همدلی راز تامین امنیت ملی برای دهه‌های متوالی است

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینكه اهمیت ضرورت كاغذ به قدری است كه حتی در شرایط جنگی هم به عنوان یك كالای اساسی و استراتژیك به شمار می آید،همان گونه كه در دهه اول انقلاب اسلامی جنگ را به همدلی و همبستگی به پایان رساندیم و تضمین ٣ دهه انقلاب شد، اكنون هم می توان با در كنار یكدیگر بودن دهه های متوالی امنیت ملی را تامین كرد.

در نشستی با مدیران مسئول رسانه های مكتوب و مسئولان حوزه رسانه مشكلات نشریات مكتوب در حوزه های مختلف كاغذ، زینك، آگهی های دولتی و ... بررسی شد.
سید عباس صالحی در این نشست هدف از برگزاری این نشست این است كه با توجه به شرایط خاص امروز كشور نیاز ویژه ای به ارتباط و تعاملات حوزه رسانه با مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت عام و با معاونت امور مطبوعاتی به صورت خاص داریم. بنابراین باید تلاش كنیم از این مراودات بهره كافی بریم.
صالحی ادامه داد: در ماه های اخیر شاهد اتفاقات مختلفی در كشور بودیم كه حوزه رسانه با آن در ارتباط بوده است. در ابتدای سال وقوع سیل با وسعت گسترده در كشور خسارات زیادی وارد كرد هر چند شاهد بركاتی نیز در این زمینه بودیم كه از آن جمله می توان به تامین و ترمیم سدها و همچنین نمایش همدلی و همبستگی اجتماعی اشاره كرد.
وی در عین حال تصریح كرد: وقوع سیل به دلیل اینكه كشور در معرض عوارض طبیعی است نسبتی با رسانه ایجاد كرد مبنی بر اینكه مسئولیت رسانه به ویژه رسانه های مكتوب در اینگونه حوادث چگونه است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: برخی رسانه ها در كنار رسانه های مكمل حركت كردند و نسخه های الكترونیك برای خود ایجاد كردند. اینكه رسانه های مكتوب چگونه می توانند با موضوعات كشور نسبت برقرار كنند و برای آن ها جدی باشد. هر چه قدر در این حوزه دخیل تر باشیم با فضای اجتماعی ارتباط گسترده تری پیدا می كنیم.
صالحی یادآور شد: در سیلی كه اتقاق افتاد شاهد تجربه های خوبی از رسانه ها بودیم و بازخوانی این تجربه ها برای آینده موثر است.
وی گفت: مسئله دیگری كه در ماه های اخیر شاهد آن بودیم موضوعات حوزه بین المللی بود. موضوع برجام با نگاه تنش زدایی و فعالیت سیاسی و اجتماعی در مجامع بین المللی بود. تورم در سال های ٩٥ و ٩٦ تك رقمی شده بود و مسیر روابط اقتصادی و اجتماعی كشور در این بازه زمانی قابل پیش بینی بود ولی خروج دولت آمریكا از برجام تلاطم های اقتصادی و روانی پدید آورد.

** همدلی راز تامین امنیت ملی كشور

عضو كابینه دولت دوازدهم اظهارداشت: با این شرایط، مناسبات رسانه با فضای جدید كشور دارای اهمیت است. آن ها در جهت اطلاع رسانی و توجه به منافع ملی از اهمیت برخوردار هستند. همه ما شاهد اتفاقات خاصی در منطقه هستیم كه نباید آن را دست كم بگیریم.
صالحی در عین حال تصریح كرد: همان گونه كه در دهه اول انقلاب اسلامی جنگ را به همدلی و همبستگی به پایان رساندیم و تضمین ٣ دهه انقلاب شد، اكنون هم می توان با در كنار یكدیگر بودن دهه های متوالی امنیت ملی را تامین كرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از كمبود اقلام مورد نیاز رسانه به عنوان موضوع سوم مورد توجه از سوی این وزارتخانه در ماه های اخیر یاد كرد و گفت: كاغذ یكی از اقلامی است كه در ماه های اخیر دچار مشكلاتی شد. اول اینكه مصرف كاغذ روزنامه در سال ٩٦ به كشور وارد شده، ٥٥ هزار تن واردات داشته ایم. در سال ٩٧ تاكنون ٣٩ هزار تن بوده است. واردات كاغذ فاصله قابل توجهی نسبت به سال ٩٦ داشته كه این فاصله بازار كاغذ را گرفتار التهاباتی كرد كه این موضوع برای رسانه مهم و جدی است.
صالحی در عین حال تصریح كرد: موضوع كاغذ همواره در هیات دولت مطرح بود و در جلسات مختلفی راجع به آن بحث شده است. در آنجا مكرر گفته ایم كه كاغذ را كمتر از گوشت و مرغ و ... با توجه به شرایط حاكم بر كشور نبینیم. همان طور كه در جنگ كمبود مواد غذایی اختلال ایجاد می كند به همان اندازه هم حذف و كمبود كاغذ نیز در كشور اختلال ایجاد می كند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این اختلال ها در ارز نیمایی شرایط خاص خود را در حوزه كاغذ پدید آورد و امیدواریم ثبات نسبی تری در ارز كاغذ داشته باشیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاكید بر اینكه كاغذ حتی در شرایط جنگ نیز به عنوان یك كالای استراتژیك به شمار می آید، گفت: با این كالا می توانیم هویت و امنیت خود را حفظ كنیم.

