۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
کد خبر 83319156
۰ نفر
تبعیض بین آتش نشانان پایتخت و توپی كه گُم شده است

تهران- ایرنا- وقتی آتش زبانه كشیده و جان انسانی در خطر است نمی پرسند تو چون مشمول سختی كار می شوی به دل آتش بزن اما تو كه دیرتر بازنشسته می شوی بایست و نگاه كن.

كارشان یكی است، سختی كارشان هم؛ اما قانون این را نمی گوید و ظاهرا كسی هم نمی خواهد برای حل این مشكل كاری كند زیرا تاكنون این مشكل حل نشده باقی مانده است.
مسئولان شهری پایتخت تاكنون فقط وعده حل مشكل را داده اند؛ همچنین آنطور كه از گفته های این مسئولان بر می آید معلوم نیست این توپ (حل مشكل) در زمین چه نهادی قرار دارد؛ آیا توسط شهرداری و اعضای شورا قابل حل است یا باید مجلس شورای اسلامی ورود كند؟
آن دسته از آتش نشانانی كه بیمه تامین اجتماعی هستند با شرایطی متفاوت و پنج سال زودتر بازنشسته می شوند اما آنان كه بیمه دیگری دارند مشمول این شرایط نیستند؛ گرچه در انجام كارهایشان هیچ تفاوتی وجود ندارد چه بسا مسئولیت آنان كه مشمول 10 سال ارفاق سنواتی نیستند، بیشتر هم باشد.
موضوع به حدود چهار هزار و 600 آتش نشان و نیروی عملیاتی آتش نشانی شهر تهران بر می گردد كه تنها حدود 600 نفر آنان كه مشمول بیمه تامین اجتماعی هستند می توانند با 20 سال خدمت، 10 سال سنوات ارفاقی و با حقوق 30 روز كاری بازنشسته شوند و حدود 6 برابر این افراد معادل چهار هزار نفر دیگر كه مشمول صندوق شهرداری تهران هستند پس از سال ها تلاش برای شمول سختی كار، پنج روز ارفاق نصیبشان شده است.

** آتش نشانان خسته از پیگیری
می گوید، خیلی كارها كرده ایم كه این مشكل حل شود اما نشده؛ دیگر داریم ناامید می شویم؛ یكی از آتش نشانان كه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) طرح مشكل كرد و خواهان پیگیری این مشكل است اصرار دارد نامش را در خبر نیاوریم زیرا به زعم او ممكن است برای خودش و دیگر همكارانش بد بشود اما می گوید نام ما خیلی مهم نیست، حل مشكل مهم است.
«تاكنون 27 نامه به 23 عضو كمیسیون اجتماعی مجلس و اعضای شورای شهر فرستاده ایم»؛ این پاسخ آتش نشانی است كه در پاسخ به این سوال كه چرا تاكنون نتیجه نگرفته اید بیان می كند و ادامه می دهد: همه مصاحبه های مسئولان شهرداری، آتش نشانی و اعضای شورای شهر تهران را داریم، همگی می گویند كه باید این مشكل حل شود اما مشكل به دست نمایندگان مجلس حل می شود؛ اگر اینطور است نمی دانیم پس چرا كسی كاری نمی كند كه در مجلس این مساله حل شود؟
درست می گوید، وقتی با كلیدواژه سختی كار آتش نشانان در مرورگرها جست و جو می كنیم، تعداد زیادی از خبرهای مربوط به این مساله می آید كه بیشتر مدیران شهری پایتخت بر این مشكل صحه گذاشته اند و گفته اند كه موضوع باید در مجلس پیگیری شود اما شواهد نشان می دهد تاكنون نه طرحی با این موضوع در مجلس تدوین و پیگیری شده و نه لایحه ای از طرف دولت یا شورای عالی استان ها به چرخه افتاده است.
آتش نشانانی كه مشمول این مزایای سختی كار نشده اند زیرمجموعه صندوق شهرداری تهران كار می كنند و هنوز برایشان این سوال است كه اگر شورای اسلامی شهر تهران بار مالی این موضوع را تامین و تصویب كند، آیا مساله قابل حل است یا اینكه نمایندگان مجلس حتما باید از طریق الحاق تبصره و جزییات ماده 84 برنامه ششم توسعه این مشكل را حل كنند؟
پیگیری خبرنگار ایرنا نشان داد كه حتی برخی مدیران شهری هم هنوز برای این پرسش پاسخ دقیقی ندارند؛ برخی احتمال می دهند كه اگر شهرداری لایحه بدهد و شورا تایید كند(بار مالی تامین شود)، مشكل قابل حل است اما برخی نیز قاطعانه می گویند چون صندوق شهرداری زیرمجموعه قانون كشوری فعالیت دارد پس باید موضوع توسط مجلس تصویب شود.
گرچه نیاز نبود حادثه دردناك پلاسكو –سال 95- اتفاق بیفتد و به شهادت تعدادی از آتش نشانان بینجامد تا نوع و جنس كار آتش نشانان هم برای مسئولان و دیگر اقشار جامعه ملموس باشد اما متاسفانه این رخداد هم روی داد و همه دیدند كه چطور آتش نشانان جانشان را برای نجات جان دیگران از دست دادند اما باوجود آن، همچنان مشكلات سختی كار این دسته از افراد حل نشده مانده است.

