۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
کد خبر 83318614
۰ نفر
آيت الله سبحاني: جامعه گرفتار مصرف گرايي شده است

قم-ايرنا- آيت‌الله جعفر سبحاني از مراجع عظام تقليد با انتقاد از سبك زندگي و مصرف‌گرايي، گفت: اسراف در جامعه ما زياد شده، حجم انبوه زباله‌ها از نشانه‌هاي اسراف‌كاري در كشور است، بايد روند توليد و مصرف متوازن در جامعه دنبال شود.

به گزارش ايرنا، وي روز شنبه در سلسله مباحث تفسير قرآن كريم در مجتمع آموزش عالي فقه حجتيه قم با اشاره به اهميت تلاش در مسير ريشه‌كني فقر در جامعه اسلامي تأكيد كرد: دولت اسلامي بايد ريشه فقر در جامعه را بسوزاند.
وي افزود: همه دلايل بروز فقر به دولت بر‌نمي‌گردد بلكه جهات ديگري نيز در فقير شدن افراد دخيل است، بسياري از گرفتاري‌هاي مادي به خاطر عوامل ديگر چون بلاياي طبيعي، ويژگي‌هاي فردي و غيره مربوط است.
وي در ادامه تأكيد كرد: از محل زكات بايد براي آزادي زندانيان جرائم غير عمد استفاده شود، زندان براي برخي افراد آبرومند وصله ناجوري است.
آيت‌الله سبحاني در بخش ديگري از سخنان خود تأكيد كرد: كمك از محل زكات به سيل‌زدگان كشور كه تمام هستي خود را ازدست‌ داده‌اند نيز از مصاديق مصرف زكات مي باشد.
وي در ادامه با اشاره به آيه 59 سوره مباركه توبه و تفاوت بين صدقه و زكات تأكيد كرد: صدقه در درجه نخست بايد به فقرا و افراد مسكين جامعه اختصاص داده شود، محل مصرف صدقات در اين آيه در هشت گروه منحصر شده است.
وي افزود: مسكين نسبت به فقير در درجه بالاتري از نيازمندي و كمك قرار دارد، فقير در منطق قرآن فردي بوده كه عليرغم نياز مالي دست نياز به‌ سوي فردي دراز نمي‌كند.
سلسله مباحث تفسير قرآن كريم با محوريت سوره مباركه توبه توسط آيت‌الله سبحاني از ابتداي ماه رمضان در مجتمع آموزش عالي فقه حجتيه آغاز و تا پايان اين ماه ادامه دارد.
7403/ 6133/