خسارت ملخ به كشاورزي سيستان و بلوچستان بيشتر از سيل است

چابهار- ايرنا- رئيس كميسيون كميسيون آب، كشاورزي و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي گفت: خسارت ملخ هاي صحرايي به كشاورزي، طبيعت و مراتع سيستان و بلوچستان بويژه مناطق چابهار و كنارك بيشتر از سيل و زلزله است.

به گزارش ايرنا احمد علي كيخا عصر شنبه در نشست كارگروه آب، كشاورزي و منابع طبيعي شهرستان چابهار اظهار داشت: نمي توان با دست خالي و بدون اعتبار با يك افت مخرب و ويران كننده كشاورزي مبارزه كرد.
وي افزود: هر كاري نيازمند اعتبار است و كميسيون كشاورزي در مجلس علاوه بر پيگيري ساير مشكلات و وظايف محوله در ماههاي اخير به موضوع ملخ ورود كرده و از نزديك مسائل و مشكلات و اقدامات انجام شده را رصد مي كند.
نماينده مردم شهرستانهاي زابل، زهك، هيرمند، نيمروز و هامون در مجلس شوراي اسلامي گفت: پس از پيگيري هاي فراوان قرار است فردا 10 ميليارد تومان به حساب وزارت جهاد كشاورزي واريز شود تا فعاليت ها در مبارزه با ملخ بهتر انجام شود.
وي بيان كرد: زيرساخت هاي مرز ريمدان براي صادرات و واردات كالا در حال پيگيري است و بزودي شاهد تحول در اين منطقه خواهيم بود.
كيخا به ظرفيت هاي كشاورزي، اقتصادي و تجاري چابهار اشاره كرد و افزود: استقرار قرنطينه نباتي در مرز ريمدان مي تواند بسياري از مشكلات واردات و صادرات محصولات كشاورزي را مرتفع كند.

**هجوم ملخ ها نوعي سيل هوايي است
نماينده مردم شهرستان هاي چابهار، نيكشهر، كنارك و قصرقند در مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: متاسفانه ملخ هاي صحرايي اندك سرسبزي و كشاورزي منطقه را از بين مي برند.
عبدالغفور ايران نژاد افزود: مشكلات چابهار در تمام بخش ها فراوان است و بايد دولت و مجلس براي جمع آوري هميشگي كشتي هاي ترال كف روب كه دريا را كاملا جارو و آبزيان را نابود مي كنند چاره اي بيانديشند.
وي بيان كرد: براساس آمارها بيش از 45 سال اثر تخريبي و ويراني كشتي ترال باقي مي ماند.
نماينده مردم شهرستان هاي چابهار، نيكشهر، كنارك و قصرقند در مجلس شوراي اسلامي گفت: متاسفانه سفره صيادان روز به روز خالي تر مي شود و بيش از 10 كشتي ترال در چابهار و كنارك ماهي را جارو و به خارج از كشور مي برند.
وي بر تعيين تكليف چاههاي فاقد پروانه تاكيد كرد و افزود: خسارت و وام هاي كشاورزي باهوكلات نيازمند تصميم جدي مسئولان است.

