۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۶
کد خبر: 83318617
۰ نفر
مرگ زودرس با افراط در نوشیدن آبمیوه‌های طبیعی

تهران- ایرنا- نتیجه یك تحقیق جدید نشان داد كه افراط در نوشیدن آبمیوه‌های 100 درصد طبیعی خطر مرگ زودرس را تا 42 درصد افزایش می‌دهد.

بر كسی پوشیده نیست كه نوشیدنی های حاوی شكر برای سلامتی مضر بوده و چاق كننده اند اما برخی افراد به اشتباه فكر می كنند كه آبمیوه‌های 100 درصد طبیعی انتخاب سالمی هستند، فرضیه ای كه چندان صحت ندارد.
نتایج تحقیقات جدید محققان نشان داد كه اگرچه شكر موجود در آبمیوه های طبیعی، مصنوعی و افزودنی نیست اما افراط در نوشیدن این آبمیوه‌ها به اندازه نوشیدنی‌های شیرین شده برای بدن مضر بوده و خطر مرگ زودرس را تا 42 درصد افزایش می دهد.
محققان به مدت 6 سال پرونده‌های مرگ و پرسشنامه‌های عادات غذایی 13 هزار نفر با سن بالای 45 سال را بررسی كرده و دریافتند كه خطر مرگ زودرس در افرادی كه 10 درصد یا بیشتر از كالری روزانه خود را از نوشیدنی‌های حاوی شكر دریافت می كنند، 14 درصد بیشتر است و مصرف هر مقدار اضافی خطر مرگ را 24 درصد افزایش می دهد.
مصرف بیش از اندازه نوشیدنی‌های حاوی شكر مقاومت به انسولین را افزایش داده و باعث انباشت چربی دور كمر می شود كه برای سلامتی خطرناك است.
به توصیه محققان، نباید بیش از 4 تا 8 اونس (حدود نیم لیتر) در روز آبمیوه نوشید.
توصیه پزشكان در مورد كودكانی كه آبمیوه می نوشند نیز این است كه ضمن كاستن از میزان مصرف، آبمیوه‌های آنها با افزودن آب رقیق شود.
بهترین گزینه استفاده از خود میوه به جای آب آن است، یك سیب یا پرتقال سرشار از فیبر و مواد مغذی دیگر است كه نمی توان آن را با مصرف آبمیوه به دست آورد.
علمی 9418** 9014