۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۹
کد خبر 83318801
۰ نفر
انتشار فراخوان جشنواره‌ فیلم كودك و نوجوان

تهران - ایرنا - مقررات و فراخوان سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های كودكان و نوجوانان به منظور اعتلای تولیدات سینمای كودك و نوجوان و معرفی آثار برتر این حوزه در عرصه ملی و بین‌المللی منتشر شد.

بر اساس اعلام سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های كودكان و نوجوانان؛ با توافق‌نامه سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری، شهرداری اصفهان و بنیاد سینمایی فارابی، سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های كودكان و نوجوانان از 28 مرداد تا 4 شهریورماه 1398 (همزمان با عید سعید غدیرخم) برابر با 19 تا 26 آگوست 2019 در دو بخش «ملی» و «بین المللی» بر اساس شرایط و مقررات زیر در شهر تاریخی اصفهان برگزار می‌شود.
در این دوره آثار مورد توجه مبتنی بر آموزه‌های اعتقادی، اخلاق نیكو، سبك زندگی، احترام به نهاد خانواده و همنوعان، نشاط و شادی، امید و اعتماد به نفس، تلاش برای پیشرفت، مسئولیت پذیری اجتماعی، دوستی با طبیعت و آمادگی مخاطب برای مواجهه با چالش‌های دنیای آینده می‌باشد.
متن كامل فراخوان سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های كودكان و نوجوانان به شرح ذیل است:

1. اهداف جشنواره
1-1) معرفی آثار برتر سینمای كودك و نوجوان در عرصه ملی و بین‌المللی
2-1) زمینه‌سازی برای توسعۀ پایدار و متوازن سینمای كودك و نوجوان
3-1) زمینه‌سازی برای تبادل اندیشه و تعامل دست‌اندركاران سینمای كودك و نوجوان، صاحب‌نظران و همۀ اركان زنجیرۀ تولید، عرضه و ترویج صنایع فرهنگی
4-1) تلاش برای ارتقاء كیفی و گسترش ضریب نفوذ سینمای كودك و نوجوان از طریق شناسایی ظرفیت‌ها و بازیابی سرمایه‌های انسانی و فرهنگی

2. بخش‌های اصلی جشنواره
2-1) مسابقه سینمای بین‌الملل
1-1-2) مسابقه فیلم‌های سینمایی

* بهترین فیلمنامه فیلم سینمایی
* بهترین كارگردانی فیلم سینمایی
* بهترین فیلم سینمایی
* بهترین فیلم سینمایی پویانمایی
* جایزه ویژه هیات داوران

2-1-2) مسابقه فیلم‌های كوتاه
* بهترین فیلم كوتاه داستانی
* بهترین فیلم كوتاه پویانمایی

2-2) مسابقه سینمای ایران
1-2-2) مسابقه فیلم‌های سینمایی
* بهترین بازیگر فیلم سینمایی
* بهترین فیلمنامه فیلم سینمایی
* بهترین كارگردانی فیلم سینمایی
* بهترین فیلم سینمایی
* بهترین فیلم سینمایی پویانمایی
* جایزه ویژه هیات داوران

2-2-2) مسابقه فیلم‌های كوتاه
* بهترین فیلم كوتاه داستانی
* بهترین فیلم كوتاه پویانمایی

3-2-2) مسابقه فیلم‌های بلند داستانی
* بهترین فیلمنامه فیلم بلند داستانی
* بهترین كارگردان فیلم بلند داستانی
* بهترین فیلم بلند داستانی

