كاهش سه درصدي نرخ بيكاري كرمانشاه امسال در دستور كار است

كرمانشاه- ايرنا- استاندار كرمانشاه، كاهش سه درصدي نرخ بيكاري در سال 98 در مقايسه با سال 97 را يكي از برنامه هاي استان دانست و از همه دستگاه هاي اجرايي و بانك هاي دولتي و خصوصي خواست با اين برنامه استان هماهنگ باشند.

به گزارش خبرنگار ايرنا؛ هوشنگ بازوند عصر شنبه در جلسه كارگروه اشتغال استان كرمانشاه افزود: برآوردهاي لازم در زمينه ميزان سرمايه گذاري و تعداد شغل مورد نياز براي تحقق كاهش سه درصدي نرخ بيكاري در نظر گرفته شده است.
او به تدوين سند اشتغال سه ساله استان (98 تا 1400) نيز اشاره كرد و گفت: در اولين گام‌، برش سال 98 اين سند خرداد ماه تعيين تكليف مي شود.
وي در ادامه با بيان اينكه دولت ايجاد 46 هزار شغل با اعتبار يك هزار و 200 ميليارد تومان اعتبار را براي استان كرمانشاه در نظر گرفته است، تصريح كرد كه اين ميزان تسهيلات براي اين اشتغال كافي نيست و بايد به سمت جذب آورده هاي بخش خصوصي نيز گام برداريم.
استاندار كرمانشاه در ادامه به تاكيد مقام معظم رهبري در ديدار با مسئولان نظام بر رفع موانع پيش روي رونق توليد اشاره كرد و گفت: امسال از سوي رهبر معظم انقلاب، به عنوان سال رونق توليد نامگذاري شده است و اين مهم با جذب سرمايه گذاري جديد تحقق مي شود.
بازوند از همه دستگاه هاي اجرايي و به ويژه بانك ها خواست در زمينه ايجاد اشتغال و رفع بيكاري همكاري كنند و از بانك هاي خصوصي خواست در اين زمينه بيشتر همراهي داشته باشند.
وي اظهار داشت: بانك ها در زلزله آبان ماه 96 كمك بسياري به استان كردند و انتظار مي رود در رونق توليد و ايجاد اشتغال نيز نقش آفرين باشند.
او با اشاره به اينكه 20‌ درصد از سپرده هاي مردم استان‌ كرمانشاه معادل حدود چهار هزار ميليارد تومان در اختيار بانك‌هاي خصوصي است، گفت: اين‌ بانك ها بايد سهم خود در اشتغال استان را مشخص كنند.
او تصريح كرد كه قرار نيست برخي‌ با سپرده هاي مردم كرمانشاه در تهران برج سازي كنند.
نماينده عالي دولت در استان كرمانشاه در ادامه گفت: كميته اي‌‌ با محوريت معاونت اقتصادي استانداري تشكيل مي شود تا وضعيت سپرده هاي مردم در بانك هاي خصوصي و نحوه مصرف آن را رصد كنند و در صورت اثبات اين موضوع كه سپرده ها در جايي غير از استان مصرف شده است؛ با متخلفين‌ حتما برخورد مي شود.
بازوند در ادامه گفت: متاسفانه بانك كشاورزي با استناد به يك نامه ديوان محاسبات سريعا و بدون اطلاع كارگروه اشتغال استان، پرداخت وام اشتغال روستايي به تمامي‌طرح هاي خارج از حوزه كشاورزي را متوقف كرده است كه در سال رونق توليد اينگونه رويكردها كه به اشتغال و توليد استان لطمه مي زند؛ به هيچ وجه قابل قبول نيست.
وي افزود: ديوان محاسبات همانند ديگر مجموعه ها در قبال اشتغال جوانان و رونق توليد مورد نظر رهبر معظم انقلاب، داراي مسئوليت است و در نشست مشتركي كه فردا با اين مجموعه داريم تلاش مي كنيم اين موضوع را سريع تر حل كنيم.
وي همچنين از دستگاه هاي اجرايي خواست سهم اشتغال خود را واقعي و براساس اعتبارت و منابع در اختيار تعيين كنند تا بتوانند آن را محقق نمايند در غير اين صورت اين نوع اشتغال كاغذي محسوب مي شود.
نرخ بيكاري در استان 2 ميليون نفري كرمانشاه اكنون حدود 18.7 درصد است.
3033/8066

سرخط اخبار استان‌ها