دراقدامی تبلیغاتی؛ چند كارمند اكسون موبیل آمریكا از عراق خارج شدند

بغداد – ایرنا – به دنبال جنگ روانی آمریكا برای ناامن جلوه دادن اوضاع عراق، شركت نفتی «اكسن موبیل» آمریكا متعلق به «ركس تیلرسون» وزیر سابق امور خارجه آمریكا، از امروز شنبه اخراج كاركنان خارجی خود را از خاك عراق آغاز كرد.

خبرگزاری «رویترز» در خبری پیش از ظهر امروز (شنبه)، شروع خروج كاركنان خارجی اكسن موبیل را از میدانی نفتی «قرنه غربی» در استان بصره در جنوب عراق اعلام كرد.
رسانه های عراقی متعاقب این خبر، گزارش كردند كه بخشی از كاركنان خارجی این شركت نفتی آمریكایی به «دبی» در امارات برگشته و برخی نیز در دفتر شركت در بصره مستقر شده اند.
وزارت نفت عراق نیز امروز شنبه خروج كاركنان خارجی اكسن موبیل را از عراق تایید كرد اما خاطر نشان ساخت كه خروج این كاركنان خارجی بر روند فعالیت میدانی نفتی قرنه غربی اثر نخواهد گذاشت.
از طرفی منابعی در فرودگاه بین المللی بصره به رسانه های عراق گفته اند كه 20 تبعه آمریكایی از كاركنان شركت اكسن موبیل عراق را به مقصد امارات ترك كرده اند.
رییس شركت نفت جنوب عراق نیز اعلام كرده است كه خروج كاركنان خارجی این شركت نفتی آمریكایی از بصره تنها یك اقدام پیشگیرانه و موقت است.
پیشتر وزارت نفت عراق در هفته گذشته خبر خروج كاركنان خارجی اكسن موبیل را از عراق تكذیب كرده و گفته بوده كه این شركت به فعالیت خود در میدان نفتی قرنه غربی ادامه می دهد اما امروز شنبه خبر خروج كاركنان خارجی این شركت آمریكایی را تایید كرد.
باوجود انتشار گسترده خبر خروج كاركنان خارجی اكسن موبیل در سطح رسانه ها اما هنوز این شركت نفتی در سایت رسمی خود پیرامون صحت و سقم این خبر و علت خروج كاركنان خارجی اش توضیح نداده است.
تصمیم آمریكا برای خارج كردن كاركنان غیر عراقی این شركت آمریكایی از عراق به دنبال هشدارهای اخیر وزارت امور خارجه آمریكا و سفارت آمریكا در بغداد پیرامون محدودیت شدید تردد اتباع آمریكایی به عراق و عدم سفر به این كشور صورت گرفته است.
اقدامات به اصطلاح احتیاطی آمریكا در حالی است كه مقامات عراقی بارها رسما اعلام كرده اند كه وضعیت امنیتی در عراق مطلوب است و خطر و تهدیدی متوجه اتباع خارجی از جمله آمریكایی ها نیست.
به باور ناظران، اقدام جدید آمریكا در عراق نیز ماهیت تبلیغاتی و جنگ روانی دارد و در راستای افزایش اقدامات تحریك آمیز و تهدیدات آمریكا علیه كشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی كشورهای عربی منطقه در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق صورت می گیرد.
در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریك آمیز مقامات آمریكایی در هفته های اخیر در سطح منطقه و از جمله در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این كشور با صدور بیانیه و همچنین در گفت و گو با ایرنا، نسبت به تبعات آن هشدار داده اند.
خاورم *4*353*380*