۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲
کد خبر 83319154
۰ نفر
قفل گرانی بر كاغذ مطبوعات

شیراز- ایرنا- افزایش نرخ ارز، قیمت كاغذ را نیز به صورت صعودی بالا برد تا آنجا كه هر كیلو كاغذ مطبوعات گاه تا 6برابر گران‌تر شد؛ افزون براین، بالارفتن قیمت زینك و نایاب شدن آن نیز بسیاری از مطبوعات را به‌ویژه در شهرستان‌ها با مشكل مواجه كرده است؛ مشكلاتی از جنس غم نان و بیم بیكاری.

یك سال و نیم است كه بحران كاغذ آرام و قرار از روزنامه‌ها گرفته است. از آذر 96 وقتی كه اعلام شد كاغذ و مقوا 25درصد گران می‌شود تا به امروز كه بخش فرهنگی كشور و به تبع آن مطبوعات چنان دچار مشكل كمبود یا گرانی كاغذ شده‌اند كه رهبر معظم انقلاب در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران دستور پیگیری دادند و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز تاكید كرد كه باید با مفسدان اقتصادی در این حوزه برخورد جدی شود و كاغذ با ارز 4200 تومانی ارائه شود.
دریافت 23 میلیون یورو ارز دولتی توسط برخی افراد و عدم تخصیص آن به كاغذ، احتكار و فساد گسترده در این زمینه نشان می‌دهد دولت بموقع متوجه مشكلات ناشی از كمبود و گرانی كاغذ شد؛ اما برخی افراد از این وضعیت سوءاستفاده كردند و گرهی را كه روزی می‌شد با دست باز كرد، چنان كور كرده‌اند كه امروز به دشواری با دندان باز می‌شود.
در اردیبهشت‌ 98، وزیر صنعت، معدن و تجارت به احتكاركنندگان و فروشندگان كاغذی كه ارز 4200 تومانی دریافت كردند اما كاغذ را در بازار آزاد با قیمت‌های نجومی فروختند هشدار داد كه شاهد برخورد جدی خواهند بود.
گفته شده كه هم‌اكنون نیز وضعیت بسیاری از واردكنندگان كاغذ در دست بررسی است.
باآنكه بحران كاغذ به ویژه برای مطبوعات، امری ملی است، مطبوعات شهرستانی نگران هستند كه حتی با ترخیص حدود 10هزار تن كاغذی كه در گمرك مانده است و نیز واردات 30هزار تن كاغذ دیگر، درصورت نبود نظارت كافی و عدم تخصیص عادلانه سهمیه به روزنامه‌هایی كه خارج از پایتخت چاپ می‌شوند، بحران همچنان ادامه یابد و دیگر قادر به چاپ نباشند.
پیمان بهادری مدیرمسئول و صاحب امتیاز روزنامه افسانه شیراز در گفت و گو با ایرنا، معتقد است كه وضعیت كاغذ مطبوعات جدا از وضعیت اقتصادی كشور نیست و متاثر از گرانی همه كالاهای اساسی و مواد اولیه كارخانه‌هاست.
وی ادامه داد: از آنجا كه گرانی و كمبود كاغذ بخش فرهنگ را مستقیماً تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد، تبعات نامطلوبی بر همه سطوح جامعه خواهد داشت.
بهادری با بیان اینكه در بسیاری از كشورها روزنامه‌ها با قیمت‌های بسیار نازل و حتی رایگان به ارائه می‌شود تا مردم را مجبور به مطالعه كنند، اضافه كرد: وضعیت نامطلوبی كه هم‌اكنون در حوزه نشر و چاپ و مطبوعات وجود دارد باعث می‌شود حتی تعاملات اجتماعی و سیاسی و اقتصادی نیز دچار مشكل شود.

** كاغذ كجا رفت
مدیر مسئول روزنامه افسانه با اشاره به اینكه مشكل اساسی در بحران كاغذ عدم نظارت درست برای جلوگیری از فساد بوده است، بیان كرد: وقتی دولت تصویب كرد كه كاغذ از كالاهای اساسی است، یعنی این حساسیت مهم را درك كرده است و در تلاش است اجازه ندهد بخش فرهنگی كه خود آسیب‌پذیر است، لطمه بخورد اما باید نظارت كافی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد صورت گیرد.
وی با طرح این پرسش كه كاغذ وارداتی با نرخ دولتی 4200 تومان در بازار به كجا رفت، به دستگیری سلطان كاغذ و یافتن انبار‌های مملو از كاغذ احتكار شده اشاره كرد و گفت: این وضعیت بدان معناست كه كاغذی كه باید به ناشران و مطبوعات می‌رسید، نرسید بلكه دوباره به بازار برگشت و با 10 برابر قیمت فروخته شد.
بهادری ادامه داد: اگر به مطبوعاتی‌ها اجازه داده می‌شد كاغذ مورد نیازشان را با ارز 4200 تومانی وارد كنند، شاید خودشان هم می توانستند مدیریت كنند اما امروز حدود 200 روزنامه در كشور داریم كه همه مشكل دارند.
وی گفت: روزنامه های بزرگ كشور تعداد صفحات خود را كاهش داده‌اند و تیراژ كتاب‌ها كم شده است؛ این بدان معناست كه مستقیماً معیشت بخش فرهنگی جامعه تحت تأثیر قرار گرفته است.

