256 نفر به جرم حفاری غیرمجاز دركهگیلویه وبویراحمددستگیر شدند

یاسوج-ایرنا-مدیركل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری كهگیلویه و بویراحمد گفت: 256 نفر در مدت 2 سال گذشته تاكنون، به جرم حفاری غیرمجاز برای یافتن اشیای عتیقه در این استان دستگیر شدند كه پنج نفر آن ها نیز زن بوده اند.

هجدهم ماه میلادی می مصادف با بیست و هشتم اردیبهشت ماه به عنوان روز جهانی موزه نامگذاری شده و در ایران آغاز هفته میراث فرهنگی است كه تا سوم خرداد ماه ادامه دارد.
به گزارش ایرنا، محمود باقری روز شنبه در نشست با خبرنگاران كهگیلویه و بویراحمد، به مناسبت 28 اردیبهشت ماه روز موزه، در یاسوج اظهار داشت: در مدت 2 سال گذشته تاكنون، در این استان 40 دستگاه فلزیاب از متخلفان كشف و 75 فقره پرونده نیز در راستای حفاری های غیرمجاز تشكیل شد.
وی افزود: سال 97، بزرگترین باند قاچاق اشیای عتیقه در این استان با 12 عضو دستگیر شدند كه 6 نفر از آنها خارج از استان و 6 نفر هم استانی بودند و از آن ها سه قبضه اسلحه و یك دستگاه فلز یاب كشف و ضبط شد.
باقری با اشاره به اهمیت بناهای تاریخی به عنوان میراث ارزشمند گذشته كه می تواند باعث جذب هزاران گردشگر و رونق اقتصادی شود، بیان كرد: حفاظت از بناهای تاریخی در اولویت برنامه های این سازمان است.
وی عنوان كرد: ثبت ملی و گرفتن اعتبار برای مرمت و تعیین حریم پیشگیری از تعرض سودجویان از جمله برنامه‌های میراث فرهنگی برای صیانت از بناهای تاریخی كهگیلویه و بویراحمد است.
مدیركل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری كهگیلویه و بویراحمد تصریح كرد: سال 98 در حوزه میراث فرهنگی 22 اثر تاریخی این استان ثبت ملی شدند و چهار اثر نیز تعیین حریم و سه اثر تاریخی مرمت خواهند شد.
وی ابراز داشت: برای بازسازی و مرمت بافت قدیمی و تاریخی شهر دهدشت كه در اسناد تاریخی بلاد شاپور نام دارد و بزرگترین بنای تاریخی كهگیلویه و بویراحمد محسوب می شود مبلغ 100 میلیارد ریال اختصاص داده شد.
بافت قدیمی دهدشت در گذشته دور با 45 هكتار وسعت یكی از بزرگترین بافت‌های تاریخی كشور محسوب می‌شد و در سال 1364 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت تاریخی رسید.
این بافت شامل 2 هزار خانه، سه مسجد، سه حمام، هفت امامزاده، كاروانسرا و بازار بزرگ است.
در ضلع غربی بافت تاریخی دهدشت كاروانسرایی به‌جا مانده از عصر طلایی صفویه وجود دارد. این بنا دارای 37 حجره و 30 ایوان در جلوی حجره‎ها بوده كه دور تا دور حیاط بنا شده‎اند.
چهار ایوان بزرگ در چهار گوشه آن به شكل متقارن وجود دارد كه هر ایوان به سه یا چهار حجره راه دارد و این كاروانسرا محل بیتوته بازرگانان آن روزگار بوده است.
باقری تصریح كرد: عملیات اجرایی ساختمان موزه باستان شناسی یاسوج از سال 1386 آغاز و با تلاش های بسیار در سال های اخیر استاندارد سازی مناسب انجام شد و اینك ساخت ویترین های آن در دست اجراست.
سه هزار و 824 شیء تاریخی شامل سكه، ظروف سفالی و فلزی مربوط به دوره‌های عیلامی، هخامنشی، اشكانی و ساسانی در استان كهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
هم اینك نیز 301 اثر تاریخی مربوط به دوره‌های مختلف در موزه باستان شناسی فعلی یاسوج نگهداری می‌شود كه یكی از شاخص‌ترین آنها تابوت سفالی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد بوده و در كشور منحصر به فرد است.
از این تعداد 2 هزار و 237 قطعه آن ثبت شده، 444 در حال مطالعه و 76 شیء نیز بدل است.
كهگیلویه و بویراحمد دارای 2 هزار و 300 اثر تاریخی است.
9868/3239