4-2-2) جوایز ویژه دبیر
*در این دوره، ذیل بخش مسابقه سینمای ایران، به آثاری كه «نوآوری»، «ظرفیت كسب و كار» و «پیوست فرهنگی» را مورد توجه قرار داده باشند، از سوی دبیر جشنواره جوایز ویژه‌ای اهدا می‌شود. منظور از «پیوست فرهنگی» ظرفیت‌های یك فیلم برای گسترش به صنایع مجاور و تبدیل آن به منظومه‌ای از آثار فرهنگی است.
5-2-2) آثار قابل تبدیل به وب‌سری
*با توجه به گسترش قلمرو فضای مجازی و تلاش برای تولید محتوای بومی ویژۀ گروه سنی كودكان و نوجوانان، به عنوان مأموریت ملی، در این دوره از جشنواره در بخشی ویژه به «آثار وب‌سری «پرداخته می‌شود.
2-3) جایزۀ سیفژ
یك هیات داوری بین‌المللی (یك داور ایرانی و دو داور خارجی) معرفی شده از سوی سازمان سیفژ (سازمان بین‌المللی فیلم‌های كودك و نوجوان) جایزه اصلی این سازمان جهانی را به بهترین فیلم بلند جشنواره اهدا خواهند كرد. این جایزه به تشخیص هیات داوران، به كارگردان و یا تهیه كننده فیلم اهدا می‌شود. همچنین این هیات یك دیپلم افتخار نیز به یك فیلم كوتاه یا پویانمایی كوتاه اهدا می‌كند.
2-4) جایزه هیئت داوران كودك و نوجوان بین الملل
در این بخش یك گروه داوری، متشكل از كودكان و نوجوانان ایرانی و خارجی كه از سوی دبیرخانه جشنواره برگزیده خواهند شد، به بهترین فیلم سینمایی در این بخش پروانه زرین اهدا می‌كنند.
2-5) جایزه شهید بهنام محمدی
در این بخش تندیس زرین اولین شهید نوجوان دوران دفاع مقدس به تهیه كننده یا كارگردان یك فیلم كه با مضامین ایثار، دفاع مقدس، مقاومت و ارزش‌های اسلامی تولید شده باشد اهدا می‌شود.
2-6) جایزه ویژه زاون قوكاسیان
در این بخش یك گروه داوری، متشكل از منتقدان، فعالان فرهنگی و هنری و سینماگران اصفهان كه از سوی دفتر جشنواره در استان برگزیده خواهند شد، به بهترین فیلم در بخش سینمای ایران این جایزه را اهدا می‌كنند.
2-7) جایزه هیأت داوری كودكان و نوجوانان ایران
در این بخش یك گروه داوری از كودكان و یك گروه داوری از نوجوانان كه از سوی دفتر جشنواره در اصفهان برگزیده خواهند شد، به بهترین فیلم سینمایی گروه مخاطب خود پروانه زرین اهدا می‌كنند.
2-8) نمایش‌های ویژه
شامل نمایش فیلم‌هایی كه مربوط به یك فیلم ساز باشد یا نمایش فیلم‌هایی كه مربوط به یك كشور باشد و یا مجموعه‌ای از فیلم‌های دارای موضوع مشترك، یا هر بسته نمایشی دیگری بر اساس رویكردهای جشنواره است كه به صورت غیر رقابتی و به تشخیص دبیر جشنواره عرضه می‌شود.

3. داوری
1-3) هیئت‌های داوری مستقلی برای بخش‌های بین الملل و سینمای ایران حداقل 5 نفر در هر بخش متشكل از هنرمندان، صاحب‌نظران و فعالان سینما توسط دبیر جشنواره انتخاب شده و آثار داوری می‌شوند.
2-3) هیچیك از دست‌اندركاران اصلی تولید آثار بخش‌های رقابتی نمی‌توانند عهده‌دار مسئولیت انتخاب و یا داوری فیلم‌های آن بخش باشند.
3-3) یك نماینده از طرف دبیر جشنواره جهت برگزاری جلسات هیئت داوران بدون حق رای شركت می‌كند.

