بازسازي 50 واحد مسكوني خسارت ديده از سيل در بردسكن آغاز شد

مشهد- ايرنا- بازسازي 50 واحد مسكوني خسارت ديده از سيل روز شنبه طي مراسمي در روستاي سيف آباد بردسكن آغاز شد.

استاندار خراسان رضوي در اين مراسم گفت: طي سه دهه اخير خشكسالي همه استانها را درگير كرده بود و با بحران آب شرب مواجه بوديم بطوريكه مشهد دستكم 30 درصد كمبود آب داشت و به برخي روستاها با تانكر آب رساني مي شد كه امسال خراسان رضوي از نعمت بارندگي برخوردار شد.
عليرضا رزم حسيني افزود: اين بارندگي ها هرچند سفره هاي آب زيرزميني را بهبود بخشيد اما در شهرستانهاي بردسكن، كلات، سرخس و شانديز و طرقبه، خسارت وارد كرد و مزارع و باغات بسياري از شهرستانهاي اين استان آسيب ديد.
وي اظهار داشت: اكنون همه سدهاي استان پر آب است به طوريكه ذخيره آب سد دوستي از كمتر از 200 ميليون متر مكعب به 800 ميليون متر مكعب رسيده و شهر مشهد تا سه سال آينده از بحران آب نجات يافته است.
وي گفت: بارندگي ها تخريبهايي هم در پي داشته كه دليل آن هم دست اندازي ما به رودخانه و زمينها بوده كه منجر به بروز سيلاب و تخريب شده است.
رزم حسيني افزود: عمليات بازسازي واحدهاي مسكوني خسارت ديده از سيل در روستاي سيف آباد بردسكن آغاز شده و اميدواريم ظرف سه ماه آينده منازل مسكوني روستايي با كمك مردم بازسازي شود.
وي از كمك مردم و همبستگي فراگير اقشار مختلف جامعه در سيل اخير و از همه نيروهاي امدادي، هلال احمر، و سپاه پاسداران قدرداني كرد.
مدير كل بنياد مسكن انقلاب اسلامي خراسان رضوي نيز در اين مراسم گفت: در شهرستان بردسكن از 12 هزار و 237 واحد مسكوني 2 هزار و 600 واحد بازسازي شده كه 21 درصد واحدهاي مسكوني را شامل مي شود.
سيد رضا موسوي نيا افزود: در بارندگي اخير 26 شهرستان استان دچار آسيب شده و 615 نقطه روستايي استان خسارت ديده است.
وي اظهار داشت: با تمام مشكلات و كمبود اعتبارات و تسهيلات، بازسازي و مقاوم سازي 50 واحد مسكوني در روستاي سيف آباد اين شهرستان آغاز شده است.
وي با بيان اينكه كم توجهي به مقاوم سازي مسكن روستايي باعث تخريب واحدهاي مسكوني شده گفت: در روستاي سيف آباد واحدهايي كه مقاوم سازي شده اند سالم و پابرجا هستند لذا از همه روستائيان انتظار داريم نسبت به بازسازي و مقاوم سازي واحدهاي مسكوني اقدام كنند.
موسوي نيا افزود: براي مقاوم سازي و بازساري منازل مسكوني در روستاها 40 ميليون تومان تسهيلات و 10 ميليون تومان كمك بلاعوض و در شهرها 50 ميليون تومان تسهيلات و 12 ميليون تومان كمك بلاعوض پرداخت مي شود.
وي اظهار اميدواري كرد با كمك خيرين و نهاهاي حمايتي واحدهاي مسكوني خسارت ديده از سيل هرچه زودتر بازسازي و مقاوم سازي شوند.
سرپرست فرمانداري بردسكن نيز در اين مراسم گفت: بارندگي امسال خساراتي به بخشهاي كشاورزي، مسكن و راههاي روستايي وارد كرد كه گزارش خسارات به مسئولين استاني ارائه شد.
ابراهيم قاسم پور افزود: حضور امروز استاندار و هيات همراه در روستاي سيف آباد اين شهرستان نشان دهنده اهميت اين موضوع و دغدغه مسئولان استان براي كمك به مردم خسارت ديده از سيل است.
وي ابراز اميدواري كرد علاوه بر بازسازي واحدهاي مسكوني خسارت ديده از سيل، خسارتهاي وارده در بخش هاي ديگر هم جبران و مشكلات مردم حل شود.
شهرستان بردسكن در 273 كيلومتري جنوب غرب مشهد واقع است.
7497 / 6053