**پای صحبت مدیرعامل آتش نشانی تهران
«مهدی داوری» مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران هفته پیش در گفت وگو با یك خبرگزاری گفت: كارگروه بررسی نحوه اصلاح قوانین مربوط به همسان سازی سخت و زیان آور بودن شغل آتش نشانان تا یك ماه آینده نظر خود را اعلام می‌كند.
وی تشریح كرد: مشكلی كه وجود دارد تفاوت بین دو قانون است؛ تفاوت این است كه برای بازنشستگان تامین اجتماعی 10 سال سنوات ارفاقی اختصاص یافته در حالی كه برای بازنشستگان سازمان آتش نشانی با بیمه شهرداری تنها پنج سال سنوات ارفاقی در نظر گرفته شده است.
داوری گفت: حقوق بگیران تأمین اجتماعی براساس تبصره شماره ۲ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی بازنشسته می‌شوند در حالی كه در آتش‌نشانی تهران افرادی كه عضو صندوق بازنشستگی شهرداری تهران هستند بر اساس قوانین آن صندوق بازنشسته می شوند.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران تصریح كرد: چندی قبل كارگروهی در سازمان آتش‌نشانی و شهرداری تهران تشكیل شد تا بتوانند اصلاحات مربوط به همسان سازی این قانون را انجام دهند البته این همسان‌سازی باید بررسی شود كه با توجه به اختیارات شورای شهر تهران ممكن است یا خیر و باید به مجلس برود و مجلس برای آن تصمیم بگیرد.
وی گفت: این موضوع در حال بررسی است و امیدواریم تا یك ماه آینده به نتیجه برسیم كه فرآیند بررسی آن چگونه باشد.
داوری خاطرنشان كرد: البته یادمان باشد كه سختی كار شامل آتش نشانان تهران با بیمه شهرداری پایتخت هم می‌شود ولی با یك سری تفاوت‌ها(پنج سال ارفاق كمتر در سنوات).
وی پیشتر هم در جریان مراسم تشییع یك آتش نشان در پاسخ به این سوال كه چرا مشكلات آتش‌نشانی را از طریق مجمع 51 نفره مجلس شورای اسلامی و شورای شهر و حضور شهردار در جلسه هیات دولت پیگیری نمی كنید گفته بود: حاضرم در هر مجمعی دلایل و مستنداتم را مطرح كنم، اما راه قانونی شورای شهر و شورای عالی استان‌هاست.

**شهردار: پیگیریم
این درحالی است كه شهردار تهران نیز در این زمینه گفته است كه شهرداری تهران مطالبات آتش نشانان را از مجلس پیگیری می كند.
«پیروز حناچی» كه همزمان با شب چهارشنبه سوری سال گذشته از ستاد عملیاتی سازمان آتش نشانی بازدید كرد در این باره به خبرنگاران گفت: مجموعه شهرداری تهران تمامی مشكلات پیش رو برای سختی كار آتش نشانان را مرتفع كرده و در حال حاضر سایر بخش ها به ویژه مجلس شورای اسلامی باید در این زمینه تصمیم گیری نهایی را انجام دهند.
وی افزود: گرچه آتش نشانان همواره در آماده باش كامل هستند اما وضعیت آتش نشانی تهران در طول یك سال گذشته نسبت به قبل بهتر شده است.
به گفته وی گرچه همچنان كمبودهایی در این حوزه وجود دارد اما پس از حادثه ساختمان پلاسكو توجه خوبی به آتش نشانان شد.

