۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۰
کد خبر: 83318817
۰ نفر
چین، ایستگاه پایانی سفر آسیایی ظریف

پكن- ایرنا- انتخاب چین به عنوان ایستگاه پایانی سفر آسیایی «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، نشان می دهد كه تهران و پكن غیر از اینكه دارای روابط جامع راهبردی هستند بلكه به عنوان دو كشور دوست، از جایگاه سیاسی بالایی نزد یكدیگر نیز برخوردارند.

به گزارش ایرنا ظریف كه قبل از سفر به چین، راهی تركمنستان، هند و ژاپن شده بود روز گذشته وارد پكن پایتخت چین شد و با 'وانگ یی' وزیر خارجه چین آخرین تحولات در روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی را مورد مشورت قرار داد.
هدف اصلی از این سفر این بود كه رایزنی هایی با مقام های چین صورت گیرد مبنی بر اینكه مسئول اصلی تنش های فزاینده در منطقه آمریكا است و دیگران نباید به ایران خرده بگیرند.
افزون بر این ظریف تلاش كرد تا گام دیگری برای تقویت روابط چین و ایران بردارد وزیر خارجه چین هم از این سفر و این تلاش ها بسیار استقبال كرد و ایران را یك شریك بزرگ و مهم كشورش دانست.
مقام های دو كشور درباره تحولات مرتبط به توافق هسته ای ، روابط دوجانبه ، برنامه راه ابریشم و مشاركت ایران ، اوضاع منطقه ای، سوریه، افغانستان و راهبردهای تنش زای آمریكا بحث و رایزنی كردند.
ظریف در ملاقات خود با وزیر خارجه چین هم همچون دیدار با شینزو آبه نخست وزیر و تارو كونو وزیر خارجه ژاپن تاكید كرد كه ایران در یك سال گذشته پس از خروج آمریكا از برجام و به رغم بازگشت تحریم ها بیشترین خویشتنداری را نشان داده است.
از سوی دیگر سفر وزیر خارجه ایران این پیام را برای كشورهای منطقه به همراه داشت مبنی بر اینكه برای نجات برجام لازم است كشورها از بیانیه های سیاسی فراتر بروند او گفت در این میان كشورهای چین و روسیه، حمایت های بیشتری از ایران انجام داده اند اما اروپایی ها كماكان باید برای حفظ برجام تلاش بیشتری بكنند.
سفر وزیر خارجه ایران به منطقه این پیام را در خود دارد كه آمریكا مسئول اصلی تشدید تنش ها است، ایران كوشیده است به رغم همه فشارها به برجام پایبند باشد و نجات برجام در آینده به اقدامات عملی دیگر طرف های برجام مربوط است.
وانگ یی وزیر خارجه چین هم تاكید كرد كه كشورش شرایط ایران را درك می كند و برای حراست از حقوق مشروع ایران و تبادلات دو كشور از هیچ تلاشی دریغ نخواهد كرد.
او كه كشورش در خط مقدم جنگ تجاری با آمریكا قرار گرفته است، یك بار دیگر یكجانبه گرایی را یك خطر بزرگ برای دنیا دانست و گفت كه چین به هیچ وجه با تحریم های آمریكا موافق نیست و این تك روی ها را خطری برای جامعه بین المللی می داند.
وزیر خارجه ایران موفق شد در این سفر آگاهی مسئولان و مقام های كشورهای ژاپن و چین را درباره تنش های منطقه ای بالا ببرد و اینكه شكل و شمایل منطقه ای را به طور دقیق برای آنها تشریح كند.
او ضمن اعلام مواضع ایران به مقام های این كشورها توضیح داد كه آمریكا با اعزام ناو هواپیمابر و تجهیزات دیگر به منطقه فقط باعث تشدید تنش می شود و ایران در چنین شرایطی طبیعتا از خود دفاع می كند ولی هرگز خواستار درگیری نبوده است.
در بخش تجاری نیز ایران و چین همچنان درباره گسترش روابط اقتصادی و مبادلات معمول تجاری بحث و تبادل نظر كردند و چین از مشاركت كشورمان در راه ابریشم جدید استقبال نمود.
پیش از این نیز مقام های چین گفته اند كه ایران یك گذرگاه مهم و كلیدی در راه ابریشم است و چین كاملا از مشاركت ایران در این مسیر تجاری حمایت می كند و خواستار توسعه روابط دو جانبه است.
ظریف پیش از ترك پكن در گفت و گو با ایرنا از چین به عنوان یكی از مهمترین شركای سیاسی و اقتصادی ایران یاد كرد و اظهار داشت: با چین دارای روابط جامع راهبردی هستیم و در این سفر گفت و گوهای خوبی با طرف چینی داشتیم.
ظریف با بیان اینكه «در این سفر پاسخ پیام آقای روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران را از مقامات چینی دریافت كردیم»، خاطرنشان كرد: حمایتی هم كه روز گذشته وزارت امور خارجه چین در مورد برجام اعلام كرد برای ما بسیار مهم بود.
وزیر امور خارجه ایران تصریح كرد: در مجموع تحولات خوبی در این سفر صورت گرفت و امیدوارم نتایج آن برای مردم ایران و منطقه خیر و نیكی باشد.
آساق**231**1904**