۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۷
کد خبر 83319046
۰ نفر
توفان تندري در اردبيل مشكلاتي پديد آورد

اردبيل - ايرنا - وقوع توفان تندري بطور نسبي شديد سبب بروز مشكلاتي براي ساكنان اردبيل و بعضي نقاط ديگر در اين استان شد.

به گزارش روز شنبه ايرنا ، اين پديده جوي كه با رگبار سنگين باران و آذرخش هاي پي در پي همراه بود براي دقايقي چهره شهر را به هم ريخت و تردد رهگذران پياده و سواره را مختل كرد.
همچنين ريزش سنگين دانه هاي تگرگ كه درشتي بعضي از آنها به اندازه فندق بود در بعضي از محله هاي شهر خساراتي به شكوفه ها و نيز سر درختي ها وارد كرد.
رگبار سنگين همچنين سبب ايجاد آبگرفتگي هايي در بعضي از گذرگاه هاي كم ارتفاع و پست شهر شده و برغم تلاش ماموران شهرداري تردد در اين مكان ها هنوز با مشكل مواجه است.
مديركل مديريت بحران اردبيل گفت: از خسارات احتمالي اين اغتشاشات جوي در ساير نقاط استان اردبيل و به خصوص در كوهپيايه ها و روستاهاي مناطق كوهستاني تاكنون خبري دريافت نشده است.
فرهاد عبدالعلي پور در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: با توجه به پيش بيني وقوع توفان هاي تندري از امروز تا اوايل خرداد بويژه در ساعات عصر تا اوايل شب ضروري است كه ساكنان استان اردبيل با حفظ آمادگي و رعايت احتياط از بروز حوادث ناگوار جلوگيري كنند.
وي پرهيز از رفتن به فضاهاي بيرون از شهرها و به ويژه كوهپايه ها و قرارگيري در مسير مسيل ها و بستر رودخانه ها و احتياط در رانندگي به هنگام وقوع آشفتگي هاي جوي به ساكنان استان اردبيل توصيه كرد.
وي اظهاركرد: اعضاي شوراي هماهنگي مديريت بحران استان اردبيل با تمام تجهيزات و امكانات و تجهيزات در آماده باش قرار دارند.
اردبيل به خاطر موقعيت جغرافيايي خاص از وضعيت جوي بسيار متغير برخوردار است. پيشينيان اردبيل كه تقسيم بندي هاي جالبي از فصول و وضعيت هوايي روزهاي مختلف سال دارند 40 روز از بهار در بازه دهم ارديبهشت تا دهه پاياني خرداد را به زبان محلي آذري قيرخ ايكيندي (چهل بعد از ظهر) ناميده اند و بر اين باورند كه طي اين مدت در اكثر عصرها رگبار و رعد و برق به وقوع مي پيوندد.
6019/6018