۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۳
کد خبر 83318891
۰ نفر
نگاهي متفاوت به معتبرترين ليگ فوتبال جهان

تهران- ايرنا- در حالي كه يك هفته از پايان فصل ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي انگليس و قهرماني منچسترسيتي مي گذرد، اما اين ليگ معتبر همچنان درصد قابل توجهي از اخبار رسانه هاي ورزشي جهان را در اختيار دارد.

رسانه هاي مختلف سراسر دنيا و همچنين شبكه هاي اجتماعي، قهرماني مجدد منچسترسيتي را از زواياي مختلف بررسي مي كنند.
برخي رسانه ها با بررسي كارشناسانه بر اين باروند كه ليورپول تيمي قدرتمند و شايسته تر از منچسترسيتي براي قهرماني بود كه تنها يك اختلاف امتياز، بازهم در حسرت قهرماني باقي ماند.
با اين حال جمعي ديگر نيز «پپ گوارديولا» و شاگردانش در سيتي را سزاوار تكرار قهرماني دانستند كه با 13 پيروزي متوالي به خوبي توانشت اختلاف 6 امتيازي نسبت به ليورپول را جبران كرده و در نهايت جام را بالاي سر ببرد.
«ادن هازارد» ستاره بلژيكي چلسي هم بخش مهمي از اخبار رسانه هاي ورزشي جهان را به خود اختصاص داد كه موفق شد 15 گل به ثمر رسانده و 15 پاس گل را نيز ثبت كند. او به نوشته نشريات معتبر اروپايي بزودي راهي رئال مادريد خواهد شد.

*مربيان شاغل در فصل 2019-2018 ليگ برتر انگليس:
برايتون: كريس هيوتون از ايرلند/ منچسترسيتي: پپ گوارديولا از اسپانيا/ واتفورد: خاوير گارسيا از اسپانيا/ وستهام يونايتد: مانوئل پلگريني از شيلي/ تاتنهام:مائوريسيو پوچتينو از آرژانتين/
اورتون: ماركو سيلوا از پرتغال/ ساوتهمپتون: رالف هازنهوتل از اتريش/ هاردسفيلد: يان زيورت از آلمان/ منچستريونايتد: اوله گانه سولسشر از نروژ / كادريف: نيل وارناك از انگليس/
ليورپول: يورگن كلوپ از آلمان/ ولورهمپتون: نونو اسپيريتو از پرتغال/ لسترسيتي: براندن راجرز از ايرلند شمالي/ چلسي: مائوريتسيو ساري از ايتاليا/ فولهام: اسكات پاركر از انگليس/
نيوكاسل: رافائل بنيتز از اسپانيا/ كريستال پالاس: روي هاجسون از انگليس/ بورنموث: ادي هوو از انگليس/ برنلي: شان دايچ از انگليس و آرسنال: اوناي امري از اسپانيا.
براساس آمار مربيان شاغل در ليگ برتر انگليس پس از انگليسي ها كه با پنج مربي بيشترين سهم را دارند، مربيان اسپانيايي بيشترين فعاليت را دارند. مربيان آلماني و پرتغالي هر كدام با 2 مربي در رتبه بعدي قراردارند.

*ركوردهاي سيتي:
بي شك ليگ برتر انگليس يكي از پرگل ترين ليگ هاي فوتبال در دنيا است و در فصل 2019-2018 اين مسابقات و در جريان 760 ديدار برگزار شده، 1072 گل به ثمر رسيد.
منچسترسيتي كه بهترين خط حمله را به نام خود ثبت كرد در 38 بازي 95 گل به ثمر رساند و ميانگين 2.5 گل در هر ديدار را ثبت كردند.
شاگردان «پپ گوارديولا» درخط دفاع نيز بهترين عملكرد را در بين تيم هاي حاضر در ليگ برتر داشتند و تنها 23 گل دريافت كردند.

*كفش طلاي آفريقايي:
اوباميانگ، مانه و صلاح هر كدام با زدن 22 گل در صدر جدول گلزنان اين رقابت ها قرار گرفند. اوباميانگ از آرسنال و صلاح و مانه از ليورپول كه هر سه مهاجم از قاره آفريقا هستند.
«سرخيو آگوئرو» مهاجم آرژانتيني منچسترسيتي با 21 گل زده پس از اين جمع سه نفره در رتبه بعدي قرار گرفت.

*درخشش «هازارد»:
«ادن هازارد» مهاجم بلژيكي تيم چلسي با 15 پاس گل بهترين پاسور شد. او همچنين با ثبت عدد 137، بيشترين دريبل موفق را هم به ركوردهاي خود اضافه كرد.

