۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۹
کد خبر: 83319186
۰ نفر
گرمای هوا احتمال بروز بیماری مزمن كلیه را افزایش می‌دهد

تهران- ایرنا- مطالعات اخیر نشان می‌دهد تركیب هوای گرم، مواد سمی و انواع عفونت؛ احتمال ابتلا به بیماری مزمن كلیه به ویژه در كارگران را افزایش می‌دهد.

با افزایش دیابت و فشار خون بالا در جهان، بیماری مزمن كلیه یا CKD، یك چالش مهم در بهداشت عمومی قلمداد می‌شود. این عارضه معمولا به كم خونی، ضعف استخوانی، آسیب‌های عصبی و در نهایت به نارسایی كلیه، بیماری های‌قلبی و مرگ زودرس منجر می‌شود.
مطالعات اخیر محققان دانشگاه كلرادو نشان می‌دهد شرایط جوی و گرمای هوا احتمال ابتلا به بیماری مزمن كلیه به ویژه در كارگران و كشاورزان كه فعالیت زیادی در هوای آزاد دارند را، افزایش می‌دهد. در ادامه مطالعات آمده است، گرمای هوای ناشی از تغییرات اقلیمی در تركیب با مواد سمی و شیمیایی از جمله گلیفوسات و فلزات سنگین از جمله سرب و كادمیم در افزایش شیوع بیماری‌ مزمن كلیه نقش مهمی دارد. انواع عفونت‌ها و عوامل ژنتیكی نیز از جمله مهمترین دلایل بروز این عارضه هستند.
با توجه به گسترش بیماری مزمن كلیه در سراسر جهان، محققان به دنبال دلایل این عارضه و كاهش عوامل خطر آن هستند.
كلیه اندامی لوبیا شكل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد. عملكرد كلیه به زبان ساده، دفع زباله‌های بدن است. این عضو روزانه حدود 200 لیتر خون تصفیه می‌كند و از آن حدود 2 لیتر آب اضافی و مواد زائد غربال می‌كند كه از طریق مجاری ادارای دفع می‌شود.
تنظیم فشار خون، تعادل الكترولیتی و تولید سلول‌های قرمز خون به عهده كلیه هاست. چنانچه كلیه‌ها یك روز وظایف خود را به درستی انجام ندهند، عملكرد اكثر ارگان‌های بدن، به ویژه قلب مختل می‌شود.
شایع‌ترین علایم نارسایی كلیه تهوع و استفراغ، كاهش میزان ادرار، تورم به خصوص در ناحیه مچ پا و دور چشم، طعم نامطبوع در دهان و احساس بویی شبیه به ادرار در بازدم، خستگی مزمن، كاهش حافظه، ایجاد ضایعات پوستی، مشاهده كف در ادرار، مشاهده خون در ادرار، تنگی نفس و كاهش اشتها است.
نتایج این مطالعه در نشریه New England Journal of Medicine منتشر شده است.
علمی **9259*1485