فرماندار: معدن آلبلاغ اسفراین از حضور سودجویان پاكسازی شد

بجنورد- ایرنا- فرماندار اسفراین گفت: با دستور ویژه استاندار خراسان شمالی، معدن آلبلاغ این شهرستان در منطقه حفاظت شده ساریگل هم اكنون از حضور دلالان و سودجویان به طور كامل پاكسازی شده است.

طاهر رستمی یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اقدام در مرحله نهایی با حضور 60 نفر از نیروی های انتظامی، محیط زیست، منابع طبیعی، بسیج عشایر و نیروهای مردمی منطقه انجام شد.
وی گفت: به علت احتمال حضور مجدد برخی از دلالان و سودجویان در منطقه، تعدادی از محیط بانان با پشتیبانی نیروهای انتظامی و بسیج عشایر در منطقه حضور خواهند داشت.
رستمی گفت: این اقدامات با دستور ویژه استاندار خراسان شمالی و پشتیبان و حمایت قاطع معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی وی و شورای تامین استان صورت گرفته است.

*دستگیری 60 نفر از سودجویان
وی افزود: در این راستا 2 ایستگاه ایست و بازرسی در محدوده محور های منتهی به معدن آلبلاغ تشكیل شده و تاكنون 150 تن سنگ معدنی غیرمجاز كشف شده و تعداد زیادی چهارپا ، ماشین آلات و وسایل نقلیه كه بار غیر مجاز حمل می كردند، توقیف شده است.
فرماندار اسفراین گفت: با اقدامات قاطعی كه با پشتبانی نیروی انتظامی، دادستانی و شورای تامین استان صورت گرفت تاكنون 60 نفر در این رابطه دستگیر شده اند.

*دستور پیگرد قانونی دلالان
رستمی گفت: بر اساس دستور دادستان و مصوبه شورای تامین شهرستان، دلالان و كسانی كه اقدام به خرید این سنگ معدنی كرده اند و سبب تحریك دیگران برای حضور در معدن آلبلاغ شده اند شناسایی ، بازداشت و برخورد قانونی با آنها در دستور قرار گرفته است.
وی افزود : از زمان اجرای قاطع برخورد در این موضوع بسیاری از دلالان این منطقه متواری شده اند.

*دپوی سنگ معدن برداشت شده در منازل و كوه ها
فرماندار اسفراین گفت: با وجود اینكه همه افراد حاضر و بیش از 2 هزار چهارپایی كه در معدن آلبلاغ و ارتفاعات آن حضور داشتند اكنون از این منطقه خارج شده اند اما، ممكن است هنوز دپوی برداشت ها از این معدن در منازل، انبارها و كوه های روستاهای همجوار وجود داشته باشد كه بعدا كشف خواهد شد.
رستمی افزود: بتازگی یك محل دپوی سنگ معدن های برداشت شده در یكی از كوه های این منطقه توسط نیروی انتظامی كشف شد و كار اننقال آن به پایین كوه در حال انجام است.
فرماندار اسفراین گفت: در چند روز آینده با كمك بسیج عشایر ، عشایر شهرستان كه دارای پروانه مرتع و چرا در این محدوده هستند مستقر خواهند شد كه این اقدام به امنیت منطقه معدن آلبلاغ كمك خواهد كرد و این اقدام برای حضور دلالان و سودجود بازدارنده خواهد بود.

*منطقه آلبلاغ صاحب محیط بانی می شود
رستمی افزود: بر اساس مصوبه شورای تامین، محیط زیست باید در منطقه آلبلاغ استقرار و حضور دائم داشته باشد تا بتوانند از منطقه حفاظت كند و برای اجرایی شدن آن نیاز به ایجاد ساختمان محیط بانی در این منطقه است كه از محل اعتبارات تملك دارایی شهرستان برای آن اقدام خواهد شد.
وی گفت: اولویت شهرستان ثبات وضعیت منطقه معدن آلبلاغ، حفاظت و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و محیط زیست در این منطقه است و سایر تصمیمات از جمله امكان ثبت معدن در سطح استان و ملی پیگیری می شود.
به گزارش ایرنا برداشت غیرمجاز از یك معدن تازه یافته شده سرب و روی در ارتفاعات سخت گذر آلبلاغ در منطقه حفاظت شده ساریگل اسفراین در سال جاری با هجوم سودجویان به این منطقه شدت گرفته است.
این معدن در منطقه زیر مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و از این رو سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تاكنون در ثبت آن ناكام مانده است.
استفاده از شیوه های غیراصولی و رعایت نكردن موارد ایمنی در برداشت سنگ سرب و روی این معدن، هفته گذشته به ریزش كوه و مرگ یك شهروند اسفراینی و مجروح شدن یك تن دیگر منجر شد.
شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 كیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.
7189/ 6042