۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۹
کد خبر: 83319130
T T
۰ نفر
بازار سرمایه نسبت به خبرهای منفی واكنش ندارد

تهران- ایرنا- یك كارشناس بازار سرمایه معتقد است: بازار سرمایه خبرهای سیاسی منفی را كه هفته گذشته منتشر شده بود، هضم كرده و دیگر نسبت به آنها واكنش منفی نشان نمی دهد.

ولید هلالات روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه به لحاظ قانونی شركت ها باید تا سه شنبه 31 اردیبهشت ماه گزارش 12 ماه خود را ارسال كنند، افزود: این موضوع مربوط به شركت هایی است كه سال مالی آنها منتهی به 29 اسفند سال 97 است كه تا 2 ماه به آنها فرصت داده شد تا گزارش مالی خود را ارائه دهند.
هلالات با تاكید بر اینكه تا روز سه شنبه با موجی از گزارش 12 ماهه شركت ها همراه می شویم، گفت: افزایش قیمت كالاهای اساسی در بازار جهانی در سال 97 و رشد قیمت ارز سبب افزایش نرخ فروش شركت ها و سود سال 97 نسبت به سال 96 شد.
این كارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینكه گزارش هایی كه تا روز سه شنبه به بازار ارائه می شود به طور حتم گزارش های خوبی محسوب می شوند، اظهار داشت: همراه با گزارش های 12 ماهه، گزارش های ماهیانه شركت ها كه مربوط به عملكرد آنها در اردیبهشت ماه است تا پنجم خرداد ماه ارسال می شود، این 2 مورد از جمله محرك هایی است كه بر روند بازار سرمایه تاثیرگذاری خواهند داشت.

** انتشار اخبار سیاسی و آثار آنها
هلالات با بیان اینكه اخبار سیاسی كه پشت سر هم در بازار منتشر شد، اثر روانی خود را بر روند معاملات بازار سهام گذاشت، اما اكنون دیگر حرف جدیدی كه بتواند بر بازار تاثیرگذار باشد وجود ندارد، به همین دلیل شاخص چند روزی است كه بر سطوح كانال بالای 200 هزار واحد تثبیت شده است.
وی گفت: بازار روز شنبه مثبت بود و انتظار می رود كه با توجه به ارائه گزارش ها 12 ماهه شركت ها روند بازار همچنان افزایشی باشد.

** مقایسه بازار سرمایه با دیگر بازارهای موازی
هلالات بازار ارز، طلا و نیز بازار سرمایه را مورد مقایسه قرار داد و گفت: بازار طلا و ارز با سهولت معاملات كه در بازار سرمایه وجود دارد، همراه نیستند.
این كارشناس بازار سرمایه با بیان اینكه طلا و ارز به عنوان كالای فیزیكی محسوب می شوند كه به لحاظ نگهداری با مشكل روبرو هستند، خاطرنشان كرد: همچنین برای این بازارها قوانین دست و پاگیر و منع قانونی وجود دارد در حالی كه در بازار سرمایه به دلیل وجود مشوق های دولتی نگرانی چندانی وجود ندارد.
وی سرمایه گذاری در بانك ها را یادآور شد و گفت: اكنون نرخ تورم بیشتر از میزان سود بانكی است و توجیهی برای سرمایه گذاری در بانك وجود ندارد.
این كارشناس بازار سرمایه با بیان اینكه بازار سهام تنها بازاری است كه از تورم اثر مثبتی را كسب می كند، گفت: افزایش نرخ ارز برای این بازار به عنوان خبر مثبت محسوب می شود، بنابراین اكنون بازار سرمایه به عنوان بهترین بازار برای سرمایه گذاری به حساب می آید.
هلالات موضوع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی كه باید از سوی شورای نگهبان تعیین تكلیف شود، پرداخت و تاكید كرد: این اقدام بر روند معاملات بورس تاثیرگذار و زمینه رشد را فراهم می كند به همین دلیل بازار به شدت از این موضوع استقبال خواهد كرد.
اقتصام** 9206 **1559