شركت های نفتی خارجی مانع آبگیری بخش عراقی هورالعظیم شدند

اهواز- ایرنا- استاندار خوزستان گفت: كشور عراق به توصیه شركت های نفتی خارجی مانع ورود آب به بخش عراقی چذابه در هورالعظیم شده است.

غلامرضا شریعتی شامگاه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با تكذیب خبری به نقل از وی در یكی از خبرگزاریها مبنی بر ممانعت شركت نفت برای آبگیری منطقه چذابه افزود: اظهارات منتشر شده به نقل از من در نشست امروز ستاد اربعین با چنین عنوانی به هیچ وجه صحت ندارد.
وی با تاكید بر اینكه بخش ایرانی تالاب هورالعظیم آبگیری شده و مرطوب است، ادامه داد: در بخش عراقی تالاب، مقامات این كشور از ورود آب ناشی از سیلاب اخیر استان خوزستان جلوگیری كرده كه بخش عمده ای از آن عامل ریزگردهای اخیر استان خوزستان بوده است.
رئیس شورای تامین خوزستان با اشاره به اینكه در این منطقه از خاك عراق علاوه بر اینكه فعالیت نفتی وجود دارد به عنوان یك كانون ریزگرد عمل می كند، افزود: در سیلاب اخیر حوضچه های نفتی موجود مربوط به بخش ایرانی در هور آبگیری شده است و شركت ملی نفت ایران در این خصوص ممانعتی نداشته است.
شریعتی یادآور شد: پیش از این نیز در خصوص فعالیت های نفتی در بخش عراقی هورالعظیم به رسانه ها توضیح داده بودم و این شركت ها برای حفاظت از تاسیسات از ورود آب جلوگیری كرده اند و این درحالی است كه پیش از این وزارت خارجه ایران در این باره وارد مذاكره با كشور عراق شده بود.
وی توضیح داد: مقامات عراقی با درخواست های كشور ایران مبنی بر ورود آب به بخش های مختلف تالاب به جز منطقه مذكور موافقت كردند.
بر اساس این گزارش، نماینده عالی دولت در استان خوزستان جمعه هفته گذشته (20 اردیبهشت ماه) در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خرمشهر اعلام كرد كه به منظور تخلیه بخشی از سیلاب خوزستان با اقدامات دیپلماتیك صورت گرفته ، كشور عراق با ورود 100 متر مكعب آب از سمت خوزستان به رودخانه دجله موافقت كرد ولی از ورود آب به نهر عدن و هدایت آن به سمت اروند رود مخالفت كرد.
تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی كشور، در خوزستان قرار دارد كه یك سوم از آن در ایران و دوسوم در عراق واقع است.
هورالعظیم در تابستان سال گذشته هیچ آبی از كرخه و دجله (منابع تغذیه كننده اش) دریافت نكرده بود.
9931/6064