۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۷
کد خبر: 83318824
۰ نفر
ساخت ربات دارورسان با استفاده از سلول‌های قلب

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه سیتی هنگ‌كنگ با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ربات انعطاف‌پذیر كوچكی ساختند كه قابلیت خم كردن بال‌ها و دم خود را دارد.

دم این ربات كوچك كه برای دارو رسانی هدفمند به بدن كاربرد دارد، با لایه‌ای از سلول‌های قلب موسوم به كاردیو میوسیت پوشیده شده است. بال‌های ربات نیز پوششی از جنس نوعی هیدروژل حساس به نور دارد.
هنگامی كه سلول‌های قلب به طور هماهنگ ضربان دارند، موجب حركت دم ربات به بالا و پایین می‌شوند. این حركت دم موجب جابه‌جایی ربات درون مایعات می‌شود و بال‌های آن كه در محیط‌های تاریك كاملا گسترده هستند، ربات را به بالا می‌راند. زمانی كه پرتوهای مادون قرمز از پوست عبور كرده و به بال‌های ربات برخورد می‌كنند، موجب تغییر وضعیت بال‌ها می‌شوند. این تغییر وضعیت بال‌ها حركت رو به جلوی ربات را متوقف كرده و امكان آزادسازی دارو را در محل موردنظر فراهم می‌كند.
در آزمایش‌های اولیه این ربات توانست با موفقیت، داروهای ضد سرطان را در مجاورت سلول‌های سرطانی رها كند. اكنون محققان در تلاشند تا سیستمی‌ را توسعه دهند كه امكان كنترل مستقل هریك از بال‌ها را فراهم می‌كند و قابلیت مانور ربات را افزایش می‌دهد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Small منتشر شده است.
علمی **9259** 1055

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش