طرح كنترل فشار خون بالا براي 80 هزار شهروند خوي آغاز شد

اروميه- ايرنا- رييس دانشكده علوم پزشكي، خدمات درماني و بهداشتي خوي گفت: 80 هزار نفر بالاي 30 سال از جمعيت 385 هزار نفري شهرستان زير پوشش طرح بسيج ملي كنترل فشار خون قرار مي گيرند.

فاطمه مقدم تبريزي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: طرح بسيج ملي كنترل فشار خون در اين شهرستان براي افراد 30 سال به بالا، بانوان باردار و بيماران كليوي اجرا مي شود.
وي اضافه كرد: اين طرح از 28 ارديبهشت تا 15 خرداد امسال اجرا مي شود.
وي اظهار كرد: افزايش نسبت شناسايي و شروع مراقبت و درمان در بيماران مبتلا به فشار خون و افزايش آگاهي جامعه نسبت به عوامل خطر، پيامدها و اهميت تشخيص زودرس و كنترل فشار خون از اهداف مهم اين طرح است.
وي برخي از پيامدهاي ناگوار ناشي از فشار خون بالا را برشمرد و گفت: در اين شهرستان، روزانه تعداد بسياري از افراد حتي جوانان به سبب بي اطلاعي از وضعيت فشار خون خود، دچار مشكلات قلبي عروقي و سكته هاي مغزي مي شوند.
وي افزود: كم تحركي و رعايت نكردن رژيم غذايي سالم از عواملي است كه زمينه ابتلاي افراد به بيماري فشار خون بالا را فراهم مي كند و همين امر موجب بروز سكته هاي قلبي و مغزي در اشخاص مي شود كه اين روزها به طور چشمگيري شاهد آن هستيم.
وي گفت: نخستين هدف از اجراي اين طرح، آموزش و اطلاع رساني است و مرحله دوم غربالگري است كه با استقرار پايگاه هاي مختلف در مجامع عمومي، اداره ها و كارخانه ها نسبت به شناسايي افرادي كه داراي فشار خون بالا هستند، اقدام خواهد شد.
وي به سامانه خوداظهاري بسيج ملي كنترل فشار خون براي سهولت افرادي كه به هر دليلي نمي توانند به خانه هاي بهداشت يا مراكز بهداشتي مراجعه كنند، اشاره كرد و گفت: اين سامانه به نشانه Salamat.gov.ir راه اندازي شده است و كليه افراد بالاي 30 سال، زنان باردار و بيماران كليوي در هر سني مي توانند وارد اين سايت شوند و نسبت به تكميل پرسشنامه و ثبت فشار خون خود در سامانه اقدام نمايند تا با برنامه ريزي هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از بيماري پر فشار خون كه عامل اصلي سكته هاي قلبي و مغزي است تا حدود زيادي پيشگيري شود.
به گزارش ايرنا، دولت با هدف كاهش ميزان مرگ و مير ناشي از پُر فشاري خون، طرح بسيج ملي كنترل فشار خون بالا نامگذاري كرده و بصورت ملي اجرا مي كند.
8135/7129