۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
کد خبر 83319213
۰ نفر
342 كشته در شلیك پلیس آمریكا به شهروندان

نیویورك- ایرنا- آمارهای منتشر شده در آمریكا نشان می دهد كه در پنج ماه نخست سال 2019، تعداد 342 نفر از شهروندان آمریكایی به دلیل شلیك پلیس، جان خود را از دست داده اند.

كار یك افسر پلیس محافظت و خدمت رسانی است، اما در برخی كشورها همیشه این طور نیست. بسیاری از افسران پلیس به خوبی برای مردم كار می كنند اما بعضی از قدرت خود برای رفتارهای غیرقانونی، بی عدالتی و حتی آزار استفاده می كنند كه در این صورت نه تنها شاهد محافظت از شهروندان نیستیم، بلكه خود تبدیل به تهدید می شوند.
این حال و روز پلیس در آمریكا است كه در فیلم های متعددی كه در شبكه های ارتباطی پخش می شود می توان تبعیض، خشونت و آزار به دیگران و بی رحمی را از رفتار روزانه آنها دید كه برخی منجر به قتل و گرفته شدن جان كسانی می شود كه گناه آنها اثبات نشده است.
شاید بتوان این بخش از پلیس آمریكا را 'قاتلانی با مدال و افتخار' توصیف كرد كه داستان های غم انگیز رفتار آنها با شهروندان كمتر با پاسخ عادلانه ای مواجه شده است.
تازه ترین جنایتی كه این روزها ویدئوی كوتاه آن در فضای مجازی به اشتراك گذاشته شده است، نمونه ای از بیش از هزار مورد قتلی است كه در آمریكا بر اثر شلیك پلیس به شهروندان رخ می دهد.
پلیس، زن حدود 45 ساله ای را گرفته است. او می خواهد دستبند به دستان او بزند اما زن فریاد می زند كه كاری نكرده و او در حال رفتن به خانه خود است.
با این حال، پلیس ابتدا با شوك الكتریكی سعی دارد او را زمین گیر كرده و دستبند بزند اما زن با تلاش های خود و فریاد از این كه 'حامله' است، اجازه نمی دهد او را دستگیر كنند.
به ناگاه، پلیس اسلحه كمری خود را به سمت او گرفته و با شلیك پنج تیر، این زن را نقش بر زمین می كند كه شاهدان به محض رسیدن به او، تایید كرده اند كه جان داده است.
تعداد افرادی كه در سال گذشته توسط پلیس آمریكا كشته شده اند بالغ بر یك هزار و 166 نفر است و در سال 2017 هم یك هزار و 147 نفر با شلیك پلیس جان خود را از دست داده اند.
سهم سیاه پوستان كشته شده در این تیر اندازی ها 25 درصد بوده است در حالی كه تنها 13 درصد جامعه آمریكا را تشكیل می دهند. از این رو در هر یك میلیون نفر، سیاه پوستان سه برابر بیشتر از سفید پوستان در معرض این تهاجم پلیس قرار گرفته اند.
حدود 30 درصد از جنایت ها علیه سیاه پوستانی رخ داده است كه فاقد سلاح بوده اند، در حالی كه 21 درصد از سفید پوستان سلاح نداشتند.
بر اساس اعلام منابع رسانه ای، فقط 23 روز در سال 2018 كسی با شلیك پلیس كشته نشده است با این حال 99 درصد افسران پلیس تحت تعقیب قضایی قرار نگرفته یا مجرم شناخته نشده اند.
اروپام*1429**2040