نيل به اهداف سيماي سلامت گيلان درگرو عزم تمامي دستگاه هاست

رشت - ايرنا - معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار گيلان نيل به اهداف و پيشگيري از بيماري هاي غير واگير در سيماي سلامت استان را در گرو عزم و اهتمام تمامي دستگاه ها دانست.

به گزارش ايرنا، ارسلان زارع عصر شنبه در كارگروه تخصصي سلامت و امنيت غذايي استان در رشت افزود: تحقق اهداف و پيشگيري از بيماري هاي غيرواگيردار منحصر به دانشگاه علوم پزشكي نيست و بايستي به تمامي دستگاه ها قسمتي از سلامت كه وظايف ذاتي آنهاست، توجهي ويژه داشته باشند.
وي به طور مثال به ضرورت كاهش مرگ و مير 20 درصدي حوادث ترافيكي اشاره و بيان كرد: بخشي از تحقق اين هدف مربوط به راه و شهرسازي و راهداريست كه بايستي در جهت انجام وظايف ذاتي شان اهتمام كافي داشته باشند.
** مهمترين عامل زمينه ساز برخي بيماري ها فشارخون است
رئيس دانشگاه علوم پزشكي گيلان نيز با اشاره به آغاز طرح بسيج كنترل فشار خون از روز گذشته گفت: با افزايش عمر و اميد به زندگي بيشتر شاهد بروز بيماري هاي غير واگير دار هستيم.
شاهرخ يوسف زاده چابك متوسط اميد به زندگي مردان 75- 76 سال و بانوان را 80 سال عنوان كرد و افزود: گيلان نيز جزو استان هاي سالمند قرار گرفته از اين رو، فرصت براي بروز بيماري هاي غيرواگير فراهم است.
وي متوسط جمعيت سالمند گيلان را 13 درصد و در برخي شهرهاي شرق گيلان همچون رودسر 16 تا 17 درصد ذكر و بيان كرد: رژيم غذايي و ميزان فعاليت فيزيكي در بروز بيماري هاي غيرواگير خاموش موثر است كه سلامتي انسان را تحت الشعاع قرار مي دهد.
يوسف زاده چابك با بيان اينكه به طور معمول افراد زماني متوجه بيماري شان مي شوند كه تحت تهاجم قرار گرفته و به درستي آن را نمي توان كنترل كرد، گفت: مهمترين عامل زمينه ساز برخي بيماري ها همچون بيماري هاي عروقي، فشار خون است.
وي خطر فشار خون در استان هاي شمالي را بيشتر دانست و گفت: ريسك فشار خون در مردان 25 و در زنان 28 درصد است و بايستي 25 درصد كاهش فشار خون داشته باشيم كه با كاهش نمك و كنترل ان از طريق دارو مي توان به آن رسيد.
يوسف زاده چابك با بيان اينكه دو هزار و 219 نفر در سال 96 در استان مورد سرطاني داشته ايم، گفت: علاوه بر ديابت و فشارخون ، سرطان روده و پستان در نظام غربالگري ماست.
وي همچنين به نظام ارجاع الكترونيك در استان اشاره و بيان كرد: گيلان در نظام ارجاع الكترونيك پيشتاز است ؛ ضمن اينكه نسخه نويسي الكترونيك در دستور كار قرار دارد.
اجراي برنامه بسيج ملي فشار خون در دو مرحله شامل 27 ارديبهشت تا 16 خرداد (مرحله اطلاع رساني) و 17 خرداد تا 15 تير (مرحله سنجش فشار خون) انجام مي شود.
اين برنامه با هدف شناسايي، كنترل، مراقبت و ارجاع موارد به پزشك، اطلاع رساني و افزايش آگاهي جامعه نسبت به عوامل خطر، پيامدها و اهميت تشخيص زودرس و كنترل فشارخون بالا، به اجرا درآمد.
در مرحله دوم اجراي اين برنامه از 17 خرداد تا پانزدهم تيرماه، تمامي افراد بالاي 30 سال، زنان باردار و بيماران كليوي مي توانند براي دريافت خدمات رايگان سنجش فشارخون از ساعت هشت تا 14 و 16 تا 20 به مراكز خدمات جامع سلامت شهري و روستايي، پايگاه هاي سلامت، خانه هاي بهداشت و بيمارستان هاي گيلان مراجعه كنند.
پيش بيني مي شود كه در اجراي بسيج ملي فشار خون در گيلان، حداقل ۷۵۰ هزار نفر تحت غربالگري فشار خون قرار گيرند و ۱۵۰ هزار مورد جديد فشار خون بالا، در استان شناسايي شود.
يكي از عوامل خطر ابتلا به بيماري فشارخون مصرف بيش از اندازه نمك است؛ عاملي كه مي تواند افراد را در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دهد. بر اساس آمار، متوسط مصرف نمك روزانه در كشور ما 11 گرم است در حالي كه بر اساس استاندارد، بايستي پنج گرم باشد. تنها 12 درصد افراد در كشور در رژيم غذايي شان ميزان مصرف نمك را رعايت مي كنند.
7296 / 2007