*دستكش طلايي:
«آليسون بكر» دروازه بان برزيلي ليورپول با 21 كلين شيت بهترين عملكرد را دربين دروازه بانان ليگ برتر جزيره داشت و دستكش طلايي را از آن خود كرد.
اين درحالي است كه «لوكاس فابيانسكي» دروزاه بان لهستاني وستهام با 144 مهار توپ، بهترين عملكرد در دفع توپ مهاجمان حريف را به خود اختصاص داد.

**دلايل رشد ليگ برتر انگليس:
رشد ليگ برتر انگليس و قرار گرفتن آن در صدر ليگ هاي جهان به عواملي چون پخش تلويزيوني، مديريت صحيح منابع و نگاه كسب و كار به فوتبال برمي گردد.
براساس آمار، بيشترين حق پخش تلويزيوني در جهان به ليگ برتر انگليس اختصاص دارد و مديران اين ليگ بيشترين درآمد از اين محل را دارند.
نكته مهم تر اينكه مديران ارشد فوتبال انگليس فوتبال را فقط يك بازي نمي دانند و نگاه آنان به اين رشته ورزشي نگاه تجاري و كسب درآمد است. ازاين رو شاهد حضور پرتعداد برندهاي مختلف براي تبليغ كالا و خدمات خود در اين ليگ و كمك به اقتصاد ليگ برتر دارند.

*قدرت نمايي در اروپا:
به طورحتم درفصل 2019-2018 ليگ برتر انگليس يكي از موفق ترين دوران خود درطول تاريخ برگزاري اين رقابت ها خود را سپري و در بين ليگ هاي اروپايي موفق ترين ليگ بوده است.
گواه اين موضوع صعود چهارتيم از اين ليگ به فينال رقابت هاي ليگ قهرمانان اروپا و ليگ اروپا است.
تيم هاي ليورپول و تاتنهام يازدهم خردادماه درفينال ليگ قهرمانان اروپا و تيم هاي چلسي و آرسنال هشتم خردادماه در ديدارنهايي ليگ اروپا به ميدان مي روند تا قدرت اين ليگ در فصل جاري را به رخ حريفان خود بكشند.
براي دست يابي به قدرت تيم هاي انگليسي در ليگ قهرمانان اروپا كافي است به عملكرد تيم هاي انگليسي دراين ليگ به خصوص ديدارهاي مرحله نيمه نهايي اين ليگ نگاه دقيق تري داشته باشيم.
نمايندگان ليگ برتر انگليس براي رسيدن به فينال ليگ قهرمانان اروپا تيم هاي قدرتمند بارسلونا و آژاكس را درحالي شكست داده وحذف كردند كه كارشناسان با توجه به نتايج ديدارهاي رفت مرحله نيمه نهايي پيروزي 3 برصفر بارسلونا بر ليورپول و برتري يك برصفر آژاكس بر تاتنهام، شانس كمي براي نمايندگان انگليس براي صعود به ديدارنهايي ليگ قهرمانان قائل بودند.

*«عليرضا جهانبخش» و ليگ برتر انگليس
جهانبخش كه روزگار خوبي را در تيم آلكمارهلند سپري مي كرد با يك تصميم غيرمنتظره راهي برايتون انگليس شد تا بلكه بيشتر به چشم آيد.
متاسفانه مهاجم ملي پوش كشورمان دراين تيم روزگار خوبي را سپري نكرد و در اغلب ديدارهاي تيمش برروي نيمكت بود و يا درفهرست 18 نفره جايي نداشت او نه تنها موفق به گلزني نشد، بلكه هيچ پاس گلي هم به بازيكنان هم گروه خود براي گلزني نداد.
اين موضوع باعث شد تا جهانبخش در تيم منتخب بدترين بازيكنان فصل 2019-2018 جاي گيرد.
اين درحالي است كه «سون هيونگ مين» مهاجم ملي پوش كره اي تيم تاتنهام با درخشش خيره كننده در رقابت هاي فصل 2019-2018 عنوان بهترين بازيكن فصل اين تيم را درحالي از آن خود كرد كه «هري كين»، «كريستين اريكسن»، «لوكاس مورا»، «دله علي» و چندين و چند بازيكن سرشناس در اين تيم حضور داشتند.
بهترين و تاثيرگذار ترين گل هاي سون درتاتنهام به ديدارهاي اين تيم درچارچوب رقابت هاي ليگ قهرمانان اروپا برابر منچسترسيتي مربوط مي شود.
سون در ديدار رفت اين مرحله كه با برتري يك بر صفر تاتنهام همراه بود تنها گل تيمش را درون دروازه آبي آسماني ها جاي داد.
او درديدار برگشت اين مرحله كه با نتيجه 4 بر3 به سود منچسترسيتي به پايان رسيد، 2 گل از سه گل تاتنهام را به ثمر رساند تا در صعود تيمش به مرحله نيمه نهايي اين رقابت ها بيشترين سهم را داشته باشد.
ورزشي **9144**3783**