** لاغر شدن روزنامه و خیل بیكاران حوزه رسانه
صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه افسانه بیان كرد: كم ‌كردن صفحات روزنامه یعنی بخش عظیمی از فعالان این حوزه از چرخه حذف شوند كه با این دیدگاه معضل فقط كاغذ نیست، وقتی كاغذ حذف شود؛ صفحه آرا، ویراستار و خبرنگار و گزارشگر نیز باید حذف شوند.
بهادری با بیان اینكه نیرو‌ی تعدیل‌ شده مطبوعات و چاپخانه‌ها باید به اداره كار معرفی شوند، افزود: پرداخت حقوق بیكاری به این افراد بار سنگینی را بر دوش دولت می گذارد و مشكلات را چندین برابر می‌كند.
وی درباره تامین كاغذ روزنامه تحت مدیریت خود گفت: در دوره قبل سهمیه كاغذ مورد نیازمان را دریافت كردیم؛ اما ذخیره باقی‌ مانده تنها برای دو تا سه هفته دیگر كافی است و در مراجعات و تماس‌ها با وزارت ارشاد، اعلام می‌كنند شما در نوبت هستید.
این فعال عرصه روزنامه‌ نگاری ابراز كرد: گفته می‌شود برخی مطبوعات در دوره قبل موفق به دریافت سهمیه كاغذ نشده‌اند كه از جمله آن‌ها باید به ماهنامه‌ها یا فصلنامه‌ها اشاره كرد؛ درحالی كه وضعیت روزنامه‌ها كاملاً متفاوت است؛ چراكه روزنامه‌ها نمی‌توانند حتی یك روز توقف چاپ داشته باشند و از همین رو است كه متولیان امر باید به روزنامه‌ها نگاهی ویژه داشته باشند.

** تخلفات بسیار
قائم مقام صاحب امتیاز و سردبیر روزنامه تماشا نیز در گفت‌ و‌گو با ایرنا با اشاره به تخلفات گسترده واردكنندگان كاغذ با ارز دولتی گفت: با وجود تمام مشكلات در تامین كاغذ، واردكنندگانی كه كاغذ را در اختیار مصرف كنندگان قرار می دادند تقاضای تسویه با وجه نقد داشتند و كاغذ واردشده با ارز 4200 تومانی را كه نهایتا باید كیلویی حدوداً 3000 تومان محاسبه می‌شد، به قیمت كیلویی 6000 تومان می‌فروختند؛ با این حال باز هم روزنامه‌ها راضی بودند.
مهدی آماده افزود: در سال گذشته به 7 روزنامه از 8 روزنامه شیراز سهمیه كاغذ تعلق گرفت كه با توجه به مصرف روزانه كافی نبود و جوابگوی مصرف كوتاه ‌مدت بود كه آن هم تمام شده و از آن روز نیز دیگر كاغذی به ما تعلق نگرفت.

** كوتاهی دست شهرستان‌ها از پایتخت، دلیل توزیع ناعادلانه كاغذ
سردبیر روزنامه تماشا، یكی از مشكلات اساسی روزنامه‌های شیراز را كوتاه بودن دستشان از پایتخت می‌داند كه روزنامه‌های شهرستانی نمی‌توانند مرتباً در وزارتخانه حضور داشته باشند و مجبور هستند با نامه نگاری و تلفنی كارشان را پیش ببرند.
او گفت: هم‌اكنون حدود دوماه است كه با معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برای پیگیری وضعیت كاغذ در تماس هستیم؛ اما هنوز جواب درستی به ما داده نشده است.
وی عنوان كرد: درصورتی كه وزارت ارشاد بتواند كاغذ را به ‌گونه‌ای عادلانه بین همه روزنامه‌ها توزیع كنند، ممكن است با اعمال قوانین جدید و واردات كاغذ، قیمت‌ها كاهش یابد اما اگر قرار باشد سهمیه كافی به روزنامه های شهرستانی نرسد، ناچاریم دوباره به بازار آزاد مراجعه كنیم و قیمت‌ها همچنان بالا می‌ماند.