** نشر فرصتی برا ی حل مشكلات كاغذ

صالحی در ادامه گفت: پس از تاكید مقام معظم رهبری بر ضرورت حل مشكلات كاغذ بعد از بازدید از نمایشگاه كتاب تهران و همچنین حضور آقایان جهانگیری و نهاوندیان در نمایشگاه، فرصتی فراهم شد تا از زاویه نشر، مسئولان عالی رتبه و اقتصادی كشور با موضوع كاغذ درگیر شوند و این امر منتهی به نامه مشترك وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صمت در این زمینه شد. بر این اساس مقرر شد در حوزه كاغذ روزنامه و كتاب همان ارز ٤٢٠٠ تومان را حفظ كنیم. در این زمینه تلاش می كنیم دقت های قابل توجهی صورت بگیرد.
وی افزود: در ١٤ ماه گذشته ٣٩ هزار و ١١٨ تن كاغذ روزنامه ترخیص شده است. از این میزان ١٠ تا ١١ هزار تن در دوره تشكیل كارگروه كاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ٢٨ هزار تن قبل از تشكیل كارگروه در این وزارتخانه ترخیص شده است.
صالحی گفت: در كل سال ٩٧ تا تاریخ ١٥/٢/٩٨ مجموعا ٢٥٩ هزار تن كاغذ در ٥ گروه روزنامه، چاپ و تحریر، رول، بالكی و LWC وارد شده است.
وی در عین حال تصریح كرد: در راستای شفاف سازی تمامی مصوبات كارگروه بعد از هر جلسه منتشر شد ه و در دسترس عمومی قرار گرفته است زیرا معتقدیم به هر میزان كه شفافیت وجود داشته باشد سوءتفاهم ها كاهش می یابد.

** ضرورت بازنگری در نظام واردات، تولید و اصلاحات

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در نظام واردات، تولید و توزیع كاغذ حوزه فرهنگ نیاز ضروری به بازنگری داریم.
وی افزود: با توجه به محدود شدن دامنه اختیارات این وزارتخانه حول كاغذ فرهنگی شامل كاغذ مطبوعات و نشر در این زمینه، ساختار كارگروه و وظایف معاونت های فرهنگی و مطبوعاتی بازتعریف می شود.

** برخورد جدی با متخلفان توزیع و واردات كاغذ

وی تصریح كرد: برخورد با متخلفان و دلال های حوزه توزیع و واردات كاغذ به طور جدی در حال پیگیری است. به طور قطع با كسانی كه بعد از تشكیل كارگروه ساماندهی كاغذ در این وزارتخانه كاغذ وارد كرده باشد ولی توزیع نكرده باشد و یا به قیمت توزیع نكرده باشد برخورد می شود.
صالحی با اشاره به شرایط حاكم امروز بر كشور تاكید كرد: با درایت مقام معظم رهبری، همت رییس جمهور و دولت و اهتمام مردم از این مسیر هم سربلند عبور می كنیم زیرا در این شرایط دشمن دندان طمع نسبت به كشورمان دارد و امیدوارم در حوزه مواد مورد نیاز مطبوعات كاغذی و سنتی نیز مسیری كه در پیش گرفته ایم بخشی از دغدغه ها را كاهش دهد.
در این نشست برخی از مدیران مسئول رسانه ها به ارائه نظرات، پیشنهادها و برخی مشكلات در حوزه های مختلف از جمله ارز كاغذ، زینك، آگهی های دولتی، مدیریت حوزه كاغذ و ... پرداختند.
فراهنگ ** 9211 **