بيماري فشار خون بالا را جدي گرفت

بندرعباس- ايرنا- سرپرست دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني هرمزگان با اشاره به خطرات ناشي از فشار خون بالا، گفت: اين بيماري براي سلامت انسان بسيار پرخطر بوده و بايد جدي گرفته شود.

دكتر حسين فرشيدي روز يكشنبه در گفت و گو با ايرنا با اشاره به آغاز برنامه هاي طرح بسيج ملي كنترل فشار خون بالا در هرمزگان ، اظهار داشت: بسياري از مبتلايان به بيماري فشار خون از بيماري خود بي خبر هستند و اين بيماري با وجود تشخيص آسان، اغلب بي علامت و بسيار رايج است و در صورتي كه درمان نشود ،آسيب‌هاي مرگباري به همراه دارد.
اين متخصص قلب و عروق تصريح كرد: حمله قلبي، سكته قلبي، مشكلات كليوي، نارسايي كليه، پارگي عروق چشم و نابينايي، پارگي عروق و رگ ها در مغز و سردردها در فشار خون بالا افزايش پيدا مي كند.
فرشيدي با تاكيد بر كنترل منظم فشار خون، گفت: 50 درصد نارسايي هاي قلبي به دليل فشار خون بالا است.
وي خاطرنشان كرد: طرح بسيج ملي كنترل فشار خون بالا همزمان با سراسر كشور در هرمزگان آغاز شده و در دو بخش اطلاع رساني و آموزش از 27 ارديبهشت تا 17 خرداد و تشخيص و درمان از 17 خرداد تا 15 تير اجرا مي‌شود.
وي افزود: هدف از اجراي اين طرح شناسايي افراد و پيشگيري از عوارض فشار خون در افراد بالاي 30 سال، زنان باردار و بيماران كليوي است.
دكتر فرشيدي بيان داشت: گروه‌هاي هدف براي ثبت فشارخون در سامانه وپيگيري درمان يا به مراكز درماني پايگاه‌هاي جامع سلامت و خانه‌هاي بهداشت مختلف مراجعه و يا با مراجعه به سامانه سلامت به نشاني salamat.gov.ir اطلاعاتشان را ثبت كنند.
به گزارش ايرنا، فشار خون نيرويي است كه توسط جريان خون به ديواره رگ ها وارد مي شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جريان يابد. اگر اين نيرو افزايش پيدا كند و در طول زمان ثابت باقي بماند، بدن با مشكلات زيادي روبرو مي شود.
به گفته پزشكان فشار خون در يك فرد بالغ و سالم بايد 120 روي 80 باشد؛ عدد بالايي در واقع بيشترين مقدار فشار خون و عدد پايين كمترين فشار خون در طول اين جريان است. از آنجايي كه ضربان قلب و پمپاژ خون در بدن حالت نوساني دارد، مقدار فشار خون هميشه در يك حد نمانده و كم و زياد مي‌شود.
كارشناسان و متخصصان حوزه پزشكي مي گويند: فشارخون بالا اولين عامل خطر سكته مغزي و عامل مهم بيش از نيمي از بيماري قلبي و مغزي است.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني ، پيش بيني مي شود تا سال 2025 شيوع فشارخون بالا 60 درصد افزايش يابد و به يك ميليارد و 56 ميليون نفر برسد؛ سازمان جهاني بهداشت برآورد كرده كه فشارخون بالا سبب يك مرگ از هر هشت مرگ مي شود و سومين عامل كشنده در دنيا است.
براساس آمارهاي موجود حدود 160 هزار نفر در استان هرمزگان مبتلا به فشار خون بالا هستند.
طبق توصيه پزشكان و با توجه به اهميت كنترل فشار خون، نياز است افراد جامعه از سن 20 سالگي به صورت دوره‌اي فشار خون خود را اندازه‌ گرفته و كنترل كنند.
به گفته متخصصان اگر فشار خون بالا زود تشخيص داده شود و درمان به موقع انجام شود، از عوارض آن پيشگيري مي‌شود.
آنچه موجب مي شود تا افراد جامعه نسبت به فشار خون بالاي خود حساس و در درمان خود اصرار داشته باشند آموزش و آگاهي بخشي است و در اين بين نبايد از نقش رسانه در كنترل و پيشگري غافل شد و پويش اجتماعي براي كنترل فشار خون يكي از روش هاي فراگير به عنوان راهكاري براي مراقبت از سلامت برنامه ريزي شده است.
گاه يك آموزش ساده از طريق تبليغات محيطي مي تواند فرهنگ ورزش كردن، اصلاح تغذيه و سبك درست زندگي را به افراد جامعه منتقل و از ابتلا به بسياري از بيماري ها نظير فشار خون بالا جلوگيري كند.
7198/6048