برای مواجهه با اسرائیل پرداخت نكرده اند و جزو كشورهای مقاومت نیز حساب نمی شوند، پس چرا اصرار دارند كه این كار را انجام دهند.
عادی سازی روابط با اسرائیل مشكلات اقتصادی این كشورها را بیشتر می كند.
برای مثال عربستان هنگامی كه برنامه های خود برای عادی سازی روابط با اسرائیل را شروع كرد و وارد جنگ های منطقه ای شد، مشكلات اقتصادی آن ها بیشتر شد و قیمت ها بالا رفت و مالیات ها بیشتر شد و آمریكا نیز تهدیدهای خود را شروع كرد و ترامپ به آن ها می گوید اگر كمك های نظامی آمریكا از عربستان متوقف شود، آنها نمی توانند بیش از دو هفته ایستادگی كنند.
كتمتو اضافه كرد: بحران های اخلاقی نیز در این كشورها بیشتر خواهد شد، چون این ملت ها مسلمان و به ارزش های اسلامی پایبند هستند، این مساله اعتراض فرهنگیان را نیز در پی خواهد داشت.
بسیاری از فرهنگیان هستند كه دولت های حاشیه خلیج فارس آن ها را زندانی كرده و این شامل دانشمندان تا نویسندگان و... هم می شود، چون آنان مخالف سیاست دولت ها خود بودند و آمریكا هیچ وقت به آن ها هیچ اشاره ای نمی كند و از حقوق آن ها و حق آزادی بیان و آزادی مطبوعات دفاع نمی كند چون در كشورهایی هستند كه در راستای منافع و برنامه های آمریكا حركت می كنند.
و اگر غیر از بود برای آن ها پرونده سازی می كردند و آن ها را رسوا می كردند.
آمریكا از این كشورها تا می تواند استفاده ابزاری می كند اما وقتی دوره آن ها تمام شود همه این مساله های حقوق بشری را دوباره مطرح می كنند و به آن ها می گویند كه شما بیشترین كشوری هستید كه حقوق بشر و حق آزادی مطبوعات و آزادی زنان را نقض كرده اید.

** معامله قرن موفق نمی شود
كتمتو گفت: همه كشورها می دانند كه معامله قرن به نتیجه نخواهد رسید، زیرا كه موانع زیادی روبروی آن قرار دارد و مهم ترین آن مقاومت در منطقه است.
نمی توان با خاك فلسطین معامله و مساله برپایی دولت فلسطین در یك منطقه مشخص را مطرح كرد، بدون اینكه ملت فلسطین و همه جهان اسلام بر این مساله رضایت داشته باشند.
معامله قرن هر روز به تاخیر می افتد چون هنوز فضای مناسب برای اجرای آن ایجاد نشده و این فضا با وجود نیروهای مقاومت و فلسطینیان هرگز به وجود نخواهد آمد.

** وضع فلسطینی ها از سوری ها در سوریه بهتر است
كتمتو گفت: من به عنوان یك فلسطینی كه هم در سوریه و هم در لبنان زندگی كرده ام ، می گویم كه دولت سوریه از سال 1948 از زمانی كه فلسطینیان به سوریه به عنوان پناهنده آمدند، از حقوق كامل برخوردار بودند.
فلسطینیان در سوریه همانند مردم این كشور زندگی می كنند و حتی در بعضی از مواقع در شرایط بهتری هستند.
فلسطینی در سوریه فقط نمی تواند رییس جمهوری و وزیر و عضو پارلمان شود. فلسطینی می تواند در سوریه مشاور رییس جمهوری و معاون اول وزیر و شخصیت بسیار نزدیكی به اعضای پارلمان باشد و حتی می تواند فعالیت های تجاری انجام دهد.

** آمریكا همواره خواستار اخراج فلسطینی ها از سوریه است
هماهنگ كننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: دولت سوریه همواره می گفت كه فلسطینیان به كشور ما آمدند تا در آن زندگی كنند و درنهایت به خاك فلسطین بازخواهند گشت. سوریه مردم فلسطین را اخراج نخواهد كرد.
آمریكا برای ایجاد روابط با سوریه از این كشور می خواست كه فلسطینیان را از خاك كشورشان بیرون كند و به مردم سوریه می گفت اگر این اتفاق بیفتد مشكلاتشان حل خواهد شد و اقتصاد سوریه بهتر خواهد شد؛ ولی پاسخ دمشق منفی بود و این مساله خط قرمز سوریه بود.