** نظارت مهم ‌تر از واردات
آماده با تاكید بر اینكه مطبوعات خواهان نظارت وزارت ارشاد بر نحوه توزیع كاغذ هستند، ادامه داد: این امر مهمتر از ورود كاغذ است؛ چراكه كاغذ در یك سال گذشته حتی بیش از نیاز وارد شده است؛ اما چون به دست مصرف‌كنندگان اصلی آن نرسید دچار بحران شد.

** بلاتكلیفی كاغذها
حسین امیری سردبیر روزنامه شیراز نوین نیز به ایرنا گفت: پیش از این نیز اعلام شد كه در سال گذشته 260هزار تن كاغذ، ویژه مطبوعات و كتاب با ارز دولتی وارد شده است؛ درحالی كه تنها 10درصد آن به دست مطبوعات رسیده است و تكلیف مابقی معلوم نیست.
وی افزود: اگر قرار است دوباره با ارز 4200 تومانی و سرمایه مملكت 30 هزار تن كاغذ وارد شود و به سرنوشت دوره قبل دچار شود، گرهی از مشكلات روزنامه‌ها گشوده نمی‌شود، بلكه تنها، جیب عده‌ای واسطه‌گر و دلال پر می‌شود.
امیری بر آن است كه نظارت صحیح بر توزیع كاغذ مطبوعات می‌تواند این بحران را حل كند.
این فعال عرصه مطبوعات می‌گوید: امروز درحالی روزنامه چاپ می‌كنیم كه نرخ كاغذ كاهی به كیلویی 18هزار تومان رسیده است و قیمت این كاغذ از اسفند 96 تا امروز 6 برابر شده است.

** دریافت سهمی اندك از كاغذ
وی بیان كرد: در پاییز گذشته برای شش ماه دوم سال، تقاضای 60 تن كاغذ كردیم كه در آذرماه 25 تن آن حدود یك سوم درخواستمان به ما داده شد و تا امروز پیگیر تهیه هستیم و به تازگی پیامكی دریافت كرده‌ایم كه فقط دو تن سهمیه كاغذ به ما اختصاص داده شده است كه با هزینه‌های جانبی و حمل و نقل انبارداری اصلا بصرفه نیست.

** انتظار برای تصمیم ، نبود نظارت
محمد مهدی جعفری‌زاده، صاحب‌ امتیاز، مدیرمسئول و سردبیر روزنامه طلوع نیز به ایرنا گفت: روزنامه‌ها با وضعیت موجود همگی منتظر نتایج عملی تصمیم‌ گیری‌های دولت درباره كاغذ هستند.
وی با بیان اینكه كاغذ در بازار آزاد نیز به اندازه مورد نیاز وجود ندارد، ادامه داد: آنچه مسلم است این است كه همه اجناس و نه فقط كاغذ، وقتی دچار سودجویی دلال‌ها می‌شود، سرنوشتی بهتر از احتكار ندارند.
این فعال مطبوعاتی با اشاره به اینكه قیمت كاغذ A4 و A5 نیز طی مدت گذشته بشدت افزایش یافته است، بیان كرد: تا دو هفته پیش یك بسته كاغذ A4، به قیمت 23هزار تومان به فروش می‌رسید؛ اما بتازگی برخی فروشندگان عمده اعلام كردند كاغذ ندارند و بعد تماس گرفتند و خبر از افزایش قیمت آن تا 40هزار تومان دادند.
وی از این اتفاقات نتیجه گرفت كه وضعیت موجود نشان می‌دهد كه نظارتی بر توزیع كاغذ در بازار وجود ندارد.

** بحران كاغذ، بحران زینك را به حاشیه راند
جعفری ‌زاده با بیان اینكه بحران كاغذ باعث شده بقیه مشكلات عرصه مطبوعات فراموش شود، اظهار داشت: یكی دیگر از مشكلات روزنامه‌ها خرید و تامین زینك است كه شاید بتوان گفت وضعیت آن بدتر از كاغذ است.
مدیر مسئول روزنامه طلوع بیان كرد: قیمت زینك پیش از این پنج یا شش هزار تومان بود و امروز به 45 هزار تومان رسیده است و جالب اینكه حتی با این قیمت نیز موجود نیست و از آنجا كه اهمیت زینك برای چاپ روزنامه‌ كمتر از كاغذ نیست باید فكری برای تامین آن كرد.
از: سیده سمیرا متین نژاد
7375 /1876