مبارزه با ملخ صحرايي نيازمند همكاري همه ي ادارات كشور است

چابهار- ايرنا- رئيس سازمان حفظ نباتات كشور گفت: مبارزه با ملخ صحرايي نيازمند همكاري همه ادارات كشور است تا بتوان با اين افت مخرب سريعا مقابله و زمين هاي كشاورزي را نجات داد.

محمد رضا درگاهي روز شنبه در حاشيه بازديد از مناطق درگير مبارزه با ملخ صحرايي در چابهار به خبرنگار ايرنا اظهار داشت: ملخ صحرايي هفت استان و 25 درصد از زمين هاي كشاورزي كشور را آلوده كرده است.
وي افزود: پيشگيري، نگاه به آينده و پيگيري براي از بين بردن ملخ صحرايي بايد در دستور كار باشد تا بتوانيم شرايط را به نحوي جلو ببريم تا در آينده با مشكلات بيشتري مواجه نشويم.
رئيس سازمان حفظ نباتات كشور گفت: مهار جمعيت ملخ ها بايد دغدغه مسئولان رده هاي مختلف باشد تا با اقدامات پيشگيرانه و تدافعي ملخي كه علاوه بر گياه خواري زراعت، مراتع و طبيعت را نابود مي كند از بين برود.
وي بيان كرد: متاسفانه همزمان با هجوم ملخ ها در كشور شاهد سيل و زلزله در استانهاي مختلف بوده ايم كه بيشتر بودجه ها و توجهات به آن سمت كشيده شد.
درگاهي ادامه داد: اين عوامل سبب شد تا اعتباري تخصيص پيدا نكند و بيشتر ادارات جهاد كشاورزي با اعتبارات داخلي خود اقدام به مبارزه با ملخ صحرايي بكنند.
وي بيان كرد: هجوم ملخ هاي صحرايي در اسفندارسال به كشور آغاز شد كه در ابتدا جمعيت ملخ ها زياد محتمل نبود ولي در سالجاري با توجه به وضعيت آب و هوايي، اقليم، بارندگي ها و رطوبت مناسبت جمعيت ملخ ها روز به روز بيشتر مي شود.
رئيس سازمان حفظ نباتات كشور گفت: هم اينك دولت و مجلس شوراي اسلامي با تلاش همديگر و جابجايي اعتبارات 10ميليارد تومان براي مبارزه با ملخ صحرايي اختصاص دادند.
وي بيان كرد: جبران خسارت ملخ در 6 استان كشور در دستور كار استو
درگاهي علت افزايش جمعيت ملخ ها را تكثير سريع، مهاجرت و تخم ريزي عنوان كرد.

**مبارزه با ملخ صحرايي از مرز 70 هزار هكتار گذشت
رئيس سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان نيز گفت: مبارزه با ملخ صحرايي از اسفند سال گذشته در اين استان آغاز شده و هم اينك از مرز 70 هزار هكتار گذشته است.
حيدر زورقي افزود: 116 تيم سم پاش، 50 دستگاه ماشين آلات و 150 نيروي انساني كار ديدباني و مبارزه با ملخ صحرايي را در سيستان و بلوچستان انجام مي دهند.
وي گفت: همكاري دستگاههاي اجرايي در طول سه ماه اخير مورد انتقاد است و انتظار داريم سطح همكاري ها با توجه به حجم آلودگي و مشكلات ملخ صحرايي بيشتر شود.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان بيان كرد: 40 تن سم براي مبارزه با ملخ نياز است و بايد هر چه سريعتر اعتبارات مورد نياز، نيرو و امكانات تخصيص پيدا كند.
وي ادامه داد: بايد از ظرفيت منطقه آزاد چابهار براي واردات خودروي كمك دار براي مبارزه با ملخ استفاده كرد.
به گزارش ايرنا، رئيس و اعضاي كميسيون آب، كشاورزي و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي در سفر 2 روزه به چابهار و كنارك از مكان هاي آلوده به ملخ صحرايي، طرح هاي پرورش شتر مرغ در منطقه آزاد، قرنطينه ميوه و طرح هاي كشاورزي و شيلاتي روستاي تنگ كنارك و چابهار بازديد و از نزديك مسائل و مشكلات را پيگيري و در نشستي در فرمانداري چابهار خسارت و راهكارهاي مقابله با ملخ صحرايي را بررسي كردند.
3043**3213