كاوش باستان شناسی در محوطه تاریخی «كله كوب» آغاز شد

بیرجند - ایرنا - مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان گفت: پس از انجام مطالعات ژئوفیزیك محوطه تاریخی «كله كوب» آیسك این شهرستان از محل اعتبارات استانی سال 97، عملیات كاوش آن از 22 اردیبهشت ماه جاری آغاز شد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، محمد عرب افزود: این كاوش توسط یك تیم پنج نفره به سرپرستی دكتر محمد حسین عزیزی خرانقی در دست انجام است.
وی ادامه داد: محوطه تاریخی كله كوب در شهر آیسك، شهرستان سرایان و استان خراسان جنوبی قرار دارد كه به شماره 23005 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
عرب بیان كرد: ارتفاع محوطه حدود هزار و 360 متر از سطح دریا و وسعت آن بر اساس گمانه زنی های صورت گرفته در سال های گذشته حدود هفت هكتار است.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان با بیان اینكه محوطه كله كوب یكی از معدود محوطه‌های پیش‌ از تاریخ شناسایی شده در خراسان جنوبی است گفت: این محوطه دارای توالی فرهنگی مناسبی از هزاره پنجم تا سوم پیش از میلاد در این منطقه است و كاوش‌های این محوطه می‌تواند به عنوان مبنایی برای مطالعات آتی باستان‌شناختی در استان خراسان جنوبی، مدنظر قرار گیرد.
وی اضافه كرد: توالی لایه ‌نگاری شناسایی ‌شده بر اساس كاوش صورت گرفته شامل دوره‌های مفرغ، آغاز شهرنشین و هزاره پنجم پیش از میلاد است.
عرب افزود: استقرار در محوطه از اوایل دوره مس‌ سنگی حدود هفت هزار سال قبل آغاز و در دوره مفرغ حدود پنج هزار سال پیش به پایان می‌ رسد.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان یكی از ویژگی های برجسته این محوطه را حضور سفال های لبه واریخته شاخص دوره آغاز شهرنشینی عنوان كرد كه به تعداد زیاد در این محوطه شناسایی شده است.
وی با بیان اینكه نمونه هایی از سفال های اوروكی و سینی های بانشی در كنار حجم زیادی سفال نخودی محلی ولایه های مشابه شناسایی شده است گفت: حضور چنین سفال های شاخص دوره آغاز شهرنشینی در این بخش ایران بسیار جالب توجه است.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان ادامه داد: در زیر لایه های هزاره چهارم پیش از میلاد، شواهدی از فرهنگ های اوایل دوره مس سنگی كه تاریخ پیشنهادی برای آن حدود هفت هزار سال پیش تخمین زده می شود، شناسایی شده است.
وی ابراز امیدواری كرد؛ با اختصاص اعتبارات بیشتری برای فعالیت های پژوهشی و كاوش باستان شناسی و تداوم كاوش ها در این محوطه تاریخی، اطلاعات كامل تری حاصل شود.
عرب گفت: جمع آوری اطلاعات و تهیه پرونده ثبتی برای 11 محوطه تاریخی بسیار شاخص كه از بین حدود 70 محوطه انتخاب و برای ثبت در فهرست آثار ملی كشور در دست اقدام است.
وی یادآور شد: برای تكمیل پرونده ها و تهیه نقشه توپوگرافی محوطه ها نیاز به اختصاص اعتبار است كه امیدواریم در سال جاری بتوانیم ضمن ثبت این محوطه ها، گمانه زنی و كاوش این محوطه ها را نیز شروع كنیم.
9893 * 6054