ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شركت پدیده برگزار شد

مشهد- ایرنا- ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شركت پدیده روز شنبه در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی كشور در دادسرای مشهد برگزار شد.

به گزارش ایرنا، رئیس دادگاه در ابتدای جلسه گفت: با افرادی كه قصد دارند در روند رسیدگی قضایی اخلال ایجاد كنند طبق قانون و با قاطعیت برخورد خواهیم كرد.
قاضی سید هادی منصوری افزود: به بدهكاران شركت پدیده و كسانی كه اموالی از این شركت در اختیار دارند نیز تذكر می‌ دهیم با نظارت دادگاه نسبت به بازگرداندن این اموال و بدهی‌ ها اقدام كنند.
در ادامه جلسه نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد كیفرخواست متهم حسن عیدی زاده فرزند عبدالرحیم را قرائت كرد و معاونت در اخلال عمده و كلان در نظام اقتصادی كشور از طریق تسهیل وقوع بزه در كنار سایر تخلفات متهم به عنوان اتهام وی عنوان شد و متهم نیز خطاب به دادگاه گفت: تخصصی در زمینه سهام و بورس نداشته است.
كیفر خواست یكی دیگر از متهمان به نام محمدرضا نجفی نیا فرزند محمد نیز قرائت شد كه متهم به معاونت در اخلال عمده و كلان در نظام اقتصادی كشور از طریق تسهیل وقوع بزه می باشد.
نجفی نیا پس از قرار گرفتن در جایگاه متهم به تشریح اقدامات خود در شركت پدیده پرداخت، سپس تعدادی از شكات شكایت ‌ها و مطالب خود را بیان كردند.
نمایندگان تعدادی از شكات حاضر در صحن علنی با تشریح صدمات مادی و معنوی كه به دلیل تخلفات متهمین متوجه آنان شده است با ابراز رضایت از روند پیگیری ‌های مسئولان قضایی، خواستار مجازات متهمان شدند.
در ادامه جلسه كیفرخواست متهم محمود سینی چی فرزند مصطفی قرائت شد كه معاونت در اخلال عمده و كلان در نظام اقتصادی كشور از طریق تسهیل وقوع جرم، عنوان این اتهام بود.
پس از اتمام اظهارات متهم سینی چی، قاضی منصوری ادامه رسیدگی به اتهامات متهمین شركت پدیده را به صبح فردا موكول كرد.
به گزارش ایرنا، رسیدگی به اتهامات شركت پدیده در صحن دادگاه با حضور 22 متهم در قالب پرونده 100 جلدی به ریاست قاضی سید هادی منصوری از 22 اردیبهشت ماه در مشهد آغاز شده است.
عدم رعایت الزامات قانونی، عدم توجه به تذكرات قانونی صادر شده توسط سازمانهای مسئول، عدم دریافت مجوز‌های لازم قانونی، عدم رعایت حقوق سهامداران، تبلیغات گسترده و اغواگرانه منجر به بروز مشكلات متعدد برای شهروندان و سهامداران، عدم تمكین در برابر تعهدات داده شده، ارائه دلایل غیرواقعی و واهی برای توجیه اقدامات خلاف قانون، تغییر گسترده كاربری اراضی و عدم رعایت حقوق بیت المال از جمله مواردی بوده كه توسط نمایندگان ستاد تدبیر استانداری خراسان رضوی، سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی، سازمان امور اراضی كشور و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به عنوان بخشی از تخلفات متهمان پرونده شركت پدیده شاندیز در صحن علنی دادگاه مطرح شده است.
پیش از این با برپایی دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی در مشهد 2 پرونده مربوط به تخلفات شركت سرمایه گذاری پردیسبان و تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان هم رسیدگی و احكام مجرمان اعلام شد.
فعالیت شركت پدیده شاندیز كه 130 هزار سهامدار دارد چهار سال پیش در پی مطرح شدن تخلفات گسترده در فروش سهام، تغییر غیرمجاز كاربری زمینهای كشاورزی، پرداخت نكردن حقوق دستگاههای ذیربط، دریافت نكردن گواهی پایان كار و دیگر تخلفات مدیران این شركت با دستور مراجع قضایی متوقف شد.
مراجع قضایی در مرحله نخست، دفاتر فروش و عرضه سهام شركت را با حكم دادستانی خراسان رضوی بستند و بعد از مدتی فعالیتهای كل پروژه متوقف شد.
حل مشكل سهامداران و فعال كردن مجدد این پروژه ظرف چهار سال اخیر از دغدغه های جدی مسئولان بود به طوری كه سه سال پیش با تشكیل 'ستاد تدبیر' در خراسان رضوی اقداماتی برای راه اندازی دوباره و سر و سامان دادن به وضعیت شركت پدیده شاندیز صورت گرفت.
پیرو این اقدامات بود كه مدیرعامل جدید گروه شركتهای پدیده شاندیز مهر ماه پارسال اعلام كرد 45 شركت پیمانكاری و مشاور جزء و كل برای ساخت و تكمیل پروژه های شركت با این مجموعه قرارداد منعقد كرده اند.
هم اكنون گروه شركتهای پدیده در قالب 6 شركت اصلی و 2 موسسه وابسته در حال فعالیت است و 2 سایت اصلی اداری و پروژه گردشگری در شهر شاندیز خراسان رضوی و جزیره كیش استان هرمزگان دارد و به طور میانگین 2 هزار نفر در بخشهای مختلف این پروژه در شهر شاندیز مشغول كار هستند.
7505 / 6053