4. مقررات جشنواره
4-1) انتخاب فیلم توسط هیأت‌های انتخاب مستقل با حكم دبیر جشنواره انجام خواهد شد و در صورت به حد نصاب نرسیدن تعداد آثار منتخب هر بخش از مسابقه (حداقل 7 فیلم)، آثار انتخابی به صورت غیررقابتی به نمایش درخواهند آمد.
4-2) آثار ارائه شده باید از نظر محتوا و شیوه روایت، قابلیت جذب مخاطبان كودك و نوجوان را دارا باشند و برای كودكان و نوجوانان ساخته شده باشند.
4-3) تاریخ تولید فیلم‌های بخش مسابقه سینمای بین الملل نباید قبل از سال 2017 میلادی و فیلم‌های بخش‌های مسابقه سینمای ایران نیز نباید قبل از سال 1397 شمسی باشد.
4-4) فیلم‌های شركت كننده در بخش مسابقه تا قبل از برگزاری جشنواره، نباید در شهر اصفهان نمایش داده شده و یا از شبكه‌های نمایش خانگی و تلویزیونی كشور پخش شده باشند و یا در یكی از دوره‌های گذشته جشنواره كودكان و نوجوانان شركت كرده باشند. فیلم‌های پذیرفته نشده در دوره‌های قبل نیز امكان شركت در دوره جدید را نخواهند داشت.
4-5) در تمامی بخش‌های مسابقه بین‌الملل، از هر كشور غیر ایرانی حداكثر 2 فیلم و از كشور ایران حداكثر 3 فیلم حضور خواهند داشت.
4-6) آثار سینمایی در این دوره از جشنواره در 2 گروه سنی كودك و نوجوان نمایش داده خواهد شد.
4-7) فیلم‌های كوتاه كمتر از 15 دقیقه و فیلم‌های سینمایی بیشتر از 75 دقیقه می‌توانند متقاضی حضور در جشنواره باشند.
4-8) دبیرخانه جشنواره امكان حضور حداكثر 6 نفر از عوامل اصلی فیلم‌های سینمایی (كارگردان، تهیه كننده، فیلمنامه‌نویس و 3 نفر بازیگر) و 1 نفر از فیلم‌های كوتاه (كارگردان) و حداكثر 3 نفر از عوامل اصلی آثار بلند داستانی (كارگردان، تهیه كننده، فیلمنامه نویس) را به تناسب جدول نمایش در تعدادی از روزهای جشنواره فراهم می‌كند.
4-9) حضور هیات‌های میهمان آثار پذیرفته شده در برنامه‌هایی نظیر كنفرانس مطبوعاتی، مصاحبه با رسانه‌ها و جلسۀ تحلیل بازار هدف و آنالیز اقتصادی فیلم‌ها كه از سوی جشنواره برگزار خواهد شد الزامی است.
4-10) تهیه كننده یا پخش كننده قانونی فیلم، كه متقاضی شركت در جشنواره است، می‌بایست با مراجعه به سایت جشنواره (www.icff.ir) مراحل ثبت نام خود را تكمیل كند و اطلاعات فیلم را به همراه عكس فیلم در پرتال جشنواره ثبت نماید.

