۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۸:۵۱
کد خبر: 83319151
۰ نفر
درمان سخت با بیم و امید

بیرجند - ایرنا - زیر آسمان هر شهری انسان هایی زندگی می كنند كه سهم شان از دنیا بیماری های خاص و سخت درمان است؛ آنان كه در شرایط مالی دشوار با بیم هزینه های درمان و امید به شفا روزگار می گذرانند.

به گزارش ایرنا، پی روزهای ناخوشی اش را كه بگیریم به یك حادثه در سال های دور می رسیم، آن زمان كه صبح عازم محل كارش می شود موتورسیكلت را روشن و چند خیابان را رد می كند اما ناگهان به مانعی برخورد می كند، تعادلش را از دست می دهد و دیگر هیچ نمی فهمد.
از آن روز تاكنون 9 سال می گذرد و غلام به خاطر ضربه ای كه به سرش وارد شده در زندگی نباتی به سر می برد.
همسرش به تنهایی در این 9 سال بار پرستاری او را شب و روز بدون هیچ منتی به دوش می كشد. در روز چند نوبت باید داروهایش را بدهد و حواسش هست كه از وقت داروها نگذرد.
وعده غذایی كه می رسد مجبور است با یك دست دهانش را باز كند و با دست دیگر آرام قاشق غذا را روی زبانش بریزد و لب هایش را روی هم گذارد تا او آرام آرام بتواند غذایش را قورت دهد.
درد دل های نجمه از روزهای سختی حكایت دارد؛ شب هایی كه باید تا صبح بیدار باشد و به ناله های همسرش گوش دهد.
كار هر روز صبحش این است كه بستر غلام را تمیز نگه دارد لباس و پوشكش را به موقع عوض كند تا زخم بستر نگیرد.
خدیجه هم زنی است كه بیماری سرطان در 40 سالگی به زندگی اش رخ نشان داد و از 2 سال پیش تاكنون كام او را از روزگار تلخ كرده است.
چند سال پیش از همسرش جدا شد و اكنون با 2 فرزندش به تنهایی در رنج نداری و بیماری به سر می برد. دختر بزرگش آخرین مقطع ابتدایی را پشت سر گذاشته اما پسرش با بیماری سندرم داون شرایط خاصی دارد كه بر نگرانی های مادر افزوده است.
از 2 سال پیس شیمی درمانی تغییری در روند بیماری اش نداشته و اكنون با ریه های معیوب حتی نفس كشیدن هم برایش دشوار شده است.
غیر از مستمری كمیته امداد و یارانه منبع درآمد دیگری ندارد و بعد از هر سه بار شیمی درمانی در بیرجند یك بار برای پرتو درمانی با شرایط دشوار مجبور است به شهر مشهد سفر كند.
رنج بیماری تنها درد این بانوی بیرجندی نیست بلكه نگرانی از آینده فرزندانش به خصوص پسری كه سندرم داون دارد و در نبود مادر كسی نیست مراقبتش را به عهده گیرد بر درد بیماری اش افزوده است.
مشابه این بیماران، 2 هزار و 840 نفر دیگر در استان خراسان جنوبی با بیماری های مختلف از نوع خاص و سخت درمان دست و پنجه نرم می كنند و زیر چتر نهادهای حمایتی از جمله كمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند.
كارشناس بهداشت و درمان اداره كل كمیته امداد خراسان جنوبی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: اكنون 550 بیمار زیر حمایت كمیته امداد، افرادی هستند كه از پوشك استفاده می كنند.
سید حسین یوسفی با بیان اینكه هر بسته پوشك بزرگسالان 80 هزار تومان است افزود: هر بیمار ماهانه چهار بسته پوشك استفاده می كند كه با یك حساب سرانگشتی می توان فهمید 320 هزار تومان فقط برای پوشك این بیماران هزینه می شود.
وی تهیه لوازم پانسمان، زخم بستر و تزریق سرم را از دیگر مواردی عنوان كرد كه جزو هزینه های بیماران سخت درمان و خاص است و گفت: گاهی این هزینه ها نیز برای بیماران ماهانه به 300 هزار تومان می رسد كه كمیته امداد از محل اعتبارات داخلی یا كمك های خیران آن را پرداخت می كند.
این كارشناس بهداشت و درمان از صدور كارت اولویت خدمت برای یك هزار و 500 بیمار در استان خبر داد و افزود: از یك سال پیش روند صدور این كارت آغاز شده و همچنان ادامه دارد تا زمانی كه تمام بیماران سخت درمان و خاص بتوانند از خدمات آن استفاده كنند.
وی یادآور شد: افراد با داشتن این كارت در حوزه خراسان جنوبی می توانند از خدمات بستری و پزشكی در تمام بیمارستان ها و مراكز بهداشتی به صورت رایگان استفاده كنند.
یوسفی اظهار داشت: 2 داروخانه در خراسان جنوبی نیز طرف قرارداد كمیته امداد است كه برای بیماران با شرایط خاص به صورت رایگان دارو ارایه می دهد.

