فضای مجازی برای مقابله با قاچاق پایش می شود

تهران- ایرنا- رئیس پلیس مبارزه با قاچاق كالا و ارز نیروی انتظامی گفت: مركز پایش فضای مجازی برای مقابله با قاچاق كالا و ارز به زودی راه اندازی می شود تا پلیس در راستای تدابیر رهبر معظم انقلاب برای تشدید مبارزه با قاچاق در فضای مجازی احاطه بیشتری داشته باشد.

سرهنگ سهراب بهرامی روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا در ارتباط با تدابیر رهبر معظم انقلاب در تشدید مبارزه با قاچاق كالا و ارز و برنامه های پلیس مبازره با قاچاق كالا و ارز، افزود: مقرر شده است تا این پلیس در گمركات كشور برای همكاری با سازمان های متولی به منظور پیشگیری و مقابله با قاچاق كالا و ارز مستقر شود.
وی ادامه داد: تمركز بر مقابله با قاچاق سازمان یافته و افزایش كشفیات محموله های كالاهای با ارزش بالای 500 میلیون تومان نسبت به وضعیت سال 97، تمركز بر شناسایی و انهدام شبكه های قاچاق، تعامل و همكاری با دستگاه های متولی، همكاری در ماموریت های مبارزه با قاچاق كالا و ارز به منظور همسوسازی و هم افزایی توان عملیاتی، آسیب شناسی و ارایه راهكارهای اجرایی به منظور تصمیم سازی برای مسئولان ذی ربط اقتصادی از دیگر برنامه های آینده این پلیس برای مقابله با قاچاق كالا و ارز است.
بهرامی، شناسایی بسترهای شكل گیری قاچاق كالا، هم افزایی توان عملیاتی پلیس مبارزه با قلاچاق كالا و ارز با استفاده از ظرفیت های پلیس گمرك در شناسایی و انهدام شبكه های كلان قاچاق، پیگیری و اصلاح قانون امور گمركی برای شفافیت و تسهیل در مقابله با قاچاق كالا و ارز، بهره گیری از تجارب كشورهای موفق در امر مبارزه با قاچاق كالا و ارز با برگزاری جلسات مشترك و بازدیدهای میدانی و ارتقا سطح دانش تخصصی كاركنان را از دیگر برنامه های آینده این پلیس برشمرد.

* كشف محموله های كلان و سازمان یافته
رئیس پلیس مبارزه با قاچاق كالا و ارز آگاهی نیروی انتظامی به كشف محموله های كلان و سازمان یافته در مبارزه با قاچاق كالا و ارز اشاره كرد و از رصد 42 درصدی تعداد پرونده های متشكله كلان خبر داد.
سرهنگ بهرامی اشاره ای به آمار كشف محموله های كلان و سازمان یافته نكرد و گفت: تغییر رویكرد مقابله با قاچاق كالا از سنتی به سیستمی با بهره گیری از سامانه های كنترلی در پایش محموله های جاده ای از اقدامات مهم پلیس در مبارزه با قاچاق كالا و ارز است.
وی، اجرای طرح های عملیاتی سراسری، منطقه ای و استانی در راستای تشدید مقابله با قاچاق كالا را از دیگر اقدامات پلیس در راستای تشدید مبارزه با قاچاق كالا و ارز عنوان كرد.

* استقرار پلیس در مبادی مجاز رسمی
رئیس پلیس مبارزه با قاچاق كالا و ارز آگاهی نیروی انتظامی افزود: همچنین در راستای اجرای فرمان مقام معظم رهبری و دستور رئیس جمهوری، طرح استقرار نیروی انتظامی در مبادی مجاز رسمی برای پیشگیری و مقابله با قاچاق كالا و ارز اجرا می شود تا در پیشگیری از ورود قاچاق بهتر و موثرتر اقدام كنیم.
بهرامی به فعالیت های آموزشی مبارزه با قاچاق اشاره كرد و افزود: 6 مرحله كارگاه آموزشی تخصصی مبارزه با قاچاق كالا و ارز با حضور كاركنان رده های اجرایی و نشست های منطقه ای از فعالیت های آموزشی نیروی انتظامی برای مقابله با قاچاق كالا و ارز نیز برگزار شد.

* ابلاغ شیوه نامه حمل و نگهداری دام زنده به استان ها
رئیس پلیس مبارزه با قاچاق كالا و ارز آگاهی نیروی انتظامی گفت: طی چندین مرحله، تشدید اقدامات كنترلی برای جلوگیری از خروج كالاهای رسمی به استان ها و شیوه نامه ضوابط اختصاصی حمل و نگهداری دام زنده به استان های سراسر كشور با موضوع ماده 2 دستورالعمل تبصره 4 الحاقی ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، ابلاغ شد.
سرهنگ بهرامی اضافه كرد: همچنین موانع و مشكلات وضعیت رسیدگی به پرونده های قاچاق دام و كالاهای اساسی احصا و به مراجع رسیدگی كننده اعلام شد.
وی تاكید كرد: اقدام عملیاتی و كنترلی به منظور جلوگیری از خروج كالاهای اساسی در استان های مركزی و مرزی نیز تشدید شد.

* رفع تشریفات زائد اداری در صادرات و واردات كالا
رئیس پلیس مبارزه با قاچاق كالا و ارز در ارتباط با انتظارات پلیس از سایر دستگاه ها برای تسهیل مبارزه با قاچاق كالا و ارز، گفت: تشریفات زائد اداری در سیستم صادرات و واردات كالا در كشور به منظور ترغیب فعالان اقتصادی به واردات و صادرات قانونی باید رفع شود.
سرهنگ بهرامی اضافه كرد: همچنین باید زیرساخت و بسترهای مناسب برای اجرای كامل مفاد قوانین فراهم و خلأهای قانونی رفع شود، اشتغال مولد و بازار كار به ویژه در مناطق مرزی به منظور كاهش انگیزه ارتكاب قاچاق فراهم و فرایند گردش پول و كالا در كشور به منظور امكان رصد آنها شفاف شود و نیز احكام قضایی متناسب صادر و قضات به مستندات موجود در پرونده ها توجه كنند.
رئیس پلیس مبارزه با قاچاق كالا و ارز اضافه كرد: بستر لازم برای رهگیری كالاها در نظام توزیع برای كنترل فرآیند تولید تا توزیع ایجاد شود و از تولیدات داخلی حمایت هدفمند صورت گیرد.
سرهنگ بهرامی، مشاركت اجتماعی در تبلیغات همه جانبه برای پیشگیری و مقابله با جرایم اقتصادی و هدفمند كردن امر مبارزه در دستگاه های متولی را از دیگر انتظارات پلیس در مبارزه با قاچاق كالا و ارز برشمرد.
در راستای تحقق شعار امسال با عنوان «رونق تولید» و تدبیر مقام معظم رهبری بر تشكیل پلیس امنیت اقتصادی و بنا بر حساسیت و اولویت موضوع اقتصاد كشور، پلیس امنیت اقتصادی با هدف پیشگیری و مقابله با جرائم اقتصادی تشكیل شد و این وظیفه خطیر را به عهده گرفت. پلیس امنیت اقتصادی اكنون به عنوان تخصصی ترین و اصلی ترین واحد رسیدگی به جرائم اقتصادی در سطح كشور فعالیت خود را آغاز كرده است و پلیس مبارزه با قاچاق كالا و ارز به عنوان یكی از زیرمجموعه های این پلیس فعالیت می كند.
اجتمام*9105*1834