تحلیلگر آمریكایی: اخراج بولتون از كاخ سفید بعید نیست

نیویورك - ایرنا - نویسنده و روزنامه نگار مستقل آمریكایی گفت: 'جان بولتون' به دلیل اشتباهات مكرر مورد خشم رییس جمهوری آمریكا قرار گرفته و بعید نیست 'دونالد تر امپ' این معمار تحریم های ضدایرانی را از كاخ سفید اخراج كند.

'دانیال لزار' روز یكشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود: شكاف در داخل دولت ترامپ بر سر ایران رو به افزایش است. جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ از اوایل سال ٢٠٠٠ میلادی بدنبال تغییر نظام ایران بوده و دیدگاهی بسیار خطرناك دارد اما ترامپ معروف است كه همیشه به دنبال انزواگرایی بوده است.
وی ادامه داد: به این ترتیب تنشی میان این دو وجود دارد اما ترامپ احساس می كند كه به بولتون برای رویارویی با دموكرات ها نیاز دارد. بولتون همچنین رابطه نزدیكی با اسراییل دارد. به همین خاطر، جایگاه بولتون در كاخ سفید برجسته شد.

** همه شكست های بولتون
نویسنده كتاب 'جنگ های غیرعلنی آمریكا' تصریح كرد: در روزهای گذشته، ترامپ از بولتون ناخرسند شده است. این ناراحتی كه بر سر ایران شروع شده پس از دیگر ناكامی های بولتون بوده است.
لزار خاطرنشان كرد: بولتون سیاست دولت ترامپ علیه حكومت ونزوئلا را كاملا خراب كرده است. او می خواست 'نیكلاس مادورو' رییس جمهوری ونوزئلا را با كودتا سرنگون كند كه نتوانست. اكنون هیچ كسی حاضر به پشتیبانی از سیاست بولتون علیه مادورو نیست.
وی به ناكامی كاخ سفید در خصوص كره شمالی و برنامه هسته ای نظامی پیونگ یانگ اشاره كرد و افزود: بولتون می خواست مذاكرات سران دو كشور را به هم بزند كه نتوانست. وی خود را مضحكه ساخته و جالب این است كه ترامپ می داند كه بولتون تلاش دارد او را به جنگ سوق دهد.
این كارشناس روابط بین المللی تاكید كرد: ترامپ پیوسته با درگیری نظامی مخالف بوده و از این رو معتقدم اختلاف بین او و بولتون بالا گرفته است. هر چند منكر احتمال نادرستی اخبار پیرامون این اختلاف ها و تداوم تهدید و خطر جنگ نیستم.

** مخالفت مردم آمریكا با جنگ
نویسنده كتاب 'كودتای مخملی' با اشاره به مخالفت بسیاری از مردم آمریكا از جمله طرفداران ترامپ با جنگ افروزی در خاورمیانه گفت: بسیاری از مردم، مخالف جنگ دیگری در خاورمیانه، به خصوص با ایران هستند. ایران، كشوری ٨٠ میلیونی است كه فقط یك عده از نئومحافظه كارهای دیوانه خواستار جنگ با آن هستند.
وی افزود: این جنگ مناطق بزرگی از خاورمیانه را متاثر خواهد كرد و بطور قطع ترامپ می داند كه هزینه ماجراجویی نظامی علیه ایران بسیار سنگین خواهد بود.

** احتمال بركناری بولتون
ایرنا پرسید با آشكار شدن این واقعیت كه كارزار فشار حداكثری جواب نمی دهد، سرنوشت جان بولتون در كاخ سفید چه خواهد شد؟
لزار پاسخ داد: بركناری وی دور از انتظار نیست. بولتون نه تنها درباره ایران بد ظاهر شده است، بلكه در خصوص پرونده های دیگری چون ونزوئلا ناكام مانده است. بر خلاف پیش بینی ها، ایران از برجام خارج نشد و نفوذ آن در منطقه تداوم یافته است.
نویسنده كتاب 'جمهوری در انجماد' درباره جنجال تازه دولت آمریكا علیه ایران هم گفت: هشدار دولت آمریكا بر اساس تصاویری از قایق های ایرانی است كه به موشك تجهیز شده اند. اما منابع اطلاعاتی كه این عكس ها را ارئه كرده اند، سئوال برانگیزند به خصوص كه می تواند با هدف زمینه سازی برای درگیری نظامی با ایران درز داده شده باشد.
این روزنامه نگار با اشاره به اختلاف نظر انگلیس و آمریكا درباره به اصطلاح تهدیدهای ایران در عراق گفت: متحدان اروپایی ایالات متحده نیز این ادعاهای اطلاعاتی بی پایه و اساس را نپذیرفته اند.
اروپام ** م.ع * 1429 ** 1071