**كشاورزي چابهار با هجوم ملخ ها در حال نابودي است
سرپرست معاونت استانداري سيستان و بلوچستان و فرمانداري شهرستان ويژه چابهار نيز اظهار داشت: كشاورزي چابهار با هجوم ملخ ها در حال نابودي است و هر روز بر تعداد ملخ ها و سطح آلودگي ها افزوده مي شود.
رحمدل بامري افزود: سطح مبارزه با ملخ ها از چند هكتار ناچيز اسفند سال گذشته هم اينك به حدود 12 هزار هكتار رسيده است و احتمال افزايش نيز وجود دارد.
وي گفت: چنانچه نيرو، تجهيزات، خودرو و اعتبارات لازم تخصيص پيدا كند قطعا موفقيت در كنترل جمعيت و سطح آلودگي ملخ ها بيشتر مي شود.
سرپرست فرمانداري چابهار ادامه داد: اين شهرستان با حدود 300 هزار نفر جمعيت، سه بخش و 6 دهستان بيش از 320 كيلومتر مرز آبي و دهها فرصت مناسب اقتصادي، تجاري، كشاورزي و ترانزيتي دارد ولي همچنان كمترين سرانه فضاي آموزشي، ورزشي، بهداشتي، طرح هادي، آب و راه را در كشور دارد.
وي گفت: خشكسالي سبب ريزگردها و گرد و غبار در منطقه دشتياري، پلان و بخش مركزي شده است.
بامري تصريح كرد: طرح انتقال آب با لوله از 2 سد زيردان و پيشين، جبران خسارت كشاورزي و وام هاي كشاورزان باهوكلات، مقابله اصولي با ملخ، لايروبي هوتك ها، ساخت بندهاي آبخيزداري بتني و خاكي، تغيير الگوي كشت، شيرين سازي آب دريا، صدور پروانه براي چاههاي كشاورزي و صدور سند مالكيت اراضي كشاورزي مورد تاكيد است.

**24 هزار هكتار از زمين هاي كشاورزي چابهار در خطر گرگروها هستند
عضو شورايعالي استانهاي كشور نيز اظهار داشت: بيش از 24 هزار هكتار از زمين هاي كشاورزي چابهار در خطر گرگروها(فرسايش خندقي خاك) هستند و در هر بارندگي بر ميزان آن افزوده مي شود.
شه بخش گرگيج افزود: كشاورزي چابهار نيازمند شيرين سازي و انتقال آب دريا است تا شاهد رونق توليد و اشتغال باشيم.
وي بيان كرد: درصد بهره مندي مردم شهرستان چابهار از آب سالم 19 درصد است و بدون استثنا تمام روستاها با تانكر آبرساني سيار مي شوند.
عضو شورايعالي استانهاي كشور با اشاره به وجود سدهاي كهير، خيرآباد، پيشين و زيردان در جنوب سيستان و بلوچستان خواستار استقرار اداره كل امور آب منطقه در چابهار شد.
وي تصريح كرد: صادرات و واردات محصولات كشاورزي در مرز ريمدان به دليل عدم زيرساخت ها پس از گذشت سالها امكان پذير نيست و بايد وزارت جهاد كشاورزي به استقرار قرنطينه نباتي اقدام كند.
گرگيج تامين زيرساخت هاي اينترنت، استقرار گمرك و ساير ادارات در مرز ريمدان براي تسهيل واردات و صادرات كالا و جابجايي مسافر را خواستار شد.

**40 تن سم براي مقابله با ملخ ها نياز است
رئيس سازمان جهاد كشاورزي سيستان وبلوچستان نيز با اشاره به آلودگي بيش از 70 هزار هكتار از اراضي اين استان توسط ملخ هاي صحرايي، گفت: 40 تن سم براي مقابله با ملخ ها نياز است
حيدر زورقي افزود: همكاري دستگاههاي اجرايي براي مقابله با ملخ قابل قبول نيست و بايد به عنوان يك طرح ملي به آن نگاه شود و نيازمند توجه و اعتبار ملي هست.
وي بيان كرد: چابهار با توجه به آب و هواي مناسب مكان مناسبي براي ايجاد گلخانه و كشت هاي گلخانه اي است تا علاوه بر نياز بازار صادرات نيز انجام شود.
به گزارش ايرنا، رئيس و اعضاي كميسيون آب، كشاورزي و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي در سفر 2 روزه به چابهار و كنارك از مكان هاي آلوده به ملخ صحرايي، طرح هاي پرورش شتر مرغ در منطقه آزاد، قرنطينه ميوه و طرح هاي كشاورزي و شيلاتي روستاي تنگ كنارك و چابهار نيز بازديد و از نزديك مسائل و مشكلات و خسارت و راهكارهاي مقابله با ملخ صحرايي را بررسي كردند.
3043**3213