** راهپیمایی بازگشت معامله قرن را شكست می دهد
كتمتو گفت: راهپیمایی های بازگشت فلسطینیان در نوار غزه، معامله قرن را با شكست مواجه خواهد كرد و این یك اعلام ملی است و هیچ گروه فلسطینی و دولتی نمی تواند این راهپیمایی را به خود نسبت دهد. این یك جنبش ملی به تمام معنا است و هرگز نمی توان این جنبش را سركوب كرد.
می توان با یك نظام مبارزه كرد و یك ارتش نظامی را شكست داد، اما نمی توان یك ملت و چنین جنبش های ملی را سركوب كرد.
این جنبش ملی در فلسطین هر روز دستاورد جدیدی را رقم خواهد زد به رغم اینكه نتایج دردناكی داشته و چهره پلید و غیرانسانی رژیم صهیونیستی را نمایان كرده است.
راهپیمایی بازگشت یك راهپیمایی مسالمت آمیز است كه اسرائیل در مقابل آن به طور جنایتكارانه ای رفتار می كند. این جنبش مردمی اسرائیل را بسیار آزرده است و پیروزی بزرگی به شمار می رود و یك گام بزرگ برای شكست معامله قرن به شمار می رود.

** بعضی به دنبال دایمی كردن بحران سوریه هستند
كتمتو گفت: بعضی می خواهند بحران در سوریه همیشگی باشد. مخالفان می خواهند از مساله آوارگان سوری استفاده سیاسی كنند.
همه پناهجویان سوری خواهان این هستند كه به كشورشان بازگردند و اگر نظر آن ها را بپرسیم، خواهند گفت كه فقط منتظر آن هستند كه ثبات و آرامش به مناطقشان بازگردد.

** افزایش قدرت مقاومت بعد از بحران سوریه
هماهنگ كننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین اضافه كرد: بعد از پایان جنگ، سوریه بازسازی را شروع خواهد كرد و البته محور مقاومت بعد از پایان این جنگ قوی تر خواهد شد و در مقابل نقشه های آمریكا مقاوم تر خواهد شد.
كشورهای زیادی هستند كه آمریكا در بسیاری از زمینه ها به آن ها فشار وارد می كند. این كشورها بعد از پایان جنگ سوریه به این نتیجه خواهند رسید كه می توانند در مقابل آمریكا مقاومت كنند.
آمریكا تلاش می كند اراده این ملت ها را بشكند، ولی پیروزی محور مقاومت باعث می شود كه ترس از آمریكا از دل مظلومان جهان بیرون بیاید و در برابر آن مقاومت كند.
قبل از جنگ سی و سه روزه می گفتند كه تانك 'مركاوا' یك تانك شكست ناپذیر است، اما وقتی این تانك نابود شد، این نظریه از بین رفت و اسطوره ارتش شكست ناپذیر اسرائیل شكسته شد.

** هدف اسراییل از روابط با اعراب تامین امنیت خود است
شخصیت فلسطینی گفت: رژیم صهیونیستی در یك بحران قرار دارد، با اینكه در ظاهر نیروی بزرگی دارد. اسرائیل به اندازه همه كشورهای عربی سلاح و فناوری های نظامی دارد، ولی آیا با این حجم از تسلیحات تا كجا توانسته، پیش برود.
اگر اسرائیل قدرتمند بود، می توانست نیروهای مقاومت در داخل سرزمین اشغالی را از بین ببرد، ولی نمی تواند و سعی می كند با عادی سازی روابط با كشورهای همسایه خود امنیتش را تامین كند.
اسرائیل احساس ناامنی می كند و این احساس نا امنی آن ها را ضعیف می كند.

** تحمیل موازنه نظامی از سوی مقاومت بر اسراییل
كتمتو گفت: جنبش های مقاومت فلسطین و مقاومت در لبنان یك موازنه نظامی و استراتژیك را به اسرائیل تحمیل كرده اند و دشمن صهیونیستی نمی تواند از آن خارج شود.

** عادی نشدن روابط لبنان و سوریه به خاطر دخالت های خارجی است
هماهنگ كننده انجمن علما برای یاری رساندن به فلسطین افزود: دخالت خارجی و دخالت های آمریكا در منطقه مانع بازگشت روابط بین لبنان و سوریه می شود به خصوص با فشاری كه عربستان به هم پیمانان خود وارد می كند.
روابط بین سوریه و لبنان آنگونه كه القا می شود، بد نیست و نقاط مشترك و فضای مثبت زیادی در آن وجود دارد و با گسترش ثبات و آرامش در منطقه به حالت طبیعی خود بازخواهد گشت.
خاورم*1436**1651