افزایش ظرفیت تولید دستگاه تشخیص بیماری‌های پیش از تولد

تهران- ایرنا- یك شركت دانش بنیان موفق به افزایش ظرفیت تولید خود در زمینه ساخت دستگاه تشخیص بیماری تالاسمی و سایر بیماری‌های قبل از تولد و همچنین موارد درمانی و غربالگری (ترموسایكلر) شد.

به گزارش صندوق نوآوری و شكوفایی، مائده اشجع صنوبری، مدیر عامل این شركت دانش بنیان با اشاره به اینكه دستگاه ترموسایكلر برای تكثیر DNA در آزمایشگاه‌ها، كلینیك‌ها، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: از این دستگاه برای تشخیص بیماری تالاسمی و سایر بیماری‌های قبل از تولد و همچنین موارد درمانی و غربالگری استفاده می‌شود.
اشجع صنوبری خاطر نشان كرد: ما به عنوان معدود تولیدكنندگان موفق به ساخت این دستگاه در كشور شدیم و در حال حاضر نیز این دستگاه به فروش می‌رسد، تاكنون موفق به فروش حدود 70 دستگاه ترموسایكلر شده‌ایم كه البته با آنچه مد نظرمان بود فاصله دارد.
وی ضمن تاكید بر حمایت از تولیدات داخلی و ضرورت پرهیز استفاده از كالای خارجی، اظهار امیدواری كرد با گران شدن دلار و اعمال محدودیت‌ها برای واردات، تمایل به خرید كالای داخلی بیشتر شود.
صنوبری در ادامه با اشاره به اینكه، این مجموعه در صورت تمایل از سوی بازار داخلی قادر است تمام نیاز كشور را برآورده كند گفت: ما از سال 1393 وارد بازار شده‌ایم و دستگاه اصلاح و به‌ روز شده است، ‌اكنون نیز در بهترین حالت هستیم كه تقاضا بگیریم و تولید كنیم چرا كه این دستگاه، آزمایش خود را پس داده است.
وی همچنین درخصوص میزان رقابت و برابری دستگاه ترموسایكلر این شركت با نمونه‌های خارجی گفت: نمونه‌های اولیه این دستگاه در همان زمان آزمایشگاهی، با یك كمپانی اروپایی تست شد كه نتایج با هم برابر بود و ‌اكنون این دستگاه كاملا اصلاح شده و متخصصان رضایت كامل دارند و با مشابه خارجی برابری می‌كند.
مدیرعامل این شركت دانش بنیان در خصوص میزان اشتغالزایی این شركت اظهار داشت: ما از سال 1386 فعالیت خود را آغاز كرده‌ایم و هر سال چند كالا به سبد كالای شركت اضافه می‌كنیم و در این مدت كه خیلی از شركت‌ها تعدیل نیرو كرده‌اند ما نیروهای خود را حفظ كرده‌ایم.
وی درباره امكان صادرات دستگاه ترموسایكلر گفت: دستگاه ما به صورت كامل شرایط صادرات را دارد و كریدور صادرات هم دستگاه ما را انتخاب كرده اما به دلیل مشكل تبادل ارزی، فعلا صادرات محصول منتفی شده است.
مدیر عامل شركت درباره تسهیلات دریافتی از صندوق نوآوری و شكوفایی گفت: ما با دریافت تسهیلات صندوق، اقدام به خرید ساختمان با هدف افزایش ظرفیت تولید محصولات شركت كردیم كه به توسعه دستگاه ترموسایكلر كمك بسیار كرد.
علمی ** 1836 **9014