** «شفا» حامی بیماران نیازمند
معاون سلامت و حمایت از خانواده كمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی هم گفت: كمك های این نهاد حدود 60 درصد پاسخگوی هزینه های درمانی مددجویان و بیماران خاص است.
علی اكبر نخعی با اشاره به وجود 2 هزار و 842 بیمار خاص و سخت درمان در خراسان جنوبی كه زیر حمایت كمیته امداد افزود: از این تعداد 2 هزار و 718 نفر بیمار سخت درمان و 124 نفر بیمار خاص هستند كه هزینه ماهانه آنها حدود 150 هزار تومان است.
وی طرح شفا را از جمله برنامه های كمیته امداد برای جذب حامی عنوان كرد و یادآور شد: تاكنون 200 حامی در این طرح برای كمك به بیماران خاص و صعب العلاج جذب شده اند.
معاون سلامت و حمایت از خانواده كمیته امداد خراسان جنوبی گفت: سال گذشته این حامیان 775 مورد واریزی داشته اند كه مبلغ جمع آوری شده بیش از 43 میلیون تومان بوده است.
وی با بیان اینكه هزینه ‌های درمانی بیماران سخت درمان و نیازمند بسیار بالا است، تصریح كرد: این نهاد به منظور تامین حداقل هزینه‌های درمان و كاهش فشارهای روحی و جسمی خانواده‌های زیر حمایت تلاش كرده است.
نخعی ابراز امیدواری كرد كه با مشاركت مسئولان دستگاه‌های اجرایی، مردم خیر و نیكوكار و كمیته امداد بتوان شرایط زندگی بیماران را به بهترین نحو ممكن بهبود بخشید.

** بسته های حمایتی جوابگو نیست
مدیر مركز جامع درمان بیماران خاص خراسان جنوبی نیز با بیان اینكه در حال حاضر در بحث تامین دارو برای بیماران خاص مشكلی نداریم گفت: اكنون برای بیمارانی همچون هموفیلی و تالاسمی بسته های حمایتی دارو وجود دارد و تا چند ماه آینده مشكلی نداریم ولی ترس ما از آینده است.
هادی دهقانی با اشاره به گران شدن داروهای مورد نیاز بیماران دیالیزی و ام اس اضافه كرد: حتی پیدا كردن برخی داروها هم مشكل شده اما در تعاملی كه با هلال احمر و معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی برقرار كرده ایم اكنون كمبودی در استان احساس نشده و همچون گذشته تامین می شود.
وی با تاكید بر اینكه تفاوت قیمت ها نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته است گفت: پیش بینی می كنیم كه با روال موجود تا 6 ماه آینده در بحث تامین داروی برخی بیماری های خاص با مشكل مواجه شویم.
وی به افزایش قیمت لوازم دیالیزی اشاره و بیان كرد: این درحالی است كه خدمات بیمه نسبت به قبل تغییر نكرده و معمولا حق بیمه با پنج یا 6ماه تاخیر پرداخت می شود.
مدیر مركز جامع درمان بیماران خاص خراسان جنوبی از ثبت نام یك هزار و 165 بیمار خاص و یك هزار و 560 بیمار نابارور در مركز بیماری های خاص استان خبر داد و گفت: تلاش كردیم بیماری هایی همچون اوتیسم، EB و بیماری های متابولیك را هم جزو بیماری های خاص معرفی و خدمات رسانی كنیم.
وی یادآور شد: یكی از خدمات وزارت بهداشت در حوزه تشخص زود هنگام سرطان، راه اندازی مراكزی ویژه این مهم در بیرجند، قاین و طبس بوده و پزشكانی هم در بخش های جراحی، گوارش، زنان، رادیولوژی و غیره در حال آموزش هستند.
دهقان گفت: امیدواریم با تكمیل بانك اطلاعاتی از بیماران سرطانی و با ظرفیت هایی كه در بحث غربالگری و تشخیص زودهنگام در استان ایجاد شده بتوانیم حمایت ها از این بیماران را نسبت به قبل بیشتر كنیم.
وی افزود: با همه تلاش ها اما هزینه های درمان بیماری خاص بالا است و بسته های حمایتی جوابگوی نیاز بیماران نیست.
9893 * 6054