** توپ در زمین كیست؟
از آنجا كه برخی مسئولان، گزینه حل این مشكل را در خود مدیریت شهری تهران مطرح كرده اند خبرنگار ایرنا با تنی چند از مسئولان شهری در این باره مصاحبه كرد.
زهرا صدراعظم نوری عضو و رییس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران معتقد است: تعداد بسیار زیادی از آتش نشانان زیرپوشش بیمه شهرداری تهران هستند و طبیعتا باید طبق ضوابط بیمه شهرداری بازنشسته شوند.
وی ادامه داد: باید پذیرفت كه نمی توان هم از مزایای بیمه شهرداری بهره برد و هم از مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده كرد چراكه هر فردی زیرپوشش یك صندوق است؛ شهرداری، تامین اجتماعی یا خدمات كشوری.
صدراعظم نوری با بیان اینكه طبق قانون برای مشاغل سخت تعداد سال های كاركرد كمتر است و فرد می تواند از مزایایی بازنشستگی ۳۰ ساله بهره مند شود، گفت: اما نكته اینجاست كه باید منابع مالی این مصوبه نیز تامین شود.
وی افزود: سازمان آتش نشانی به عنوان متولی این بخش باید سالانه از بودجه هایی كه شورای شهر برای این نهاد تصویب می كند منابع را برای بازنشستگی زودتر آتش نشانان تامین كند.
به گفته صدراعظم نوری اما تامین منابع با توجه به اینكه آتش نشانی سازمانی پرهزینه و خدماتش مستمر و از سوی دیگر تجهیزات این سازمان بسیار گران و وارداتی است فعلا مقدور نیست.
وی خاطرنشان كرد: نرخ تورم و افزایش قیمت ارز نیز دست آتش نشانی را برای تامین منابع كوتاه كرده است.
رییس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران یادآور شد: باید در نظر داشت كه آتش نشانی علاوه بر تامین این منابع برای بازنشستگی، آتش نشانان ماهر را نیز باید جایگزین كند كه خود این روند هم زمان بر است اما با این حال شورا آمادگی دارد هرگونه كمكی برای تسهیل در معیشت زندگی آتش نشانان را انجام دهد.

** معاون برنامه ریزی شهرداری: پیگیری می كنیم
خبرنگار ایرنا در ادامه به سراغ معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران نیز رفت؛ سكینه اشرفی با بیان اینكه بخشی از كاركنان آتش نشانی مشمول صندوق بازنشستگی شهرداری هستند اظهارداشت: با توجه به اینكه شهرداری در سال 97 و سال های بعد به پرداخت مابه التفاوت به آتش نشانانی كه قوانین شهرداری بر آنها حاكم است ملزم شده بنابراین در بودجه 98 ردیفی در نظر گرفته شد تا هم این مابه التفاوت تأمین شود و هم اضافه ای كه در سال 98 می تواند بر آن بودجه مترتب شود را لحاظ كنیم.
وی اظهارداشت: اكنون تذكر برخی اعضای شورای شهر برای بررسی در مراجع قانونی ارسال شده تا در صورت نیاز و اجازه قانون، مشكلات این عده با ارائه لایحه ای از سوی شهرداری تهران حل شود تا شاهد دو نگاه متفاوت به یك گروه از افراد(آتش نشانان) نباشیم.
اشرفی خاطرنشان كرد: در صورتی كه نیازمند قوانین مجلس شورای اسلامی باشیم نیز این امكان وجود دارد كه طرحی از طریق شورای عالی استان ها یا لایحه ای توسط دولت تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.
به گزارش ایرنا، باتوجه به اینكه همه مسئولان شهری تاكنون قول مساعد برای این موضوع داده اند اما وضع موجود نشان از دوگانگی و تبعیض در اجرای بازنشستگی پیش از موعد آتش نشانان شهر تهران دارد، به نظر می رسد مساله باید از طریق متولیان شهری (چه از طریق شورا چه در مجلس) پیگیری و حل شود تا مطالبه افرادی كه جانشان را در كف دستشان گذاشته اند تا به سلامت و حفظ جان شهروندان كمك كنند هم محقق شود.
و سخن پایانی آتش نشانان نیز این است: اگر حذف این تبعیض و مشكل حتی بار مالی هم داشته باشد ضرورت دارد از مجاری قانونی تامین شود زیرا اصل كار آتش نشانان یكی است و قانون هم نباید نگاه تبعیض آمیز به آن داشته باشد.
تهرام/7243/ 1008