5. ارسال فیلم برای جشنواره
1-5) متقاضیان برای ارائه نسخه اولیه، فیلم‌های خود را به صورت (DVD, Blu-Ray) و با زیرنویس انگلیسی و یا از طریق WeTransfer به دفتر جشنواره ارسال كنند.
2-5) دفتر جشنواره آماده دریافت فایل‌ها از طریق بارگذاری است و برای استفاده از این امكان به جای ارسال پستی اثر و یا تحویل حضوری، متقاضیان فایل فیلم را بارگذاری كرده و لینك فیلم را از طریق نشانی پست الكترویكی intl@icff.ir یا info@icff.ir ارسال كنند. صاحبان آثار ظرف 48 ساعت از دریافت اثر توسط دبیرخانه مطلع خواهند شد.
3-5) تكمیل فرم ثبت نام به شكل آنلاین از طریق وب سایت جشنواره در پرتال جشنواره قابل مشاهده است.
4-5) یادداشت كارگردان درباره فیلم، بیوگرافی، فیلموگرافی، عكس كارگردان و چند قطعه عكس از فیلم، پوستر، بروشور و تراكت فیلم از طریق سایت جشنواره بارگذاری شود.
5-5) آنونس تنها برای فیلم‌های بلند حداكثر تا 3 دقیقه از طریق WeTransfer بارگذاری شود.
5-6) فهرست دیالوگ فیلم از طریق ایمیل ارسال شود.
7-5) برای تبلیغ فیلم در رسانه‌های ملی و بین المللی، ضروری است تا تیزری از صحنه‌های فیلم‌های بلند حداكثر به مدت 3 دقیقه و برای فیلم‌های كوتاه حداكثر 1 دقیقه ارسال شود.
8-5) دبیرخانه جشنواره از هر فیلم بلند یك نسخه را به عنوان سابقه نگهداری می‌كند و در صورت نیاز برای امور پژوهشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
9-5) تمام نسخه‌های ارسالی جهت اكران در جشنواره باید توسط صاحبان آثار بیمه شود و در زمان برگزاری توسط دفتر جشنواره بیمه خواهند شد.
10-5) فیلم‌ها در جشنواره به صورتDCP نمایش داده خواهد شد. صاحبان آثار لازم است برای نسخه‌های DCP كه رمزگذاری شده است، كد رمز مربوطه (DKDM) را به آدرس ایمیل جشنواره ارسال كنند.
11-5) تمامی نسخه DCPفیلم‌ها باید به زبان اصلی ارائه شوند و اگر زبان فیلم‌ها غیر انگلیسی است باید نسخه‌ای از فیلم ارائه شود كه دارای زیرنویس به زبان انگلیسی باشد.
12-5) آخرین مهلت ثبت نام در پرتال جشنواره و ارائه فیلم‌های ایرانی و غیر ایرانی تا 15 تیرماه 1398 مصادف با 6 جولای 2019 تعیین می‌شود.
13-5) آخرین مهلت تحویل نسخۀ اصلی یاDCP فیلم‌های پذیرفته شده، در بخش‌های مختلف جشنواره حداكثر تا 15 مرداد 1398 مصادف با 6 آگوست 2019 است. (هزینۀ آماده‌سازی فیلم‌ها برعهدۀ متقاضیان است.)
14-5) دبیرخانه جشنواره برای تمامی آثار پذیرفته شده، گواهی شركت صادر می‌كند.
15-5) به منظور احترام به مقررات و مخاطبین، در صورت عدم ارائه نسخه مذكور در تاریخ مقرر دبیرخانه جشنواره می‌تواند فیلم را از تمامی برنامه‌های اعلام شده كنار بگذارد.
16-5) برنامه‌ریزی و تعیین نوبت‌های نمایش فیلم‌های پذیرفته شده به عهده دبیرخانه جشنواره است.
17-5) پس از تحویل نسخه آثار به دبیرخانه جشنواره، امكان كنار گذاشتن آنها از برنامه وجود ندارد.
18-5) ثبت‌نام در سایت جشنواره و تحویل فیلم، به منزله قبول كامل مقررات و ضوابط نمایش فیلم در ایران از سوی صاحبان قانونی فیلم‌ها است.
19-5) اطلاع‌رسانی اخبار جشنواره، نتایج انتخاب و سایر موارد صرفاً از طریق مسئولین و یا سایت جشنواره صورت می‌پذیرد.
20-5) تفسیر و اخذ تصمیم نهایی درباره موارد پیش بینی نشده و یا دارای ابهام به عهده دبیر جشنواره است.
نسخه مقررات به 3 زبان انگیسی و عربی و فارسی تدوین شده است و در صورت ایراد در تفسیر قوانین، نسخه فارسی معیار قضاوت خواهد بود.
فراهنگ ** 9246 ** 1355